Varicela??

Varicela?? | Autor: Ele

Link direct la acest mesaj

Buna!

Lunea trecuta ne spunea la gradi, ca in grupa Denisei e un caz de varicela. M-am ingrijorat putin dar am zis ca e vaccinata cu varilix la un an si vreo luna si nu cred ca o sa fie cazul si la noi.
De ieri i-a aparut cateva pete rosii in palme. In seara astea aceleasi pete rosii arata ca mici besicute albe pe o baza rosie. Dar de o marime medie si nu foarte inflamate. Mai are 2 afte in guritze si la un control mai amanuntit am mai descoperit pe fundulet la baza sub dungile de la chilotel alte pete rosii.
Acuma din experienta voastra..e varicela? Si apar in palme in prima faza??
Nu are febra si nici nu se plange de altfel de simptome.


Margelute

Elena & Denisa
NOI

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu_boches spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ele

Buna!

Lunea trecuta ne spunea la gradi, ca in grupa Denisei e un caz de varicela. M-am ingrijorat putin dar am zis ca e vaccinata cu varilix la un an si vreo luna si nu cred ca o sa fie cazul si la noi.
De ieri i-a aparut cateva pete rosii in palme. In seara astea aceleasi pete rosii arata ca mici besicute albe pe o baza rosie. Dar de o marime medie si nu foarte inflamate. Mai are 2 afte in guritze si la un control mai amanuntit am mai descoperit pe fundulet la baza sub dungile de la chilotel alte pete rosii.
Acuma din experienta voastra..e varicela? Si apar in palme in prima faza??
Nu are febra si nici nu se plange de altfel de simptome.


Margelute

Elena & Denisa
NOI
Nu cred sa aibe preferinta unde sa apara, dar intreaba medicul.Se fac besicute cu un lichid.Dai cu crema mentolata.


Liana&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Da, este varicela.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

si mie-mi suna a varicela....
vezi de ganglioni..stiu ca si aia apar..inghinal, axial...

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alimara spune:

si fetita mea a luat varicela de la gradi desi era vaccinata cu varilix, dar a facut o forma foarte usoara, nici nu a stiut ca este bolnava

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Am venit de la dr si desi nu parea convins a zis ca o fi varicela dar forma usoara. I-au mai aparut cateva bubitze pe degetele de la picioare si pe talpi. Nu are febra, nu o mananca. Am cauta-o la ganglionii de la gat si aia sunt imflati. In rest nu imi dau seama.
Acuma daca e face f usoara f bine..dar eu nu am avut in copilarie !!!

Margelute

Elena & Denisa
NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ele

Am venit de la dr si desi nu parea convins a zis ca o fi varicela dar forma usoara. I-au mai aparut cateva bubitze pe degetele de la picioare si pe talpi. Nu are febra, nu o mananca. Am cauta-o la ganglionii de la gat si aia sunt imflati. In rest nu imi dau seama.
Acuma daca e face f usoara f bine..dar eu nu am avut in copilarie !!!

Margelute

Elena & Denisa
NOI


Ce cunoscut imi suna .
Al meu vaccinat fiind a prins o epidemie intreaga la gradinita adica toate grupele de copii de la parter au facut la modul grav din 20 de copii in grupa doar 1-2 au scapat. 5 grupe erau la parter. Aproximativ 10 copii au avut complicatii, a fost o forma extrem de agresiva.
Piticul personal a avut 4 bube undeva la baza parului, frunte-ceafa, fara febra, mancarimi, alte semne.
Nici eu nu am facut nicio boala a copilariei si am fost terorizata ca poate fac. Era de Craciun. Eu nu am luat insa un prieten cu care ne-am intalnit de Revelion s-a captusit rau de tot, a facut o forma urata. Avea 34 de ani, fara copii personali deci cert este ca a luat de la fi-miu desi trecusera 2 saptamani de cand lui ii disparusera cele 4 bubite.

Poate ai noroc ca si mine si nu faci.

Mergi la inceput