intrebari rapide

intrebari rapide | Autor: nn_79

Link direct la acest mesaj

Mamici, am cateva intrebari rapide, daca se poate sa-mi dati cateva raspunsuri:
1) Azi dimineata m-am trezit ca am auzit un zgomot. Era bebe-ul meu de 5 luni cae se dadea cu capul de gratiile de la patut, intentionat! Statea in 4 labute si . Voi ati patit asa ceva? Patutul este din lemn moale, nu s-a lovit tare, n-are nici un semn, dar m-am speriat...
2) De catva timp e foarte scancit inainte sa adoarma, plange pana adoarme. Dupa ce mananca! Ceva idei?
3) Isi duce mainile la urechi si se trage de ele sau se tine cu mana de ureche! I-am pus si eu mana si am apasat putin, n-a reactionat ca si cum l-ar durea.
Ma gandesc ca sunt semne ca or sa-i iasa dintisorii, dar gingiile nu sunt unflate...
Aaa, si ultima: se trezeste mereu cu un ochisor unflat! Am vb cu pediatrul, mi-a dat niste picaturi care au efect pe loc, pana data viitore...


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

1) Cel mai probabil o face de distractie. A descoperit ca o poate face si se bucura de descoperire.
2) Ar putea fi obosit, ar putea sa-l doare dintii sau burtica sau nu stiu. Cum faci in intervalul dintre hranit si adormit? Il tii in brate, il pui in patut?
3)Daca nu da semne ca il doare, ar putea fi doar faptul ca si le-a descoperit, ca le are si e distractiv sa te tii de urechi (e prevazator baiatul, sa nu-i cada capul, sa nu si-l piarda, se tine bine de el). Daca ai banuieli ca l-ar dereanja ceva, fa o vizita la un orl-ist care sa se uite in urechiusa lui.
4) consulta un oftalmolog, daca pediatrul nu ti-a dat o solutie buna.

sanatate si spor la crescut!



Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:


1. de distractie. Stai sa faca asta si noaptea cand se trezeste...asa, ca lui ii place . Pune-ti aparatoare la patut. Nu vor amortiza cine stie ce, da macar nu mai sari ca fripta din somn cand loveste (BTW asta e motivul pt care AM JURAT ca daca voi avea al doilea copil, va avea patut din amterial textil).
2. Nu spui ce varsta are. POate-s colici, poate mananca lacom, poate i s-a schimbat programul in ultima vreme.
3. Daca nu plange cand se pipaie la urechi, e clar ca seamana cu pct 1: de distractie. Matei se tragea de urechi ca sa se ajute sa se scoale in fund. Evident ca nu mergea. O sa-si bage si picioarele in gura cand si le-o descoperi. Al meu era sa vomite de adanc ce si le-a bagat, blegu
De ochisor, mergi la un oftalmolog. poate e curent in locul unde doarme, poate e altceva

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nn_79 spune:

1) Asa am zis si eu, ca-i place zgomotul pe care-l face. Dar am vrut sa mai aud si alte pareri
2)Suge la biberon, niciodata nu l-am adormit eu, a adormit mereu singurel. Cand termina biberonul, se intorcea si-si baga nasul in mine si ma strangea cu mana de bluza (sa nu cumva sa plec! ). Apoi il puneam in patut noaptea. Acu' nu mai - plange pana adoarme . Ca degeaba il iau si-l alint sau mai stiu eu ce...
Ciudat e ca pana acum n-a plans mai deloc, decat cand ii era ff foame...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaX spune:

1. pentru ca este o descoperire noua si experimenteaza. Cand va simti ca-l doare, se va opri.
2. posibil sa fie de la dinti. Si fata mea plangea asa, de multe ori, sau maraia. La Ana mea nu s-a vazut ca-i dau dintii decat cu o zi inainte sa-i sparga gingia primul (si cu doua inainte de al doilea, ca au iesit la o zi unul dupa altul). Serios ca o tot controlam, dar nu se vedea nimic! Pe de alta parte, in pozitia culcat dor si urechile mai tare, in caz de otita...
3. Daca dusul mainilor la urechi nu se insoteste de plans, mai probabil nu e nimic de care sa te ingrijorezi. Descopera si experimenteaza, ca a crescut. Sa vezi cum o sa fie cand se trage de alte parti, mai barbatesti!... Daca incepe sa planga si imediat isi duce mana la ureche, atunci poate ar trebui sa mergi cu el la un pediatru care se pricepe si la urechiuse - sau direct la ORL.

Sa-ti traiasca baiatul! Ce distractie, se ridica in patru labute! Sa vezi cate o sa incerce, de-acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nn_79 spune:

Multumesc de raspunsuri. EllaX - multumesc de urari, la fel si tie! Cat despre "partea barbateasca" o smotoceste de cate ori o prinde "libera"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

nn_79 parca mi-ai descris-o pe fiica mea

1 la fel face si puiutul meu, distractie? poate, dar de multe ori s- lovit destul de tare incat a dat intr-un plans...de abia am reusit sa o linistesc..eu ieri am izolat marginile, incat acum poate sa dea cat vrea cu capul..sunt sigura cu nu se va mai lovi
2 La fel patesc si eu, cred ca acest lucru se datoreaza faptului ca e ff obosit(a)..la mine de multe ori adoarme plangand, pe burta(ca a descoperit dormitul pe burtica) cu degetelul in gurita chiar si dupa ce i-am dat papica
3 L-a inceput am crezut ca ar putea fi otita(ca cica asa arata bebelul cand il doare urechea) si am apasat si eu dar nu reactioneaza...

Acum e ff maraita, baga in gurita tot ce prinde, roade suzeta, isi baga ambele manute in gurita..ma gandesc ca sunr gingiile cu toate ca nu se observa nicio urma de dintisor...

Sa speram ca le trec repede fazele acestea.

Pup.

Picky, mamica fericita de printesa mica!!!!!
Alessia Stefania 05/05/2009

http://b1.lilypie.com/4v3op2.png

Printesa noastra
Stefi, mamitu' nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Citat:
citat din mesajul lui mina


1. de distractie. Stai sa faca asta si noaptea cand se trezeste...asa, ca lui ii place . Pune-ti aparatoare la patut. Nu vor amortiza cine stie ce, da macar nu mai sari ca fripta din somn cand loveste (BTW asta e motivul pt care AM JURAT ca daca voi avea al doilea copil, va avea patut din amterial textil).thers wake up and work hard at it


Off topic (nitel):

Mina - aici nu se recomanda dormitul pe perioade mari de timp in patut de calatorie. (ala de material ; perioada mare adica sa ai doar d-asta).

Motive: salteaua patutului e f subtire. Daca la inceput e ok, ca e bb slab, cu timpul ii trebuie o saltea nitel mai groasa. Nici tu nu ai dormi bine pe o saltea de 2 degete (aia are doar 1 deget grosime).

Ok - vei spune, pun o alta saltea. Asta e al 2lea motiv ptr care e contraindicat patutul de voiaj ca pat de uz curent. Copilul cnd incepe sa se deplaseze, impinge cu capul plasa patului si au fst cazuri cnd a cazut cu capul intre plasa si salteaua adaugata de parinti, si - a murit pur si simplu sufocat.

Voila.

In rest - de acord cu ce au zis ceilalti. A mea mandra se trage de par cnd suge. Nu cat sa-l smulga dar nici departe nu e. Seamana cu ta-su ca si lui ii place sa fie mangaiat in plete.

Mergi la inceput