Foarte agitata

Foarte agitata | Autor: diana69

Link direct la acest mesaj

Buna ziua.
Fetita mea care are 2 ani si 7 luni este foarte agitata mai ales seara cand ar trebui sa doarma. Se culca in ficare seara dupa ora 12.00 si din cauza asta si eu sunt foarte obosita si dimineata ma trezesc la ora 6.00.
Doarme cam 2 ore la amiaz si dimineata se trezeste la ora 8-8.30.
Am incercat sa o nu o culc la amiaz dar adoarme jucandu-se sau uitandu-se la tv pe la ora 19.00 si se trezeste la ora 21.00 si apoi se culca dupa ora 1.00 noaptea.
Eu sunt foarte obosita si nu mai am rabdare cu ea cand trebuie sa doarma.Sting lumina si ea se plimba singura prin casa, se catara peste tot chiar daca e intuneric.Si sare in pat si nu reusesc sa o culc.
Nu stiu ce sa mai fac cu ea si medicul pediatru mi-a zis sa merg la un neurolog de copii, dar nu as vrea sa ii dea nu stiu ce pastile sa o innebuneasca de cap.
Poate stiti daca exista ceva siropuri din plante pentru linistire. I-am data Baby Calma dar nu se linisteste.
Poate aveti voi o solutie ca eu sunt terminata psihic.
Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

ar trebui sa ne mai dai niste detalii, ca sa te putem ajuta cu sfaturi

- somnul de pranz - intre ce ore doarme fetita ta ?
- dupa ce se trezeste, care este exact programul ei?
- la ce ora mananca (mesele principale si gustarile) ?
- ce faceti in mod normal, ea si voi, in intervalul 22:00-24:00 ?
- ii dai ciocolata, cacao sau cola ? daca da, ii dai si spre seara ?
- dupa-amiaza iese cineva cu fetita in parc, la joaca sau la plimbare ? cat dureaza activitatile in aer liber ? face suficienta miscare fetita ?
- care este "ritualul" vostru inainte de culcare ? baita, laptic, poveste, etc. ?

de ex, programul fetitei mele care are 2 ani si 4 luni, este cam asa :

- inca mai doarme cand ii dau laptic cu cereale, la ora 6:30-7:00
- 8-8:30 trezirea
- 10:00 masa de fructe/iaurt/ou fiert, etc
- 11:00-13:00 - la plimbare cu buni, in functie si de vreme, desigur
- 13:45 - 14:00 - masa de pranz, cu 2 feluri de papica si un mic desert
- 14:15 aprox - 17:00 somnic
- pana la 17:30-18:00 se mai joaca prin casa
- la 18:00 gustarea de dupa-amiaza
- 18:30-19:30 plimbare pe afara, in parc, in functie si de vreme (au fost zile in care nu am mai scos-o pe afara dupa-masa)
- 19:30 - 20:45 se joaca prin casa, singura si cu noi
- 21:00 - baita de seara
- 21:30 - laptic cu cereale 300 ml, in timp ce-l bea ii spun povesti
- 22:00-22:15 - adoarme in final

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Tu spui ca adoarme uitandu-se la tv pe la ora 19...este clar ca saracuta nu mai poate sa adoarma din nou la ora 21-22 cand de fapt atunci se trezeste.
Ii trebuie un somn de pranz undeva in jurul orei 13.00-14.00
Dar inainte de asta trebuie scoasa putin la aer ,sa aiba pofta de mancare si automat de somn.
Nu lasa copilul la varsta asta fara somn de pranz , nu cred ca este deloc sanatos.
Luca are 2 ani si 2 luni si are programul astfel :
- dimineatza trezirea intre 7.30-8.30
- mic dejun
- 10.30-11.00 fructe si apoi iesit afara (acum iarna iese la ora asta ,asta vara la 9.30 era pe "strazi")pana pe la 12.30-13.00 depinde de vreme ;
- 13.00 pranz
- 14.00 somn (2- 3 ore maxim);
- 17.00 o mica gustare apoi iesit afara cnd timpul ne permite macar 1 ora ;
-20.00-20.30 cina;
- 22.00-22.30 maximmmmmm laptele de rigoare si culcarea.

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana69 spune:

Pe la 7.30 se trezeste si ii dau sa manance lapte cu cereale sau ou cu paine si lapte pana plec eu la servici la ora 8.00.
Apoi vine bona si sta cu ea. Se joaca, pe la 13.oo iese afara si sta pana pe la 14.30. Apoi se culca pe la 16.00 si doarme pana pe la 18.00.
Nu vrea sa doarma cu bona sub nici o forma, doar dupa ce vin eu de la servici.
Este extraordinar de incapatanata, bona nu are nici o sansa cu ea.
Apoi mananca o banana sau Danonino la ora 18.00 si ies cu ea afara o ora sau nu ies deloc daca baiatul mai mare are lectii la care nu stie.
Ciocolata si cola niciodata nu mananca.
Seara mai mananca la ora 21.30 lapte cu cereale.
Apoi se mai uita la Cd-uri cu petreceri de copii si la ora 11.00 stingem lumina dar ea nu vrea sub nici o forma sa doarma.Alearag pe intuneric prin casa dintr-o camera in alta.
Ce pot sa spun nu prea face foarte multa miscare.
Si nu are nici cine sa ma ajute.
Eu trebuie sa fac si lectii cu baiatul cel mare care e in clasa a 5 a si nu prea am cum sa o scot mai mult afara.
E si tare rea. Sare la bataie la frate-sau si nimic nu vrea din ce ii spunem noi sa faca.
In intervalul 22-24 pana pe la ora 23.00 se uita la tv si dupa aceea alearga prin casa si sare pe pat.
Am incercat sa ii fac si baie in fiecare seara dar parca se revigoreaza mai tare dupa baie si nici ata nu doarme.
Nu stiu cum sa mai procedez.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Schimba bona!
Glumesc si nu prea ...
Tarziu ora de culcare 16.00.
Scoate TV-ului din programul ei ,la varsta asta.

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

sa fie oare modalitatea ei de a-ti atrage atentia, deoarece este geloasa pe fratele ei pentru timpul pe care il petreci cu acesta cand il ajuti la lectii ? practic stie ca in felul acesta atentia ta va fi focusata asupra ei pana va adormi.

si eu cred ca e prea tarzie ora 16 pentru somnul de amiaza, a mea uneori atunci se trezeste deja...de fapt prea tarziu iese pe afara fetita ta in prima parte a zilei, abia la ora 13...la ora aceea a mea se pregateste sa intre in casa...

cred ca si cd-urile cu petreceri de copii o agita, ii dau o stare de agitatie sau de dorinta de a se juca. din recomandarile citite, am inteles ca este preferabil ca activitatile copilului sa fie mai temperate in ora de dinaintea somnului de noapte; adica, trebuie atras in activitati mai domoale, mai statice (carti de povesti, carti de colorat, desene pe tablita magnetica, etc.), timp de o ora inainte de baita si culcare, astfel incat copilul sa aiba timp sa se linsteasca dupa stimulii din timpul zilei. iar cu televizorul e greu, dar nu imposibil sa o dezobisnuiesti, noi o pacalim pe cea mica spunandu-i ca desenele animate au plecat la culcare sau ca nu mai au baterii; dam la stiri si nici nu o mai intereseaza ce e pe ecran, mai ciuleste urechea la anumite reclame.



Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

principala cauza este somnul de pranz tarziu, f tarziu, la ora 16,00
daca se trezeste la 18 nu are cum sa adoarma mai devreme de 24,00
pt ca doarme 2 ora dupa amiaza, asta inseamna ca are totusi nevoie de somn

iese tarziu afara, la ora 13,00 nu inteleg cum de iese vara la ora asta, dar nu mai e valabil acum ar trebui sa iasa la 11-11,30 si sa revina in casa in jur de 13,oo, cand i se vada masa de pranz

culcata la 14,00 daca nu vrea, macar sa stea in pat cel putin o ora (vorbit, citi, pacalita cumva) aici intervine maiestria bonei, daca o are...

