educatoare la domiciliu

educatoare la domiciliu | Autor: denisamov

Link direct la acest mesaj

Buna,
Cu ajutorul Domnului voi naste in aprilie al doilea copil si ma gandeam ca pe primul sa nu-l dau la gradinita pana la 4 ani, el avand acum 2...prin urmare , mi-a venit ideea de a-i asigura pe zi 4 ore de .....ceea ce ar primi la gradinita la aceasta varsta.
Stiti, cunoasteti pe cineva care a aplicat aceasta metoda la domiciliu si daca este multumita?

multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Nu cunosc pe nimeni care sa fi aplicat o asa metoda.
Eu sunt de parere ca, copilul trebuie sa mearga in colectivitate sa invete sa socializeze, tinindu-l acasa va deveni un egoist, nu v-a sti sa imparta si sa se joace, asa cum ar face la gradinita cu colegii lui.

Asta e parerea mea, nastere usoara si sa iei cea mai inteleapta hotarare pt puiutul tau

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Denisamov,

Nu crezi ca-ti va fi mai usor cu bebe care va veni in aprilie daca il vei da la gradinita pe cel mare?
Care este motivatia de a nu-l duce la gradi? nu poti sa-l duci?
iti este frica de virusi?

Iti dau ex. cazul meu- fata cea mare a intrat la gradi la 2 ani jumate anul acesta in august iar eu nascusem deja in martie la sfarsit al doilea bebe.

S-a adaptat foarte repede si nu mai este posesiva pe mine cand ma vedea ca-i dau tzitzi lui bebe.

Parerea mea de mama,inscri-o deja la gradi si daca ceva nu este in regula tine-o acasa,dar e pacat la cat de mult invata la gradi si cat de repede devin sociabili si mai buni cu fratiorii lor micila noi asa s-a intamplat cand,in prima faza era super geloasa si posesiva cu mine.

Bebe a fost infectat doar odata cu un virus adus de ea de la gradi,acum bebe are 6 luni si cred ca este mai imunizat decat mine datorita surorii ei care-i aduce in "doze"mici virusii si o imunizeaza ca pe viitor sa poata sa mearga si ea la gradi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Nu stiu despre educatoarea la domiciliu(pe aici se practica tages mutter - nu stiu cum se scrie - dar duci copilul la ea nu vine ea la tine si mai are 2-3 copii pe langa, un fel de playgroup la domiciliu) dar eu zic ca e ok sa il dai la gradi la 4 ani, altfel intelege lucrurile atunci.
Si noi am dat copilul la 3 ani jumate la gradi si iti spun sincer ca nu a fost si nu este deloc egoist, inca din contra e un copil super sociabil, cuminte, politicos, problema noastra e ca prostiile vin de la gradi acasa si nu invers. Nu il arunca in prea marita colectivitate de la 2 ani pt ca va fi infinit mai greu decat la 4 plus ca atunci cand vei naste va putea si el sa fie in preajma noului bebe in loc sa fie "alungat" la gradi.

Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

panteruto,depinde la ce gradinita l-ai dus de vine asa de "virusat" cupchilu acasa.

Si chiar crezi ca un bebe de 2 ani juma o sa stea sa se minuneze in fiiecare zi de venirea lui bebe?
iti spun eu din proprie experienta-nu accepta sub nicio forma sa o lase pe mama sa "respire"si crede-ma ca va avea nevoie cu doi copii la varste mici amandoi.

