schimbare medic pediatru- ce trebuie sa fac?

schimbare medic pediatru- ce trebuie sa fac? | Autor: micola

Link direct la acest mesaj

Vreau sa schimb medicul pediatru, din mai multe motive:
1. e o dra care nu e numai pediatru, nu am stiut asta de la inceput. e si de adulti...adulti care te vad cu copil mic, sub un an, la usa, tusind si mucind si nu iti dau voie sa intri inaintea lor never-ever
2. e foarte "comunista"..la orice sare repede cu antibioticul, nu e de acord cu nimic nou, nu batista bebelusului ("cu cat il aspiri mai des cu atat va secreta mai multi muci"); insista sa-i dau completare ca sa ia in greutate desi eu alptez exclusiv, m-a stresat cu un suc de morcovi de la 3 luni, si pana la urma am inceput la 4 luni, numai din cauza ei...acum zice ca de la 5 luni copilul trebuie sa manance cu parintii la masa, din mancarea din casa....cu sare, zahar, etc etc etc..
3. cand a fost racit si a terminat antibioticul m-am dus cu el la control si, desi noi il auzeam si fara sa apropiem urechea ca haraia, ea nu l-a auzit cu stetoscopul; si, ca de fiecare data, a trebuit sa merg la clinica privata, sa dau 60 de lei pe consultatie...
Am gasit o alta dra pediatru, recomandata de o prietena care are un copil de 6 ani si care a fost ff multumita de ea pana acum..
intrebarea mea este:
ce trebuie sa fac ca sa il mut de la dra asta veche la cea noua? pot face ceva prin casa de sanatate, sa nu mai trec pe la asta veche?

multumesc anticipat

mamici si bebici

de Piscotel 21.01.2009
! Doamne ajuta sa ne fie sanatosi copilasii! !!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

si eu am trecut printr-o situatie similara, in 2007/2008

cel mai bine ar fi sa incerci sa discuti cu asistenta doctoritei de la care vrei sa pleci, sa-ti spuna exact cum se procedeaza, ca doar nu sunt la primul caz de acest fel

eu stiam ca trebuie sa faci copie de pe fisa medicala a copilului, pentru a fi lasata la fisierul cabinetului; in mod normal nu mai ai de ce sa interactionezi cu actuala pediatra, poti rezolva problema cu asistenta ei

cu fisa originala te duci la noul medic pediatru pentru a-ti lua copilul in evidenta, daca imi amintesc eu bine se mai completeaza un formular/o declaratie, acest tipizat exista la cabinetele medicilor de familie; dupa ce intri in posesia fisei originale, verifica sa fie trecute corect vaccinurile pe care le-a facut copilul, eu am avut marea surpriza sa constat ca fosta pediatra ii trecuse fetitei mele ca a facut vaccinul de 6 luni pe 23 dec 2007 (probabil ca sa-i iasa planul la raportarile catre casa de sanatate), dar vaccinul a fost efectiv facut pe 2 feb 2008, deoarece fetita a fost racita si nu m-am dus s-o vaccinez pana nu s-a restabilit complet, era si perioada sarbatorilor de iarna...

oricum, din ce povestesti tu, pediatra ta e dusa rau cu pluta...cu cat o schimbi mai rapid cu atat va fi mai bine

nu te grabi cu diversificarea, daca inca mai alaptezi e(ra) bine sa mai astepti pana la 5-6 luni

si nu accepta antibiotic de la prima recomandare, mai bine faci un exudat+antibiograma, multe raceli/stari gripale sunt date de virusi, iar antibioticul este egal cu 0 in aceste situatii, antibioticul actioneaza doar in cazul bacteriilor, stafilococilor, streptococilor.


Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess4u2000 spune:

Si noi ne-am transferat la alt medic. Nu e asa cum ne asteptam, dar asta e! Am facut copie fisei copilului si gata. Si da, nu am interactionat decat cu asistenta.

sanatate

camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

off, am uitat esentialul esentialului, ca sa zic asa...

mutarea la un alt medic de familie/pediatru, ma rog - din sistemul sanitar de stat, se poate face la minim 6 luni de la luarea in evidenta a pacientului.

asadar, daca au trecut deja cele 6 luni de cand ti-ai inscris copilul la aceasta doctorita de care esti nemultumita, nu e nici-o problema, iti poti inscrie linistita copilul in evidentele noului pediatru.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

multumesc mult pentru raspunsuri, dar nu cred ca merge cu asistenta, ca se inteleg foarte bine, si nu iese din cuvantul doctorei...o sa incerc, totusi..

legat de diversificare, nu m-am exprimat bine, Alexutu meu are 9 luni, (deci il pot muta de la dr, ca e inscris la ea de la 6 luni) dar de la 5 luni insista dra sa-i dau mancare "adevarata"...
normal ca nu ii dau, ii fac separat. de cateva zile am inceput sa-i opresc din ciorba pe care o fac pt noi, daca e de gaina sau de spanac, inainte sa pun sare sau ceva interzis bebeilor, dar atat. nu-i dau nimic sarat sau cu zahar...sau alte minuni..

ca sa revin la subiect..alta modalitate nu e? sa nu apelez nici la asistenta?

mamici si pitici

de Piscotel 21.01.2009
! Doamne ajuta sa ne fie sanatosi copilasii! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

n-ai cum, pentru ca iti trebuie fisa copilului, in original; in afara de asistenta si doctorita, cine crezi ca mai are acces la documentele pacientilor ?!?

ai putea, de ex, daca sunt mai multi medici in circa respectiva, sa apelezi la ajutorul asistentei medicului de pe cealalta tura.

la cabinetul fostei mele pediatre toate asistentele stateau in incaperea unde se aflau si dulapurile/sertarele cu fisele tuturor pacientilor arondati, asezate in ordine alfabetica.

eee, si pana la urma doctorita nu iti poate opri fisa impotriva vointei tale, ii poti spune foarte elegant si diplomatic ca va veti muta din localitate deoarece sotul tau a fost detasat cu serviciul...n-are cum sa verifice doctorita daca este adevarat sau nu...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Trimite-l pe sotul tau sa o ia. Este dreptul tau sa te muti la altcineva, daca asa doresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

"cu cat il aspiri mai des cu atat va secreta mai multi muci"
ASTA NU E ADEVARAT, AM EXPERIMENTAT DE FOARTE MULTE ORI PE BAIETELUL MEU CARE ARE ACUM 3 ANI. IN PERIOADA DE MUCI DOUA ZILE DE ASPIRAT "LA NEVOIE" SI AM SCAPAT DE MUCI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

mda..
am sunat si la dra recomandata sa vad ce zice si ea ca imi trebuie si daca ma primeste...M-am enervat mai rau!
A inceput sa ma intrebe de ce exact vreau sa-l mut...cand i-am zis ca da f repede antibiotice, la orice raceala mica, a zis ca si ea prescrie antibiotice, ca daca e cazul.apoi i-am zis ca nu-mi convine ca actuala dra e si de adulti...la fel: si ea e si de adulti, si la ea se sta la usa..
eu cred ca ea nu vrea sa primeasca..
aaaaaa, si la final m-a intrebat si cum o cheama pe dra de la care vreau sa plec...
mai caut..daca nu..raman tot aici cu numele, si merg si cotizez la particular lunar, ca si inainte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

micola - inseamna ca nu sunt pediatri, ci medici de familie care au si copii in evidenta. si noi asa avem, dar copiii au prioritate, in ordinea crescatoare a varstei. oricum, in principiu o sunam inainte sa mergem la cabinet si ne spune la ce ora ne asteapta, si aproximativ, cu toleranta de cateva minute, ne ia la ora aceea. e adevarat ca noi am mers mai mult pt vaccinuri, si doar o data la control normal.

oricum, stiu cate v-a tot zis doamna asta... daca cea recomandata nu vrea sa va primeasca, mai cauta. ca trebuie sa gasesti pe cineva bun, nu se poate sa nu existe.



Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui micola
mai caut..daca nu..raman tot aici cu numele, si merg si cotizez la particular lunar, ca si inainte...
Asa facem si noi. Si fiica-mea e inscrisa la o dr care da antibiotic la primii muci. Teoretic a ramas inscrisa la aia, dar cand avem probleme mergem la Medicover la o pediatra de care sunt foarte multumita.Poze:
http://family.webshots.com/album/573283926iNZLUl
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/InVacanta2#

Mergi la inceput