daca nu adoarme de la 14,00 nu o mai culca la 16,00 pt ca nu rezolvi NIMIC strange din dinti cateva zila, las-o sa nu doarma deloc ( va fi cumplit !!! o sa fie fleasca de obosita si nervoasa !) consecinta : va adormi pe la 21,00 (nu are cum sa reziste mai mult)se va trezi la7 - 7,30 si apoi la pranz va adormi la ora corecta
dar fiti consecventi, oricat ar fi de greu la incepu

somnul de la ora 24,00 nu este sanatos pt vartsa ei

eu ti-as sugera programul descris de mamicile care au postat si care au copiii de vartsa fetitei tale !

Succes si multa dragosta trebuie sa ii aratai

PS nu exista copii rai, exista parinti care nu au suficienta inspiratie in metodele de educatia, nu te supara, iar fratele de clasa a 5-a poate evita conflictele cu ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

in niciun caz medic neurolog sau medicamente de calmare , cel mult ceai de tei cu miere, daca o tolereaza
daca ai tact, se calmeaza singura, cauza este in alta parte pe langa aspectele despre program pe care le-am scris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

N-are treaba neurologul aici. Zau asa!
Calculeaza cate ore doarme pe zi copilul. Si incearca sa le repartizezi altfel. Toata smecheria e sa-i muti ora de culcare seara mai devreme. E posibil sa se culce cu 2 ore mai devreme si sa se trezeasca plina de energie la 5-6 dimineata. Atunci nu-ti ramane decat sa elimini somnul de pranz. Sunt suficiente 2-3 zile ca sa-i schimbi ritmul. Incearca in w-end cand sunteti acasa si mergeti undeva ziua, unde sa nu-i vina sa doarma. Parc, loc de joaca... nu stiu. Si-o sa vezi ca adoarme mai devreme seara si leaga alea 2 ore de somn pe care le-ar fi dormit la pranz cu orele de noaptea.
La mine cam asa e...
Bafta, si nervi de otel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Trebuie sa umblati la program. Iese tarziu afara la 13. La ora aia ar trebui sa manance pranzul si sa incerce sa doarma. Nu va fi usor, trebuie facuta schimbarea treptat si poate reuseste sa adoarma mai devreme.
Parerea mea este ca TV-ul nu isi are locul in programul unui copil de varsta asta, decat sporadic...cate un desen animat, max 30 min pe zi si in nici un caz dupa ora 19-20.
Ritualul de seara (masa, spalat) ar trebui inceput pe la 21, astfel incat sa fie in pat max. la 22.
Parerea mea personala este ca Tv-ul nu ar trebui sa mearga seara inainte de culcarea copiilor, nici chiar daca un alt membru al familiei se uita. Este un factor de agitatie pt. ei.
Noi ne uitam la Tv dupa 22, cand copiii dorm. Mai sunt si exceptii cand mai vedem cate o emisiune mai devreme, dar intre 20-22 cand ei tb sa se linisteasca inainte de culcare, TV-e inchis si ne gasim de lucru cu ei.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana69 spune:

Multumesc de raspunsuri.
Bona nu are nici o influenta asupra ei, face ce vrea din ea.Sub nici o forma nu se culca cu ea. Plange daca o obligi sa faca ceva pana vomita.
Asa ca nu prea avem sanse cu ea.
Eu stiu ca ora de somn nu e cea corecta la amiaz dar nu vrea sub nici o forma sa doarma si nici nu vreau sa tip la ea sau sa ii mai dau la fund cate una si cu atat mai putin bona.
Daca isi pune ceva in cap foarte greu o pacalesti, ceea ce nu prea mi s-a intamplat cu baiatul care a fost mai linistit si facea tot ce ii spuneam.Baiatul si acum la 11 ani se culca la ora 22.00.
Daca nu o las sa doarma am spus ca adoarme pe la 19.00 si se trezeste la 21.00 si nu e bine.Ea adoarme chiar si daca se joaca si daca spune ca ii e somn nu ai nici o sansa sa o opresti.

Mergi la inceput