cred ca are rosu in gat..ce pot sa fac??plsss

cred ca are rosu in gat..ce pot sa fac??plsss | Autor: s_ellia25

Link direct la acest mesaj

sotul meu e racit..il doare gatul si vorbeste ragusit..l-am izolat eu dar se pare ca degeaba..si fetita mea de 14 saptamani cred ca a luat virusul..ca tot timpul tuseste si se ineaca si cu saliva parca nu poate sa inghita..a vrut toata ziua piept..adoarme si se trezeste plangand..sau se ineaca prin somn..e fff morocanoasa..a mancat si a vomat..febra nu are,a avut 37.6* si dupa aia 36.8*..ce sa fac??pot sa ii dau ceva?am paldesic(paracetamol)in casa..sa ii dau sau sa mai astept?voi ce sfaturi imi dati??

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Avand in vedere varsta foarte mica a copilului, eu as zice sa nu risti nimic, sa mergi sa il vada un medic. E simplu sa-i dai paracetamol, dar nu stiu daca e ok. E "doar paracetamol", dar orice medicament dat gresit ii poate face rau unui copil atat de mic.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

pentru ce sa ii dai daca nu are febra?
faptul ca a mancat toata ziua este un semn clar ca nu o doare gatul. durerea de gat ar face-o sa refuze sa inghita si implicit sa manance. bebelusii pot fi morocanosi dintr-o serie de motive. dpdv psihologic pentru ei fiecare zi inseamna mii de stimuli noi, senzatii, experiente, cateodata sunt coplesiti. nemaipunand la socoteala ca mai preiau si din starile de nervozitate, oboseala, stres, inerente, ale parintilor. daca la astea mai adaugi si vreun puseu de crestere, esti mandra posesoare a unui bebelus morocanos.
daca fata mananca, nu are febra, nu pare sa planga necontrolat, si cred ca deja la 3 luni poti face diferenta intre colici si altceva, cred ca e ok. urmareste-o in continuare si daca ceva incepe sa iti para suspect, contacteaza pediatrul. nu e bine sa dai niciun fel de medicament bebelusului fara sa discuti cu un medic in prealabil, doar in cazuri de forta majora(febra 40!)

ralu- de bebe albastru
tudor 15.05.2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=72e131407d80530203c592" target="_blank">montaj tudor
i believe in miracles...povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paisacodruta spune:

Buna,
Mergi la pediatru ...nu e de lasat ...
Fetita mea are 10 saptamani( a luat virusul de la cea mare de 3 ani ) :
-ieri a mancat ff mult , mult mai mult decat de obicei ( cu o masura la biberon)
- aseara s-a trezit plangand din somn,agitata, vroia ceai in permanenta. am banuit ca e de la colici dar lasata pe pat sa o studiez sa ii vad miscarile cand plange nu stragea din picioare deci exclus colici se linistea doar cand bea ceai ca avea gura ocupata dar numai ceaiul il primea .Doctorul mi-a zis ca a plans de la gat cand i-am explicat reactia ei
- tuse si cand inghitea parca ramanea fara aer( am stat cu frica sa nu se inece...dar e exclus lucrul acesta dupa cum mi-a explicat pediatrul)
- cand trage aer ...harcaie...si chiar cand sta se aude un sunet, starnuta
-dimineata la primul biberon mi-a mancat cu intreruperi si cu dificulatate la inghitit dar mi-a mancat
-NU MI-A FACUT FEBRA ( si fetita mea ce amare e afebrila ...daca o scapam si ajungea la febra era jale facea niste puseuri acum avea 37,6 si in jumatate de ora avea 38,5 chiar si 39).
A venit pediatru , rosu in gat ...mi-e dat antibiotic slabut pentru a preveni complicatiile si albastru de metil, vit. C , calciu fiole...5 zile

Eu de ex. 3 ml de nurofen i-am dat cand mi-a facut o reactie otica si a calmat-o imediat , avand in vedere ca a ta e mai mare cred ca poti sa ii dai fara probleme 3 ml de nurofen pentru a preveni temperatura , durerile in gat si alte simptome de rinofaringita( banuiesc ca asta are cel putin asta e diacnosticul nostru cu simptome asemanatoare )pana ajungi cu ea la doctor

In legatura cu mancarea , fetita mea cea mare intodeauna la rosu in gat in zilele de debut imi manca exagerat tot timpul vroia ceva sa manance( nu am inteles niciodata de ce ) asa e si acum , cea mica vad ca are aceeasi tendinta.
Sanatate multa ...mergi la pediatru nu e de lasat fara control....mie mereu mi-a fost frica de temperatura ( am patit-o cu cea mare ca in 20 de minute pana am imbracat-o pana am ajuns la medic cu ea de la 38 a facut 39,4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui paisacodruta


A venit pediatru , rosu in gat ...mi-e dat antibiotic slabut pentru a preveni complicatiile si albastru de metil, vit. C , calciu fiole...5 zile

Eu de ex. 3 ml de nurofen i-am dat cand mi-a facut o reactie otica si a calmat-o imediat , avand in vedere ca a ta e mai mare cred ca poti sa ii dai fara probleme 3 ml de nurofen pentru a preveni temperatura , durerile in gat si alte simptome de rinofaringita( banuiesc ca asta are cel putin asta e diacnosticul nostru cu simptome asemanatoare )pana ajungi cu ea la doctor




Antibitic "slabut" pentru rosu in gat Si cand va avea intr-adevar nevoie de antibiotic organismul e obisnuit si nici nu-l baga in seama

Calciu fara analize Daca organismul are calciu suficient? Ai verificat? Surplusul de Ca nu se elimina, se depoziteaza in diverse zone ale corpului si mai tarziu apar "ciocuri" si alte cele...



Ellia pentru linistetea o vizita la un pediatru bun, informat care nu prescrie medicamente fara a avea rezultatele unor analize. Si pana atunci tine copila la san cat doreste, poart-o aproape de tine si veti fi fericiti!


mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paisacodruta spune:

Buna,
-Avand in vedere ca fetita cea mare e cu gatul fff imflamat, tuse expectoranta si stau una langa alta ...se presupune ca e celasi virus.
Rosu in gat poate fi dat de mai multe cauze( nu mereu pediatrul meu da antibiotic la rosu in gat) ...la noi a fost si este viral.
-Avand in vedere ca fetita mea cea mica are sridor laringian si
- avand in vedere ca harcaie( adica daca nu ma insel pediatru mi-a zis ca li se zice ronhusuri )
-avand in vedere ca mi-a plans cu o noapte inainte si nu mi-a dormit din cauza gatului
- avand in vedere ca manca dimineata cu dificultate si datorita faptului ca fetele stau impreuna 24 de ore din 24 pentru a nu cobora la plamani am preferat antibioticul.
Da Cexil-ul pe care i-l dau la cea mica e mai slab decat Augumentinul pe care i-l dau la cea mare...
Eu una nu vreau sa risc si sa fac experiente de genul lasa ca asa isi face anticorpi la cea mai mica problemuta chem pediatrul.
Am caz care in urma unor raceli netratate ( lasa ca merge si asa ) a ajuns cu pleumonie interstitiala in spital
Fiecare procedeaza cum crede ca e mai bine , e nu am dat nimic fara acordul pediatrului, au fost raceli care le-am tratat cu vitamina C si cu albastru de metil dar sunt raceli care le tratez si cu antibiotic.

Depinde ff mult de copil si daca un medic cunoaste copii fff bine atunci stie cu ce si cand sa intervina cu medicamente.

Fetita mea am scris are 10 saptamani ...DA ii dau calciu fara analize datorita faptului ca are o fontanela mare , nu are cum la o vasta asa mica 10, 15 etc saptamani sa aiba surplus de calciu atata timp cat fontanela se inchide in jurul varstei de 1 an .Asta e in cazul copiilor mici( si aici era vb de copii mici )

DA la raceli eu am dat permanent calciu pe perioada administrarii tratamentului si iti dau si explicatia...calciu este medicament antihistaminic in raceli se pot manifesta alergii ( si tusea expectoranta si chiar tusea seaca este incadrata in acest lucru) , probleme cu tractul respirator, etc ..si atunci calciu avand si propietati antifistaminice ajuta la ameliorarea sintomelor care vin "la pachet " cu raceala :tuse stranut etc...

Eu am scris cazul meu , deoarece multe simptome mi s-au parut asemanatoare, nu mi-am dat cu parerea ce anume sa faca ..am zis clar MERGI LA PEDIATRU...acum fiecare face cum vrea , merge la cine vrea , dar sunt convinsa ca orice mama vrea ce e mai bine pentru copilul ei.

