fetita mea plange de 2 ore....ajutor....

fetita mea plange de 2 ore....ajutor.... | Autor: s_ellia25

Link direct la acest mesaj

are 14 saptamani si a luat un virus gripal,am fost la medic a zis ca nu e grav,i-a dat paracetamol...i-am dat ..tuseste cu expectoratii si ii curge nasul..si a facut crize ca de colici..i se facea stomacelul ca piatra si se chirceste urland de durere..am incercat diferite remrdii ca masaj..compresa calduta..i-am strans picioarele la barbie..am sunat si la salvare au zis ca nu e grav ca durerea e in valuri..sa ii cant ca o sa ii treaca....dar eu nu mai pot..sunt deja 2 ore..va rooog sa ma ajutati..

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luny spune:

ai incercat sa-i dai un preparat ptr colici?..poate o ajuta, in cazul in care o supara si stomacelul...sincer, sfatul meu este, ptr linistea ta, daca plange continuu si nu o poti consola, sa te duci mai bine cu ea la spital sa o vada un medic, mai ales daca ti se pare ca respira mai greu...

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greiere spune:

Ellia sper ca ai mers la spital cu bebe. Nu stii cum poate evolua o raceala la bebelusi. Ale a mea a facut la 5 luni jumatate bronsiolita si poate daca as fi stiut din vreme cum sa o tratez nu ajungeam pana acolo. Mai bine sa te trimita acasa ca esti bine dar sa stii ca a vazut copilul cineva avizat.

colectiadepalarii

www.dropshots.com/day.php?userid=286036&cdate=20070713&ctime=140933" target="_blank"> Alexandra si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

daca tuseste cu expectoratii pare ceva mai serios din moment ce ii dai paracetamol, ar trebui sa ii calmeze si colicii

este micuta, dar pentru tuse expectoranta si muci se pot face aerosoli, nu neaparatnt tratament pe gura

cum mananca cu nasucul infundat ? poate ii este foame, nu poate sa manace ca nu poate sa respire se enerveaza si intri intr-un cerc vicios

cand ai fost la medic tusea ? are febra ?
uite, mamici din UK au scris de infacol pt colici, nu mi se pare singura soluti, dare e ceva

eu zic sa mai mergi o data la medic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

cum sunteti?

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns s_ellia25 spune:

buna ..
mi-a facut crizele astea 3 zile la rand..acum doarme..nu a dormit pe la 1-2..e bine,dar imi e frica sa nu inceapa din nou..am sunat la salvare si au zis ca dupa simtome sunt colici,nu trebuie sa merg la spital,ma duc azi la gp...banuiesc ca e o reactie adversa la paracetamol pt ca doctorul de la urgenta a zis sa nu ii mai dau decat in caz de forta majora..
aysha2 mananca greu..am pompita de nas si o mai folosesc dar de cele mai multe ori nu accepta,i-am dat infacol,degeaba si calm baby tea am de acasa ca aici nu au..
greiere au zis ca nu e cazu de spital..le-am dat trl aseara si fata urla de nu auzeam nimik si desteptul ala ziceaca sa ii cat si sa v orbesc cu ea ca oo sa ii fie mai bn..si ea facea niste crize de durere saracuta si a ibceput sa tuseasca de la raceala si s-a inecat de nu mai stiam ce sa fac cu ea..si ei zic ca nu e grav..(noi nu avem masina ca as fi mers la spital)
luny i-am dat infacol..ii dau de la 2 zile si nu l-am intrerupt ca a avut tot timpul colici dar are aproape 4 luni si tot face ..asta ma ingrijoreaza..
va multumesc mult pe raspunsuri..o zi cu soare va ddoresc tuturor..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

eu cred ca ar fi bine totusi sa mergi cu ea la spital, sa o vada un pediatru. tusea cu secretii poate duce la complicatii pulmonare.

paracetamolul poate fi administrat si sub forma de supozitor, daca cea mica tuseste, se inneaca sau vomita siropelul.

in zona voastra au fost cazuri de gripa porcina ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Ellia mergi la spital cel mai bine.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza00 spune:

s_ ellia, dar nu este inscrisa la un pediatru? Cand suni subliniaza faptul ca "tuseste cu expectoratii si ii curge nasu.", e totusi prea mica ca sa astepti sa i treaca.
O poti imbraca, o pui intr un sling sau wrap daca ai , sau pur si simplu in brate (nu carucior , in momentele astea are nevoie de contact direct cu mama), si iesi cu ea la o plimbare, chiar pe langa bloc, daca nu aveti un parc aproape. La noi functiona in 80% din cazuri. Ca ii era atrasa atentia de zgomotului liftului, dadea cu nasucul de un pic de aer... se oprea din plans. Daca iti adoarme in brate, nu te intoarce acasa, se va trezi imediat :), eu imi luam ceva bun de la brutarie, o revista de la chioscul de ziare si uite asa ma mai aeriseam si eu o ora

multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Sau poate ar fi mai sigur sa chemi doctorul acasa... ma gandesc ca in spital prin definitie dai de oameni bolnavi si nu ar fi bine sa o expui.
Dar totusi cred ca un doctor ti-ar putea spune cel mai bine ce si cum e de facut dupa ce o vede.


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> In sufletul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Ellia, daca nu face febra nu-i mai da paracetamol, sa nu-i iriti burtica. Din ce spui tu sunt colici si din pacate poate urla si 2-3 ore. Ce ti-au spus cei de la salvare e corect; leganat, cantat, tinut in brate. Daca e alaptata, da-i sa suga fiindca o linisteste' Daca nu, tine-o pe burta ta mai sus ridicata, dar nu la verticala, sa se linisteasca si sa adorma. In pozitia asta va si respira mai usor.
Nu ai un dispozitiv de aspirat secretii, altul decat pompita? Daca nu ai, vezi batista bebelusului si ia-ti ceva de genul acela, sigur gasesti! E foarte eficient. La baieti, crede-ma ca am avut nevoie de asa ceva de la 3 saptamani! Si al meu a racit de la fratii lui cand avea 3 sapt si a durat ceva vreme, dar a trecut doar cu aspirat si ser fiziologic in nasuc. Nici macar paracetamol nu i-am dat ca era micut. Asta in conditiile in care cei mari au dus viroza de au transformat-o in otita si apoi amigdalita.
Ce vreau sa spun e sa fii vigilenta si atenta la orice simptom, dar fara sa te panichezi! Cei mici nu sunt chiar atat de fragili cum par. Cat au fost atat de mici si bolnavi, recunosc ca n-am inchis ochii si am dormit cu ei pe burta mea sa pot sa-i observ cum respira. Asta e important; dupa ce o aspiri si adoarme, ar trebui sa respire fara dificultate. E normal chiar si la o simpla raceala, daca e plina de secretii sa se inece daca e agitata sau suge. Eu ti-am zis ce am observat eu, dar evident, cel mai bine stie un medic!
Sanatate.


http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput