HIPOSPADIAS

HIPOSPADIAS | Autor: popa_ana

Link direct la acest mesaj

Dragele mele va multumesc!...
E mare lucru sa vezi ca intradevar cuiva ii pasa de tine, iar cand acel cineva nici macar nu te cunoaste indraznesc sa spun ca este minunat. Desi fata de alte cazuri prezentate aici eu nu pot sa ma plang, mesajele voastre mi-au facut intradevar bine. Nu vreau sa par o mama inconstienta care a asteptat atatia ani fara sa faca nimic. Numai cine a avut parte de experienta acestor interventii chirurgicale poate intelege. Am sa va relatez povestea mea si sper sa nu va plictisesc. ........ Initial baiatul meu avea doua orificii la putulica si prima operatie a fost pentru a desfiinta una. Asta a fost la doi ani. Pe urma primul doctor ce la operat a spus ca urmatoarea operatie trebuie facuta pe la sapte ani ca trebuie sa-i mai creasca puta. Mergand periodic la control am intalnit copii care erau chiar si la a saptea operatie. Atunci am mers la un alt chirurg. Acesta mi-a spus ca situatia nu este chiar asa de grava si ca s-ar putea rezolva chiar si cu o singura operatie. Apropo am uitat sa spun baiatul meu a putut dintotdeauna sa urineze normal (in picioare). Nu i s-a intamplat nici sa faca pe el noaptea in pat si nici nu isi face probleme. Al doilea chirurg a aminat operatia pina la 11 ani, dar inainte cu citeva saptamani de data stabilita baiatul a trebuit operat la apendice, apoi a facut varicela asa ca l-a operat abia acum 2 ani. Operatia parea sa fie o reusita. Ne-am chinuit 10 zile cu sonda, cu urinatul cu ... in fine nu cred ca trebuie sa va spun. Inainte cu o zi de a-i scoate sonda aceasta s-a infundat, doctorul nu era de garda, baiatul se chinuia groaznic sa urineze, iar asistentele ce sa spun .... niste nesimtite. Asa s-a chinuit o noapte intreaga, iar dimineata am si obsevat fistula. A venit medicul,baiatul urla intruna de durere, i-a scos sonda, iar in momentul respectiv urina a tisnit cu presiune si nu se mai oprea. M-am speriat ingrozitor de tare si atunci am zis ca pana nu voi gasi pe cineva care sa-mi garanteze cat de cat reusita n-o sa mai fac experiente pe copilul meu. Cam la trei zile dupa asta (eram deja acasa) operatia s-a desfacut si am ajuns de unde am plecat. Sau poate ca nu chiar,... deoarece puta a inceput sa creasca si nu mai este asa curbata.
In fine am pastrat totusi legatura cu medicul, am mai fost la control si anul trecut am intentionat sa facem o noua operatie. Descoperind insa acest forum am aflat si mai multe. Asa am luat legatura cu asistenta dr.Basca care mi-a spus sa nu-mi fac probleme cu varsta baiatului. Asa am cedat rugamintilor baiatului si am aminat o noua operatie si in idea ca daca se va ivi ceva. Si intradevar tot cautand pe net am aflat de dr.Hadidi si in sfirsit cand eram pe punctul de a programa o noua operatie la Oradea cu acelasi dr. dar acum in colaborare cu un chirurg pensionar de la Cluj am aflat despre operatiile de la Zalau si de atunci ma gandesc numai acolo.
Ar mai fi si posibilitatea de a merge la clinica din Debretin - Ungaria unde eu am fost in luna iulie pentru niste probleme personale de sanatate si am fost deosebit de impresionata. Este acolo o asistenta unguroaica plecata din Romania care m-a ajutat si pe mine si am rugat-o sa se intereseze daca ar exista posibilitatea sa facem acolo operatia. Din partea asta a noastra foarte multi apeleaza la servicii medicale in Ungaria si foarte multi si-au gasit leacul si nici mai scump ca la noi nu este. Oricum daca am asteptat pana acuma mai putem amana cateva luni. De data asta asa cum bine zicea cineva nu mai vreau sa-mi ofer baiatul cobai. Baiatul meu este destul de mare acum, un adevarat barbat, si impreuna am hotarat ca nu mai vrem o noua incercare... .......vrem o reusita ('')
Doamne ajuta la toata lumea! MULT SUCCES TUTUROR!
Asteptam vesti bune de la toti si in special de la tine Cami_Gabi78. MULT, MULT SUCCES SI BAFTA!!!!!!!!!!
In fine cred ca v-am plictisit destul.
''

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

mesaj mutat la topicul de profil: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=143687

Roxana

Mergi la inceput