Nu sunt pentru antibiotice dar nici impotriva lor...prefer antibioticul decat o complicatie , prefer sa ii dau din timp decat sa ajung la raceli tratate superficial si la tratament injectabil ( cunosc si caz din acesta )
IN SCHIMB SUNT TOTAL IMPOTRIVA ADMINISTARII ORICARUI MEDICAMENT FARA ACORDUL PEDIATRULUI
Chestia cu pediatru bun si rau e relativa .Eu nu am auzit vorbindu-se numai de bine de un doctor...sunt pareri si pareri ideal ar fi sa ai la copii pediatru disponibil 24 de ore din 24 si atunci la orice problema fie ea cat de mica poti sa il chemi si sa o iei din pripa.
Eu una nu astept nici o ora daca ceva mi se pare suspect ..."prefer sa zica doctorul ..esti nebuna ...nu are nimic ..decat sa astept si sa "studiez " copilul sa imi dau eu cu parerea."

Sanatate multa la copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Daca vrei facem analiza pe text: in prima postare ai scris ce medicam a primit fetita ta si in al doilea post spui ca la voi e o situatie diferita ca fetita are si altceva. Deci total irelevant tratamentul primit de voi. Apoi o sfatuiesti sa ii dea nurofen desi poate nu e cazul: nu se prescriu medicamente cu ochii inchisi (adica fara sa fie consultat fizic copilul, mai ales asa mici) nici de catre medici dar TU ii scrii clar sa-i dea nurofen!!!
si ... "Avand in vedere ca fetita cea mare e cu gatul fff imflamat, tuse expectoranta si stau una langa alta ...se presupune ca e celasi virus.
Rosu in gat poate fi dat de mai multe cauze( nu mereu pediatrul meu da antibiotic la rosu in gat) ...la noi a fost si este viral."
de cand virusii sunt combatuti cu antibiotic??? antibioticul este preventiv administrat

Cum spuneai ...fiecare isi creste copilul cum vrea / stie / poate! Si fiind un spatiu public, asa cum tu ti-ai spus parerea, mi-am spus si eu parerea! Ca nu-ti place parerea mea ... e alta poveste


mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

S_ellia25 mergi la dr cu ea si sa mearga si sotul, cu virusul de swine flu care e aici e mai bine sa mergeti la orice mica raceala decat sa riscati.

Paisacodruta antibiotic nu se da decat in infectiile de natura bacteriana, nu virala, mai exact mi se pare strigator la cer ca fetita ta ia antibiotic (oricat de slab) la 10 sapt, pentru un simplu rosu in gat. Fii-mea are 2 ani si 2 luni si nu a "gustat" antibiotic in viata ei, aici racelile, gripele, rosu in gat se trateaza asa: calpol pentru febra si desfundat nasucul cu ser fiziologic. ATAT. Si uite ca fie-mea a supravietuit, are cum spuneam 2 ani. Iar sistemul ei imunitar este f puternic, nu raceste la orice adiere de vant.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui s_ellia25

sotul meu e racit..il doare gatul si vorbeste ragusit..l-am izolat eu dar se pare ca degeaba..si fetita mea de 14 saptamani cred ca a luat virusul..ca tot timpul tuseste si se ineaca si cu saliva parca nu poate sa inghita..a vrut toata ziua piept..adoarme si se trezeste plangand..sau se ineaca prin somn..e fff morocanoasa..a mancat si a vomat..febra nu are,a avut 37.6* si dupa aia 36.8*..ce sa fac??pot sa ii dau ceva?am paldesic(paracetamol)in casa..sa ii dau sau sa mai astept?voi ce sfaturi imi dati??


Du-te mai bine la dr, ca e foart mic copilul.
Parca pe sticluta de Panadol ( paracetamol ) scrie ca se administreaza cu precautie copiilor sub 3 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns s_ellia25 spune:

va multumesc mult de raspunsuri..
m-am hotarat sa ma duc la gp..
luna cum ai spus si tu aici ju o sa imi dea antibiotic si mai stiu eu ce..probabil paracetamol..
inca odata va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

paisacodruta, subscriu si eu la cele scrie de theo. Ai certitudinea ca rosul in gat este de natura virala si totusi il tratezi cu antibiotic. Organsimul ei va crea rezistenta la acel antibiotic si, cand va fi momentul pentru el (sper sa nu fie niciodata) nu il vei mai putea administra. Foarte repede sar oamenii la antibiotic, e panaceu universal.
Ellia, succes la medic. Sa ne spui ce v-a prescris.

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput