va multumesc!!

va multumesc!! | Autor: bb_yasmi

Link direct la acest mesaj

va multumesc !!

unul din lucrurile cele mai importante care le-am invatat de aici de la voi este : sa nu ii dau fetitei antibiotic pt orice raceala!!! un pic cam tarziu zic eu....fetita are aproape 2 ani dar e bine si acum!! pasul cel mai important l-am facut acum la ultima raceala (de o luna meregm la gradi) cand bineinteles pediatra ne-a prescris antibiotic ( 3 antibiotice diferite intr-o luna...) pe care am refuzat sa i le dau fara ai face exodatul faringian si bacterian inainte!! bineintteles ca nu avea nimic bacterian!!! si nu era nevoie de antib. pt raceala...

le multumesc fetelor care dau sfaturi bune la aceasta sectiune dar si colegelor de la odiseea Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 care sunt niste dragutze!!!

_____________________________________________________________________
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"
__________________________________________________
happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Da, chestia asta n-o inteleg nici eu cu datul antibioticului pt orice nimic.
Eu am noroc cu o doctora ca da in ultima instanta antibiotic si o respect mult pt asta. Fetele intr-adevar ti-au dat sfaturi bune.
Ce fetita mare ai deja, sa-ti traiasca

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Tocmai ma uitam la stiri pe Antena 1, era un reportaj despre cazurile noi de gripa porcina din Iasi. I se lua interviu unui tata care spunea de de duminica a facut copilul 39.5. Reporterul povestea apoi " dar daca nu ar fi auzit ca sunt colegi de-ai copilului bolnavi de gripa noua, nu l-ar fi dus la spital, ci ar fi continuat sa-l trateze acasa, ca pentru o simpla raceala". Se aude apoi din nou glasul parintelui intevievat: "i-am dat niste antibiotice...".
Deci e clar ca problema tratarii racelilor cu antibiotice e o chestiune impamantenita in Romania. Si automedicatia



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

da laura cam asa e. la fel cum nici eu nu am stiut....

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Pe mine ma sperie virusurile astea noi, off topic - aprops de iasi, acum mai nou au descoperit si gripa cabalina ...
Acum nu stiu cum o sa mai facem diferenta ... nu mai merge cu revenirea din tara in decursul a sapte zile am invatat pe dinafara. Nu poti sti daca e un virus nou sau doar un simplu guturai. Zic eu, daca voi stiti mai bine sa faceti diferentierea, spuneti-mi si mie, va rog!

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

http://www.shutterfly.com/view/pictures.jsp
http://community.webshots.com/user/ellinia_c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Nici doctorita noastra nu ne da antibiotic pentru orice raceala, baiatul meu a luat de 3 ori in cinci ani, dar ma si stie ca citesc de o suta de ori prospectele si refuz daca ceva mi se pare in neregula. Am refuzat vaccinuri care mi s-au parut inutile (dintre cele suplimentare), la fel de bine as refuza si antibioticul daca mi s-ar parea ca-l da ca sa se afle in treaba. Din pacate multi medici in Romania scriu retete cu o generozitate incredibila si asta nu face decit rau pacientilor. Despre automedicatie pot sa scriu multe pagini. Aveam un amic care lua pentru orice durere (cap, git etc) penicilina, altul care lua ampicilina, exact ca pe bomboane. DIn cauza medicilor neinformati, a pacientilor ipohondri si a farmacistilor care inchid ochii si dau medicamente fara reteta s-a ajuns in situatia ca multe dintre antibioticele descoperite sa nu ne mai fie de niciun folos in cazuri grave... Dar mentalitatea asta nu se schimba asa usor si pina sa schimbam ceva, mai facem inutile citeva antibiotice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellinia



Nu poti sti daca e un virus nou sau doar un simplu guturai. Zic eu, daca voi stiti mai bine sa faceti diferentierea, spuneti-mi si mie, va rog!

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

http://www.shutterfly.com/view/pictures.jsp
http://community.webshots.com/user/ellinia_c


Din punct de vedere medical stiintific guturailul sau raceala nu sunt recunoscute, nu exista, mai exact toate "racelile" sunt virusi. In caz de virusi NU se prescrie antibiotic, antibioticul se prescrie numai la infectiile bacteriene.

La virusii "noi" aparuti (am pus noi in ghilimele pentru ca nu sunt noi, gripa porcina spre ex a mai fost o epidemie in 1976) se prescriu antivirale, in cazul de fata Tamiflu insa si acesta cu grija pentru ca de multe ori poate avea efecte secundare mai grave decat gripa in sine, vomitat, diaree, duce la deshidratare.

Fiica mea are 2 ani si doua luni si n-a gustat nicicand antibiotic, fiul meu are 8 ani si de 3 ani jumate nu a luat antibiotic. Nici nu stiu cum au supravietuit zau vazand cat antibiotic se prescrie uneori in Ro pentru o simpla gripa sau rosu in gat.


Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Desi este un topic anti-antibiotic simt cumva nevoia sa spun ceva: atentie mare cu feritul de antib.: o lama cu 2 taisuri.

Va spune asta o mamica crescuta ca marea majoritate de aici (probabil)...deci cu antib. pt orice raceala...ca asa era pe vremuri...

In general un organism atacat de un virus este slabit. Peste o infectie virala se poate adauga extrem de usor una bacteriana. Poate fi o trecere rapida, e o granita fina cumva in evolutie...

Trebuie sa va spun ca noi am trecut prin asa ceva cu fiica mea cand avea 1 an. Am consultat 3 medici (de spital)...si nu dau nume ca sa nu-i denigrez...dar sunt niste medici fffffffffff laudati (chiar si aici pe forum). Toti 3 sustineau sa mai asteptam cu antib...ca sigur ne confruntam cu ceva viral. Nu intru in detalii (erau semne care indicau o infectie virala dar si o temperatura care incepuse sa nu mai cedeze la antitermice si care trena de zile bune...peste 7 la numar). Pe scurt la insistentele mele am ajuns la un al 4-lea medic care ne-a internat instantaneu in spital si am ajuns la antib. perfuzabil...asta pt ca analizele de sange aratau o infectie bacteriana clara si destul de agresiva.

Cei 3 medici consultati sunt medici anti-antibiotice. Nu le-am inteles nici in ziua de azi abordarea respectivei situatii...si nici refuzul de a face niste investigatii simple care le-ar fi confirmat sau infirmat diagnosticul.

A fost o lectie pt noi ca parinti.

In concluzie, si eu sunt pt a scoate antib. din ecuatie de la primele semne ale unei boli, insa a-l tine acolo in minte ca solutie de back-up in caz de Doamne fereste lucrurile se complica.

Iar pt cei care nu au servit pana acum asa ceva...bucurati-va ca v-a ferit Dumnezeu si nu v-ati confruntat cu infectii bacteriene severe.



mamica Iasminutei...adica lui mami si a lui tati

Cat de maaaare sunt!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

ce n-am inteles eu: cum facem diferenta intre infectie bacteriana si virala ?
analize de sange, exudat faringian, mai rar solicita medicii
dupa ce ne dam seama ? care e diferenta?
si daca totusi faci analize si pana sunt gata ( sa zicem ca ai infectie urinara sau digestiva cu o bacterie, dureaza cam 3 zile)copilul are febra, cum procedati ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137232&whichpage=1


in mai am deschis suboiectul de mai sus, "de ce racesc copiii nostri?".

in momentul in care copilul meu "raceste" (muci, tuse, etc). in primul rand ca sa elimin cauza bacteriana, ii fac o hemoleucograma -din deget. si asa stiu sigur ca nu e de antibiotic. din fericire se imbolnaveste rar.

in general, sa ma contraziceti daca gresesc, la infectie bacteriana se face febra. a mea n-a facut nici la bacteriana, nici la virala... asa ca nu stiu ce sa zic. am sa urmaresc discutia si o sa mai revin, acum trebuie sa fig. .

************************************************************************************

MIHAITA VREA SA NU MAI FIE DIFERIT !


oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S


www.alexandruconovaru.ro , www.helpsonia.com

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and (shout=www.dictionarenglezroman.ro/dictionar/shout" target="_blank">chiot, strigat, tipat, aclamatie) ."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Ai dreptate Kay, la infectie bacteriana se face de regula febra mai mare decat la viroze. Si pediatra noastra incearca sa evite pe cat se poate prescrierea de antibiotice; in general medicii stiu ca anumite simptome sunt de cele mai multe ori de natura bacteriana (de exemplu, puroi pe amigdale) si recomanda antibiotice fara investigatii (dat fiind faptul ca pe fond de febra mare, trebuie intervenit asap).

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput