Prichindei martie - aprilie 2005 (129)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

Felicitari andira sa va traiasca printesele sa va bucurati de ele
cred ca esti asa fericita cu 3 floricele langa tine
si eu te admir pt curaj, sper ca sunteti bine si abia astept sa ne povestesti reactiile surioarelor mai mari

am vazut acum pe mes ca si nino a nascut, la poza de la avatr apare si un bebe si alex asa ca
felicitari Nino sa va traiasca

_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si Anastasia Ioana (7 iulie 2009)



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Rrox, Anca Micaela, Ank, Madalina, Adriana – va multumesc frumos!

Pe scurt, Irina e innebunita dupa Iris, o pupa toata ziua, ma anunta si cand respira, si-mi spune fericita “mami, iar mi-a zambit cu toate gingiile!”
Nati nu-i da prea multa atentie (nici nu prea are loc de Irina ), dar in schimb o solicita pe a mea la maximum, sa se asigure ca e inca pisoiul lui mami. E fericita peste poate cand o pup si-i spun in continuare ca o iubesc, cand ma vede ca ma uit cu drag la ea si-i acord atentie. Pe Irina o las sa stea cu bb, am lasat-o si singura (faceam dus) si i-am spus ca am incredere ca are grija de bb. Daca asta ii face placere (si o vad ca ii place), o las in pace.
Adevarul e ca e ca un mic Cerber pe langa Iris, ii admonesteaza pe toti care vin prea aproape langa bb (asta pt ca ii mai spun eu sa nu stea cu fata lipita de a bebelusului - apropo, duminica avea niste mustati de dulceata, ghiciti unde erau dupa 10 minute? evident, transferate ca mustati lui Iris ). Si nici nu ma innebuneste prea mult, o las in pace si dupa 5 minute ma anunta ca se duce la joaca sau la desene, ca sa dea apoi buzna la cel mai mic scartait al lui Iris.

V-am pus si poze. http://picasaweb.google.com/kirinati/Copii#

Se pare ca Iris va avea ochii albastri, prilej de nedumerire pentru mine si pt Ionut , dar si de bucurie, daca vor ramane asa. Nu stiu exact cum s-au potrivit (o cheama Iris, a venit de Florii si are ceva albastru), dar e o incantare .

Madalina – am vazut pozele voastre, ce vacanta frumoasa ati avut! Aratati foarte linistiti si relaxati. Mi se pare mie sau Sonia e bucatica rupta mami, si Julia – tati?
Multumim pentru urari!

Hai sa va zic o faza cu Nati.

Era in parc, cu bunicii si cu Irina, si o apuca racnitul ca nu stiu ce vroia. Nu si nu, pana la urma vine o tiganca la ea si-i spune ca daca mai plange, o ia cu ea.
O ia de mana, si pleaca amandoua. Moment de stupoare, Nati care se ascundea dupa mine la cea mai mica vorba adresata, indiferent daca erau cunoscuti sau straini, deci Nati a mea cea timida pleca linistita cu tiganca. In fine, recupereaza bunicii copilul si soacra-mea o intreaba pe Nati “Nati, unde plecai fara sa spui???”
La care Nati foarte relaxata “Plecam cu printesa...”!!!

Copilul vazuse o printesa cu multe fuste colorate....


Eu, Irina (14.04.2005), Nati (04.06.2006) si Iris (28.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

multumim adrianafedorca, asa e, am nascut, pe acelasi tipar ca la alex, travaliu foarte scurt, dar si foarte dureros.

Rares Ionut s-a nascut pe 20.04.2010, la ora 16, 3,9 kg, 54 cm.

ne chinuim inca cu un icter destul de pronuntat, din cauza caruia dormim cam mult si trebuie sa traga mami de el sa manance... sper sa isi revina curand.

si abia acum ne-am intrat si noi un pic in ritm, ca ne-au chinuit destule, si taietura si sanii prea plini de lapte si pierdut momente pretioase de somn cu mulsul, dar se pare ca suntem pe drumul cel bun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

andira ai o dulceata de bebelusa , e o cumpica sa va traiasca , vai ce pofta de bebe mic mi-ai facut dar eu n-am curajul tau asa ca ma opresc la 2, a mea a facut 10 luni azi a trecut asa repede timpul nu-mi vine sa cred ca acushi face anul
felicitari inca o dat apt cele 3 minuni

nino sa va traiasca Rareselul , sper sa scapati repede de icter si sa va faceti program cand ai timp vrem poze

si dacaveni vorba de poze sa ma laud si eu cu printesa mea sau albastrica cum ii mai zicem noi
http://picasaweb.google.ro/adriana.fedorca/9LUNI?feat=directlink

pupici si we placut


_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si Anastasia Ioana (7 iulie 2009)



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Adriana - multumesc!

Ce frumoasa e Anastasia!! Sa va traiasca, blonduta cu ochi albastri, cu cine seamana?
Voi parca aveti ochii caprui, nu? Hai, da-mi sperante ca poate ii raman albastri si lui Iris .

Vad ca roade degetel... Imi aduce aminte de Irina, cum isi punea dop...

Cand era bb ii pusesem intr-o seara manusi, si ma miram ca adormise linistita. Cand m-am uitat mai de aproape, piscotzelul de 5 luni reusise sa strecoare degetelul de baza prin marginea manusii, si era infipt unde trebuia...

Weekend placut si voua!

Eu, Irina (14.04.2005), Nati (04.06.2006) si Iris (28.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Apropo de curaj, si noi ne oprim cu siguranta la 3 (pe Ionut clar nu-l mai prind la altul, si nici eu nu ma mai incumet), dar radeam de Ionut si-i spuneam ca simt eu ca nr 5 ar fi fost baietel...
Asta pt ca toata lumea il caineaza, cum se descurca el cu 4 fete in casa...


Eu, Irina (14.04.2005), Nati (04.06.2006) si Iris (28.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonela spune:


Va salut cu drag, fetelor, dupa o luuuunga perioada de absenta, in care n-am avut timp, din pacate, nici macar sa va citesc, darmite sa mai si scriu cate ceva aici...

Cu scuze pentru intarziere, le felicit pe noile mamici de bebe 2 si bebe 3 si le spun "La multi ani!" din suflet tuturor copilasilor care au implinit 5 ani!!!!

Andira, Nino, sa va traiasca bebelusii si sa va bucurati de ei si de surorile si fratiorii lor multi, multi ani de acum inainte!! Sa fie sanatosi si bucurosi! Andira, te admir si pe tine si pe Cenia, pe care am vazut-o la iepurasi de martie-aprilie, ca are deja 3 copilasi! Esti incredibil de optimista, de voioasa, de tandra, nu stiu cum sa ma exprim, sunt total uimita de cata rabdare si seninatate posezi!!!

Eu n-as mai avea rabdarea necesara sa mai aduc pe lume inca un bebe, desi iubesc copiii foarte mult, iar pe ale mele le ador, fireste! E drept ca n-am niciun ajutor aproape - nici bunici, nici bona - iar sotul ajunge acasa pe la ora 9 seara, asa ca sunt cam singura acasa cu Rebeca, ma duc dupa Andrada la 4 la gradi, mergem in parc, etc. Nu stiu cum e in cazul tau, Andira, dar sper ca ai ajutoare si sprijin din mai multe parti! Sunt sigura ca ai nevoie! Ti-am vazut pozele, Irina si Nati sunt superbe, seamana foarte bine una cu alta, asta e parerea mea, sa vedem cu va fi papusica Iris (imi place teribil numele ei!), daca va fi blonda cu ochi albastri??? Eu am un prieten care are 3 fete ( de 6,7 si 10 ani)si seamana foarte bine una cu alta...

Anca,imi pare teribil de rau ca nu a mai venit bebelusul 2 in viata voastra, sunt alaturi de voi. Nu dispera, sunt sigura ca va veni si momentul potrivit sa fiti si voi 4. Pana atunci o pup cu drag pe Ema.

Andrada e bine si Rebeca la fel, sincera sa fiu, au fost mai rare racelile in ultima vreme, desi mai avem episoade, dupa ce aducem cate ceva de la gradinita si dam si surorii... De maine vor merge la bunici amandoua (in premiera mondiala,fara mine!!!!) si sper sa fie totul in regula. Eu simt ca am nevoie de o mica pauza, dupa 1 an si 7 luni, in care sa fac altceva decat treburi casnice sau sa am grija de copii. Voi incerca sa-mi rezolv problemele (sa merg la medic, la stoma etc), dar si la teatru, la film, si la restaurant (in limita bugetului, desigur ) si sa ma intalnesc cu prietenele. Ufff, sper doar ca Rebeca sa stea si fara mine, sa se obisnuiasca repede cu buni.

Ma bucur mult sa va "revad" si sper sa trec pe aici mai des. O sa pun si poze, f curand, cred.

Numai bine va doresc!

Simona, Andrada(28.04.2005) si Rebeca (25.09.2008)
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Nino Felicitari! Sa-ti traiasca micutul, sa creasca mare si sa fie fericit! Tin pumnii sa-i dea pace repede icterul.

Andira minunate fetele tale Si eu spun ca seamana bine Irina si Nati, da-s frumoase amandoua Iris e o scumpete si imi place la nebunie numele.
Daca printre bunici si strabunici exista cineva cu ochi albastrii in familia ta si cineva in familia lui Bogdan (obligatoriu la amandoi) este perfect posibil sa ramana albastrica.
M-am amuzat copios de faza cu printesa
Sunteti o familie foarte frumoasa

Adriana ti-m admirat printesa, e tare dragalasa

Simonela ma bucur sa te citesc din nou. Sper sa ai o "vacanta" linistita

Apropo de culoarea ochilor... ai Ioanei in ultimii ani s-au facut mai mult verzi decat albastrii

tuturor!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:


Demult nu am mai scris pe aici....desi ma gandesc mereu la voi, oare ce mai faceti, cum mai sunteti..etc!
Acum avem copilasi mari. unele dintre voi am vazut ca in cei 5 ani nu sti stat degeaba deloc, ati marit familia si asta e minunat!
Andira, Adriana fedorca, ninocikap, cenia si daca am uitta pe cineva sa ma iertati, va doresc sa va bucurati ani multi de minunile voastre si sa creasca mari si frumosi!

Despre noi...
Radu e bine, e simpatic, e destept, e dragut, e sanatos , e nazdravan...
Cu cochisorul suntem pe calea ce a buna, dar inca avem ocluzie la un ochi. Din vara asta incepem si exercitiile pentru strabism!
Mai avem de lucru, dar cu D-zeu inainte va veadea , vorba lui, ca un vultur!
Anul asta din pacate nua fost anul nostru favorit , l-am pierdut pe bunicul (Opa al meu cum ii zicea Radu) , un cancer ni l-a luat de langa noi in doar cateva saptamani ... acum suntem in perioada in care incercam sa invatam cum sa traim fara el!
Nu ne-am gansit niciodata ca se va duce la 63 ani, speram sa-l vedem un batranel simpatic...din pacate nu s-a mai putut face nimic!

Acum ne pregatim de serbare de ziua copilului si apoi imediat ce incepe vacanta , mergem o saptamana la mare , la Turci , ca sa prindem un pic de soare!

La multi ani sarbatoritilor de azi!

Va pup si va doresc tot binele din lume!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonela spune:


Ligia, condoleante, imi pare rau pentru bunicul Opa (tatal tau?)! Dumnzeu sa-l odihneasca, sunt alaturi de voi! Stiu prin ce treceti, crede-ma, pentru ca si eu l-am pierdut pe tata, tot din cauza cancerului, si avea doar 60 de ani....A murit la exact o luna de la nasterea Andradei... N-o sa va fie usor, dar sper ca veti trece incet-incet peste durere... Ma bucur ca Radu e pe calea cea buna cu ochisorul. Multa bafta ii dorim! Si va doresc distractie placuta si relaxare maxima la mare!! Noi anul asta nu stiu unde ne vom petrece concediul, ca vremurile astea de criza ne-au cam dat peste cap. Si, peste toate, ne taie astia si 25% din indemnizatia pt cresterea copilului!!

Va pupam pe toate!

Mergi la inceput