Pitica mea nu a avut niciodata impresia ca as fi "alungat-o" la kiga ,ba contrariu,isi pune singura ceasul sa sune ca sa nu ajunga prea tarziu,stii bine ca in germania la 9am se inchid portile si trebuie sa suni ca sa ti se deschida,iar ei nu-i place !
Mai ales daca denisamov va alege sa alapteze crede-ma ca nu va mai avea timpul pretios sa se ocupe de cel mare,ea se gandeste bine la un educator la domiciliu si cred ca ar fi o solutie de "lux" si de augur .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Nu stiu daca depinde de gradi, pe aici toti parintii americani se plang de copiii nemti, ca sunt prost crescuti, nerespectuosi, nu stiu sa spuna multumesc sau te rog, smucesc jucariile unul de la altul, nu impart...multe sunt de zis, ii observ in fiecare zi la parc...m-am lamurit :) si cu toate astea l-am trimis la gradi germana sa isi largeasca orizonturile, sa invete inca o limba.Cel mai important lucru este insa ca a cerut sa mearga! daca nu cerea, nu il trimiteam, pe cuvant!Mereu imi pasa de parerea lui.
Oricum mi-am asumat riscul si luptam cu comportamentele invatate la gradi :). E ok, nu e o tragedie, din fericire pt noi avem un copil extrem de intelegator si daca ii spun ca nu trebuie sa repete ce vede si aude la gradi asculta dar mai are scapari.

Adevarul e ca stand acasa mai mult si mai mult in preajma adultilor e altfel, a invatat sa vb foarte repede si corect, se comporta foarte firesc in jurul adultilor, poate sa vb cu oricine fara jena, nu se ascunde in fuste cand il saluta cineva ci din contra a invatat foarte repede celabra "Hi, how are you?" :))

La 2 ani, am avut o tentativa dezastruoasa de al duce la vorkindergarten si m-am lecuit pana la 3 ani jumate :).

Eu cred ca e important ca noul bebe sa petreaca timp cu copilul mai mare, sa se cumoasca, sa se joace atat cat se poate. Mi se pare foarte nedrept ca atunci cand bebele se naste, copilul mai mare sa mearga la gradi si de foarte multe ori se simte respins si nu e ok.

Ma rog, asta e parerea mea...primul copil nu ar trebui sa sufere pt ca parintii au decis sa mai aiba inca unul.


Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Ionica, pierdui esentialul :)), e ok daca fetita ta a cerut si a vrut sa mearga, sunt complet de acord :).

Mai uitai ceva :), cum faceti voi sa se inchida portile gradinitei ca la noi am cerut asta si nu se poate?...sunt cam ingrijorata ca cineva ar putea intra peste ei...gradinita asta e in incinta bibliotecii, si nu are decat o iesire si asta a fost motivul...in caz de incendiu sa nu fie inchisi.

Mii de scuze de oftopic, sper sa gasesti o educatoare!


Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

pantera nu e chiar asa. daca copilul mare are deja o rutina in a merge la gradinita nu se simte respins ci dimpotriva consemnat la domiciliu. mai e un subiect similar pe tema asta, am scris si acolo: daca vreau sa o pedepsesc pe fata mea ii spun ca nu o las la "scoala"

mie personal mi se pare greu acasa cu bb nou nascut si copil de 3 ani (asa a fost in cazul combinatiei eu-fetele mele cel putin) si nu cred ca ii faceam vreo favoare fi-mii mare tinand-o acasa cu mine nedormita si cu potential de iesit din pepeni. ca na, dupa ce nasti nu prea e totul floricele si zurgalai, cel putin in cazul unora din noi

bai, mie gradinita asta mi se pare o super chestie. fi-mii la fel. de ce atatea discutii si antipatii? o fi ceva in neregula cu noi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Da,avem puncte de vedere diferite despre copii nemti si educatia lor.

Pai daca denisamov,naste in aprilie,primul bebe tot va avea tipm pana la toamna cand incepe gradinita sa se joace,sa-l cunoasca si sa-l accepte ca pe un nou membru al familiei.

Vorbesc doar din proprie experienta,poate ca fi-mea e mai precoce nu stiu,stiu doar ca ea adora sa se joace cu copii de varsta ei si in niciun caz cu o "mogaldeatza" care nu se misca mai toata ziua primele trei luni.

