Poate fi GPT marit de la antibiotic?

Poate fi GPT marit de la antibiotic? | Autor: mess4u2000

Link direct la acest mesaj

Matei are 1.3 ani si dupa o eruptie virala acum doua sapt. insotita de febra mare, la vreo cateva zile dupa ce au trecut bubitele a facut pneumonie interstitiala. I s-a recomandat clacid 10 zile. El acum este bine, iar ieri am facut analize de sange. Din pacate n-am putut sa il duc nemancat caci stiti cum e cu bebeii si i-am dat lapte cu cereale la 6 dim. I s-a recoltat sange la 9.15. Va zic cateva valori iesite prost:

GPT -transaminaza ficat 36 fata de niv.normal <33 ( o fi din cauza antibioticului ? era a sasea zi de administrare.)
GLUCOZA SERICA 81 fata de 50-80 valori normale
VOLUM ERITROCITAR MEDIU 84.1 fata de 70-84 val.norm.
MONOCIT 10.7 < sau egal cu 10
NEUTROFIL 1.39 1.5-8.5

Daca este un medic printre noi, va rog o parere, pana le voi comunica dr.lui.

Multumesc mult
Camelia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns EllaX spune:

Mie imi seamana a rezultate fals "rele". Dupa cum sunt aproape toate crescute, mai degraba era copilul deshidratat (si sangele "concentrat" in diverse substante si celule). Mai are si neutrofilele scazute, dar asta se intampla, in/dupa infectii virale sau dupa infectii diverse facute una dupa alta.

Pentru acuratetea rezultatelor, eu as zice sa-i repeti analizele - daca te lasa inima. Ai grija sa bea si apa (si in ziua de inainte de recoltare), dar nu in exces. Incearca, totusi, sa-l duci flamand: te trezesti tu si pregatesti tot, inclusiv gentuta cu ceva de mancare si apa pentru Matei, cand esti gata imbracata il trezesti, il imbraci, iei un taxi si fugi cu el la recoltat. Dupa aia, papica! Daca ar fi copilul meu, insa, cu rezultatele astea, eu nu i-as repeta analizele, cel putin nu acum. As lasa sa treaca o perioada (o luna - o luna jumate), as vedea cum este copilul in general si dupa aia m-as gandi la repetat analize. Vorbeste si cu medicul de familie, sa stabiliti impreuna cum faceti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

valorile de referintza sunt pentru copil sau adult?
si la noi au fost valorile la analize inafara valorilor de referinta..si dr a zis ca e ok..ca sigur aparatul care le prelucreaza e setat pt adulti
a doua zi am sunat la laboratorul respectiv si asa era

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput