sa-l vaccinez impotriva varicelei?

sa-l vaccinez impotriva varicelei? | Autor: mess4u2000

Link direct la acest mesaj

N-am apucat sa citesc pe site despre asta, dar voi cele trecute prin aceasta experienta ce ziceti, sa-i fac Varilrix-ul baiatului meu de 5 ani jumate? Chiar acum la gradi cica ar fi cateva cazuri de varicela, iar noi mai avem un bb de 1 an si 3 luni acasa si tocmai ce am scapat de o eruptie virala si apoi o raceala mai urata ( pneumonie interstitiala).
Acum un an , cand am intrebat doctorita daca sa-i fac vaccinul, mi-a rasouns ca nu e momentul sa o intreb fiindca tocmai vaccinase o fetita care a facut reactie urata de tot, ajungand chiar la neurologie! Alte amnanunte nu mi-a dat si am stat in bancca mea apoi, fiindca pe vremea aia aveam destul de mare incredre in ea. Intre timp lucrurile s-au schimbat, ea devenind o persoana foarte greu de gasit si comunicat.
date fiind aceste info, voi cum ati facut?

Camelia mamam lui Mihai si Matei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

Buna, cred ca eu n-as vaccina copilul in acest caz.
Varicela nu e asa o boala grea, majoritatea am facut-o in copilarie. Plus ca am cazuri recente in familie cu copii care au facut vaccinul si cu toate astea au luat boala din colectivitate. Asa ca nu are rost sa-i mai administrezi copilului tot felul de substante in plus care mai dau si efecte secundare. Poate ca ai vazut ca in ultima vreme sunt tot mai multe informatii despre efectele negative ale vaccinurilor. Dar aici e o alta tema de discutie.
In concluzie, vaccinul asta chiar nu e musai de facut!

Concurs KLORANE, un vot pentru pui
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 si ad2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess4u2000 spune:

Mie mi-e tare teama ca-i aduce piticului de 1.3 ani si varicela, tocmai acum dupa ce a fost atat de lovit de boli. Si in plus stiu ca oricum o sa-l imbolnaveasca continuu de la gradi caci anul trecut asa am patit din toamna pana-n primavara. Cred ca de-aia sunt acum ca un zombi, slaba si fara vlaga. Nu imi mai pot reveni si ma gandesc cu groaza la perioada care urmeaza.

Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Buna,

Ai mei au facut varicela, acum 3 ani.

Am fost internata cu ei amandoi (Victor avea 6ani si Eva 1 an) pentru enterocolita (luata de Vic de la gradi - infectie urata cu rotavirus) la Matei Bals. In salonul alaturat era un copilas cu varicela si la fix 2 saptamani dupa ce am iesit din spital i-au aparut lui Vic primele bube (desi dr. erau foarte convinsi ca nu are cum sa se ia, ca vezi Doamne, nu erau in acelasi salon). Ma rog conditiile de la spital (mai ales la contagiosi) sunt alt subiect. Ce vroiam sa-ti spun e ca Vic a facut o forma foarte usoara (nu stiu daca in total a avut 20 de bube). La fix doua saptamani dupa ce au aparut primele bubite la Vic a facut si Eva. La ea a fost o forma mai complicata, adica a avut multe bube si ceva febra. Dar, desi atunci eram cu nervii la pamant (mai ales ca, dupa ce i-a trecut varicela pe Vic l-a muscat si un caine) totusi eram multumita ca macar am scapat de stresul varicelei (stres care nu dispare in totalitate daca ii faci vaccinul). Deci parerea mea, este sa nu-l vaccinezi...si ai mei au facut boala intr-o perioada cu imunitate scazuta si nu pot zice ca a fost ceva foarte nasol. Intr-adevar te cam macina nervos: sa nu se scarpine si sa ramana cu urme, sa stea in casa minim 2 saptamani...dar totusi e o boala a copilariei si e mai bine s-o faca acum decat la maturitate (am inteles ca la vaccin tb facut si un rapel la cativa ani). Ma rog, asta as face eu....cel mai bine ar fi sa discuti cu un medic in care ai incredere si care sa nu aiba propriul interes de a te convinge sa faci un vaccin (din pacate sunt si dr de-astia......)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

si colegii vaccinati ai lui Andrei au facut varicela.Si pot sa-ti spun ca nu au facut o forma mai "usoara" decat Andrei.
Ca sa continui ideea Anei71, a fost mai mare stresul ca a facut varicela, decat boala in sine.
Iar cel mic poate lua de oriunde, nu doar de la fratele sau.

SANATATE!

C+C=Andrei

"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata.Dar mereu aveam greutati de infruntat, mereu ceva de rezolvat...Dupa aceea viata ar fi inceput.In fine am inteles ca aceste obstacole sunt viata."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess4u2000 spune:

Asa e , aveti dreptate, mai bine sa faca acum decat la o varsta cand ar fi mai complucat. Mi-e teama pt. piticul asta ca e o mana de om si asa - are doar 9.5 kg la 1.3 ani. Dupa ce ca era slabut mi-a mai si slabit dupa virozele astea. Si-apoi da, e foarte stresant pentru mine si acum si in timpul bolilor.
O sa mai consult si alti medici, desi daca virusul e deja la gradi, nu stiu daca vom scapa.
Multumesc de comentarii.

Camelia

Mergi la inceput