TRATAMENTE PENTRU OPRIREA TUSEI LA COPII

TRATAMENTE PENTRU OPRIREA TUSEI LA COPII | Autor: lalyamy

Link direct la acest mesaj


Buna mamicutelor!

Sunteti dragute sa va spuneti parerea despre :
-Ce "tratament"credeti ca este mai indicat ,sau bun ,sa dam copiilor nostrii(la 2-3 ani) cand tusesc,pentru calmarea si oprirea acesteia ?
-Ce ati incercat si a dat rezultate foarte bune si ce nu a dat rezultate?
Stim ca fiecare organism raspunde diferit tratamentelor,dar este bine sa ne spunem punctul de vedere,de multe ori ajuta...

-Va multumesc,Lalyamy.



lalyamy

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RosuAlina spune:

buna ,eu cred ca cel mai indicat ar fi sa mergi la medic si sa ii ceri parerea , dar baietelul meu toamna si primavara imi tuseste pana vomita nu tot timpul dar la 2-3 saptamani ii apare din nou tusea si noi am depistat ca tuseste din cauza alergiei ,pot sa il tratez cu toate medicamentele daca nu ii dau ceva pt alergie nu se opreste (mai rau e ca nu am depistat la ce face alergie)de obiei la noi a dat roade favitusin ,sare calda pe piept , ceai de ceapa si uneori cand tusea e mai urata paxeladine.Va doresc multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalyamy spune:


Multumesc pt raspuns,draga Alina!
Am fost la medic,am urmat un tratament,dar totusi tusea inca mai persista(tuseste o data la 3-4 ore,tusea este productiva ),acum vreau sa incercam si cu tratamente homeopate,insa orice sfat este bine venit.
Pupici din partea noastra!


lalyamy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Andrei reactioneaza foarte bine la Stodal.
E homeopat.

A ... si am impresia ca mai exista si extract/sirop de ridiche neagra, dar nu l-am incercat.

Si in general stiam ca dupa o raceala persista tusea destul de mult, chiar si 2-3 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La noi merge foarte bine, de ani de zile, Ketof+Ventolin+Eurespal si seara neaparat 5 ml Aerius.
Totul la indicatia pediatrei.

Daca nu ti se pare ca fetita isi revine, poti merge la un pneumoftiziolog pediatru.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Nu stiu altii cum sunt dar noi ... functionam PERFECT cu ridiche neagra din piata scobita putin, pus miere si servit siropul care se aduna in scobitura. O ridiche tine cam 3 zile si daca incepem s-o luam de la primele simptome (chiar doar muci) dupa 2 ridichi nu mai exista nici urma de tuse.
Din cand in cand, adica in sept si revenim in noiembrie, o cutie de Baraka (http://www.pcfarm.ro/produs/726/Baraka-100mg )

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

La tuse productiva a dat rezultate siropul de patlagina cu propolis.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Nu e cam mult si ketof si aerius?

lalyamy, intai trebuie sa vezi de ce tuseste. Daca e alergic la ceva - se dau antialergice si se incearca evitarea alergenului.
Antialergice se mai dau si fara sa fie vorba de alergie, pentru calmare (vezi ketof-ul sau aerius-ul din post-ul anterior).
Daca e tuse in urma unei raceli, depinde ce tip de tuse este. Pentru orice tip, merge stodalul - granule sau siropel (homeopat de la Boiron). Daca e tuse seaca - eu folosesc Stoptusin (contine codeina). Daca e tuse productiva : ambroxol sau siropele care-l contin. In plus, fluimucil (acc) pentru fluidificarea secretiei (nu se mai ineaca cu ce au in gat, mai ales noaptea). Daca e combinat cu nas cu mucozitati- se trateaza si nasul (daca sunt verzi- folosesc picaturi de garasone- contine gentamicina). Pentru probl. orl (nas/sinusuri) e bun sinupret-ul (facut din plante).

Evident toate dozarile trebuie facute functie de copil (varsta/greutate), de preferat de catre un medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Nu e cam mult si ketof si aerius?



Daca intrebi de noi, la noi nu e mult, avem teren alergic si reactii alergice frecvente.
Cum am scris, este sfatul pediatrei pt copilul meu personal.
Cred ca fiecare copil are un mod particular in care reactioneaza la medicamente.
Am scris ce face minuni la NOI.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=143922
s-a mai discutat si aici...

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalyamy spune:


** Dragele mele,am inceput sa ii dau micutzului meu ingerel,STODAL si siropul lasat de ridichea neagra cu miere ,sper sa dea rezultate bune si la noi...(Stodal i-a prescris si medicul...)

** Va multumesc tuturor,sunteti minunate!



lalyamy

Mergi la inceput