Daca va fi si un bebe plangacios ,sa vezi atunci teatru cat tine ziulica de marela mine era ca la nebuni in prmele luni,dupa doua saptamani am angajat o bona si am adus-o pe mama ca altfel ma duceam cu capul rau.

Cand copilul este mai mare pe la 4-5 ani ,altfel poti sa-i explici,dar ce poti tu sa-i explici unui pitic care inca mai face pipi si caca in chiloteior intelege ei o parte dar nu esentialul.

Eu ma bucur ca am reusit sa depasesc perioda aia cand a venit bebe acasa,a durat vreo 4 luni cat am alaptat,pe urma s-au schimbat lucrurile fiindca am devenit mai disponibila cu ea,faceam lucruri impreuna,mergeam in parc si a fost minunat pentru toate 3.

In orisice caz, Denisa ,sarcina usoara ,mai ai pana nasti,sper sa gasesti calea cea buna pentru copiii tai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

alra,
m-ai facut sa rad cu foricele tale si zurgalaii!!!
Si eu imi ieseam din pepeni ,la mine s-a lasat cu depresie post-partum si intoarcere la maternitate cu bebe fiindca facusem infectie la sani deorece bebe era prea somnoros si nu scotea laptele.
Si mai aveam si un hara-chiri pe burta ,adica o adoua Cezariana,ce usor imi era cand cerea cea mare sa o iau in brate si ce usor imi era sa-i explic ca mami are un portofel pe burta ca la kanguru!!!
Nu ieseam din pepeni,ieseam pe strada de nebuna si conduceam ,era singura solutie de a ma calma fara sa tip in fata lor,norocul meu ca a venit mama mea .

P.S.si norocul meu ca in germania nu este limta de viteza pe autostrada ca la voi in belgia...hiihihihih

Citat:
citat din mesajul lui alra

pantera nu e chiar asa. daca copilul mare are deja o rutina in a merge la gradinita nu se simte respins ci dimpotriva consemnat la domiciliu. mai e un subiect similar pe tema asta, am scris si acolo: daca vreau sa o pedepsesc pe fata mea ii spun ca nu o las la "scoala"

mie personal mi se pare greu acasa cu bb nou nascut si copil de 3 ani (asa a fost in cazul combinatiei eu-fetele mele cel putin) si nu cred ca ii faceam vreo favoare fi-mii mare tinand-o acasa cu mine nedormita si cu potential de iesit din pepeni. ca na, dupa ce nasti nu prea e totul floricele si zurgalai, cel putin in cazul unora din noi

bai, mie gradinita asta mi se pare o super chestie. fi-mii la fel. de ce atatea discutii si antipatii? o fi ceva in neregula cu noi?

Vacanta cu Laura in Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

asta a fost prima intrebare pe care am pus-o la interviul cu directoarea gradinitei,noi venind din costa rica expatriati in germania iti dai seama ca eram prea stresati.
Dar mi se pare aiurea kiga in incinta bibliotecii,vorba ta ,fereasca dumnezeu de un incendiu.
Nu aveti mediator la grupa? incercati sa discutati aceasta tema la viitoarea intalnire,scrieti o scrisoare directoarei si poate muta grupa in alta parte.
Eu nu as lasa copilul intr-o sala unde nu este INTERZIS accesul out-siderilor,parerea mea.



Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Ionica, pierdui esentialul :)), e ok daca fetita ta a cerut si a vrut sa mearga, sunt complet de acord :).

Mai uitai ceva :), cum faceti voi sa se inchida portile gradinitei ca la noi am cerut asta si nu se poate?...sunt cam ingrijorata ca cineva ar putea intra peste ei...gradinita asta e in incinta bibliotecii, si nu are decat o iesire si asta a fost motivul...in caz de incendiu sa nu fie inchisi.

Mii de scuze de oftopic, sper sa gasesti o educatoare!


Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"


Mergi la inceput