ma gandeam sa mergem la inot..pro sau contra??

ma gandeam sa mergem la inot..pro sau contra?? | Autor: s_ellia25

Link direct la acest mesaj

fetita mea iubeste fff mult apa..cand ii fac baita se balaceste ,se distreaza si iubeste cu adevarat acest lucru..drept pentru care ma gandeam sa mergem la bazin..este acoperit are toate conditiile..dar ma gandesc nu este prea mica??are 14 saptamani..vai ce parere aveti??

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

Citat:
citat din mesajul lui s_ellia25

fetita mea iubeste fff mult apa..cand ii fac baita se balaceste ,se distreaza si iubeste cu adevarat acest lucru..drept pentru care ma gandeam sa mergem la bazin..este acoperit are toate conditiile..dar ma gandesc nu este prea mica??are 14 saptamani..vai ce parere aveti??

salut,
sincer mi se pare cam micuta.
si nu e vb ca e periculoasa apa, dar la bazin ste tratata cu clor, sut zeci de feluri de microbi, bacterii si perciole de imbolnavire la un bazin...
dca tot ii place asa d emult, de c enu improvizezi ceva acasa, gen o piscina gonflabila in care sa va balaciti voi doua?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Sunt ore de innot pt bebei si mamici deopotriva. Cred ca poti sa incerci!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

in alte tari se face inot pt mamici si bebei :-)))
Linistita, daca ai unde, ai cu ce si poti fa ce-i place la bebica.

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi
www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI



quod me nutrit me destruit

http://community.webshots.com/user/Deusphoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Eu sunt PRO inot. Baietelul meu inoata de la aproximativ 2 luni jum si s-a dezvoltat ff bn. I-am cumparat un colacel special pt copilasii ff mici (se foloseste de cand le cade buricul si pana la 18 luni), imi pare rau ca nu l-am avut de la inceput, e foarte util.
Alatur si cateva poze ca sa vedeti cat de mult ii place la baitza.

http://community.webshots.com/album/575245421Ftusis

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Si eu sunt pro inot. Din pacate la noi nu sunt bazine pentru mamici si copilasi, dar daca ar fi cu siguranta as duce si eu pitica. Am vazut un documentar cu copilasi dusi la inot, unii chiar de la o saptamana, si concluzia generala era ca acestia se dezvolta foarte frumos.
Asculta-ti instinctele de mamica si nu ai cum sa dai gres. Daca tu simti ca asa e bine, incearca macar si vezi cum decurge totul. Te pup si astept vesti sau chiar poze cu micuta in bazin

http://ganduri-de-mama.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba_ca_zapada spune:

Eu cand am adus-o pe bebelina acasa, acum aproape 7 ani, am programat ca in prima zi sa vina o asistenta medicala pentru a ne invata cum sa ii facem masaj si baita.

Dna. era foarte cunoscuta inca de atunci, acum deja este celebra in Bucuresti in acest domeniu si am inteles ca are deja un bazin in care primeste bebei la inot, dar numai de la 6 luni dupa perioada de vaccinare.

Pot sa va spun ca fiimea nu a facut baie decat in cada (a stat in cadita doar la baita traditionala de a doua zi dupa botez) si era tot timpul cu ochii deschisi sub apa.

Evident ca inaintea baitei, sotul meu (care s-a ocupat, si se ocupa inca, in exclusivitate de baita ei) ii facea masajul cu crema de galbenele si avea niste miscari pe care le invatase de la asistenta, ca maica-mea ingheta cand il vedea cum ia bebelina de glezne si o intoarce de pe o parte pe alta ca pe-o foaie de placinta.

Cert este ca asistenta ne-a spus ca este bine sa ii mentinem o buna legatura cu apa deoarece bebelina a stat 9 luni in apa si mentinerea acestei legaturi ii este benefica deoarece nu ii va fi frica de apa si va inota cu usurinta.

A avut dreptate, masajul a fost excelent pentru dezvoltarea si agilitatea ei, iar de inotat a invatat cu mare usurinta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Traditional in Australia copiii incep cursurile de inot imediat ce isi pot tine capul (3-4 luni). Apa si inotul sunt foarte importante pentru australieni, copiii sunt ca niste delfini in apa. Copiii mei fac inot la scoala dar incercam sa nu ratam nici o zi libera sa mergem la ocean.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Sunt atatea centre unde se practica inotul pentru bebelusi, impreuna cu unul din parinti. Eu zic ce este foarte bine sa faca inot de foarte mica. Mie imi pare rau ca pe baietelul meu l-am dat tarziu, de la 5 ani.

Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Maadi, unde mergeti la inot ?

Cristi are 6 ani si jumatate si nu l-am inscris.. fie era mult prea departe, fie mult prea scump :)))
El e cam fricos cu apa, ii place sa se balaceasca dar numai acolo unde poate pune picioarele jos

Ingrid

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Ingridnen - Ti-am trimis PM.
Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput