cu ce stimulam imunitatea la 2 ani?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

viusid sirop

la noi a prins tare bine ca i-a dat si ceva pofta de mancare si am mai sarit peste mofturele

sanatate

-------


mamica fericita de Alexandra


-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

ce ciudatenie.aici scrie clar pe toate cutiile de suplemente de-astea ca nu se administreaza copiiilor sub varsta de 12 ani. eu nu am auzit niciodata de la nici un medic sau parinte din zona sa dea medicamente prevenitoare copiiilor.

vitamina C se obtine dintr-o portocala pe zi, mai nou eu ii dau cidru care acopera necesarul tot pentru o zi intr-un pahar. restul vitaminelor si mineralelor si le iau din legume si fructe - astea nu ar trebui sa lipseasca din meniul zilnic, nu suplimentele si imunostimulatoarele. ca sa ai ce stimula, trebuie sa construiesti mai intai, iar imunitatea se mai cladeste si lasand copilul sa faca o viroza, doua pe an. cei cu probleme mai serioase care fac infectii des sunt alta discutie si aia trebuie purtata cu medicul pediatru.

spalatul pe maini e sfant. alimentatia echilibrata, apa suficienta de baut (nu sucuri cu zahar sau soda), somn suficient - astea stimuleaza imunitatea, nu broncho whatever.

sa dai medicamente propriului copil ca ai citit pe forum...mi se pare super riscant, ca sa nu spun mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Produsele de acest gen, fara vreo dovada stiintifica ca ar actiona conform indicatiilor din prospect, si-au gasit o piata de desfacere foarte buna in Europa Centrala si de Est, mai ales in Romania.

In toata Europa de Vest nu ai sa gasesti fani de suplimente nutritive de acest gen, pur si simplu nu da nimeni doi bani pe ele, nu se administreaza, nu se recomanda.

Este foarte ciudat cum pe de o parte lumea se opune medicamentelor testate si inregistrate, si pe de alta parte sunt fanii unor produse dubioase de acest fel.

Mergi la inceput