Cozonac la masina de paine

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Arianna_M spune:

Citat:
citat din mesajul lui uta_ciun

oare sa aleg dough = aluat, ca sa framande si sa creasca putin?

www.fertilityfriend.com/ticker/uta79/ttc.png" target="_blank">" Making the decision to have a child...is to decide forever to have your heart go walking around outside your body." – Elizabeth Stone






Eu zik k e ok programul asta de la masina ta pt framantat , dar eu una nu l-as lasa sa creasca in masina........isi mareste mult volumul .....eu am patit-o asa la gogosi.....imi iesea din cuva......

despre faina nu stiu ce sa iti zik...nu stiu cum e la voi.....

succes !....si abia astept sa imi spui cum iti iese.....

_

Lupta cu kg !!!

Cand o vrea Bunul Dumnezeu cu ..... !!!

Cozonac


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

eu la masina de paine framant si dospesc aluatul de cozonac,apoi il umplu si coc la cuptor.reteta asta o fac de 4 ani de cand am masina de paine,este pentru 2 cozonaci:


250ml lapte
200g unt topit 1min la microunde
200g zahar
putina sare
4 oua
1kg faina
1 1/2 cub drojdie(45g un cub aici,pt 500g faina)proaspata

se pun in masina in ordinea scrisa,prg de ALUAT care la mine tine o ora jumatate(framantat si dospit) apoi imparte in 4 si se umplu cu mac sau nuca,ruleaza si impletesc cate 2.cozonacii pun in tava lasa sa dospeasca 40min si apoi ung cu galbenus si coc.se pastreaza excelent si 4-5 zile tinuti intr-o punga.
poze pas cu pas voi pune vineri seara.


mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

atentie, la masina de paine cand faceti dintr-un kg de faina + celelalte ingrediente merge cam greut...si cel mai important...NU LASATI LA DOSPIT IN MASINA!
nici macar din 500 gr faina+ alte ingrediente...si ala da putin pe dinafara
eu am Moulinex si folosesc programul 13 pentru framantat si crescut..
in ultimul timp am incercat mai multe retete..
le las doar la framantat si crescut apoi scot, umplu si coc in cuptorul aragazului

monica

Prajituri si papa bun
Prajituri si Papa bun 1
Papa de post



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

masina mea este varianta XXL si a framantat fara prb si paine si aluat de cozonac dintr-un kg de faina.
acum adaptati si voi cantitatea la masina pe care o aveti.

mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

osna, si masina mea tot XXL este...
dar totusi parca mi s-a parut ca amesteca cam greut la atatea cantitati...
si mai ales ca eu pusesem toate lichidele la fund,+ oua+zahar si faina deasupra si saracii paletii aia amestecau in gol...vreo cateva minute pana m-am prins sa imping cu o lingura de lemn in faina ca sa o prinda la amestecat...dupa aceea...n-au mai fost probleme...dar asa aveam eu impresia...ca amesteca mai greu si-mi era "mila" de ea

monica

Prajituri si papa bun
Prajituri si Papa bun 1
Papa de post



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vickip spune:

Citat:
citat din mesajul lui uta_ciun

uau, ce bine ca ati scris retelele

olive, arianna

multumesc tuturor si pt link-uri...e clar ca anu asta fac si eu cozonac

mai trebuie sa aprofundez toate exemplele, masina mea nu are program cu numere, ci trenuie sa aleg tipul de faina: whole wwheat, basic, multigrain si pe urma ce sa faca: bake only, dough, bake rapid, sandwich

oare sa aleg dough = aluat, ca sa framande si sa creasca putin?

dupa aia pot sa inatind eu foaie, sa umplu si sa coc la cuptorul obisnuit

fetelor ce faina sa folosesc? de paine, all purpose sau self raising?

www.fertilityfriend.com/ticker/uta79/ttc.png" target="_blank">" Making the decision to have a child...is to decide forever to have your heart go walking around outside your body." – Elizabeth Stone




uite ce am gasit eu.....poate te ajuta:
http://whatscookingamerica.net/Bread/FlourTypes.htm
=> eu as folosi de paine sau all purpose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erer spune:

Citat:
citat din mesajul lui osna

eu la masina de paine framant si dospesc aluatul de cozonac,apoi il umplu si coc la cuptor.reteta asta o fac de 4 ani de cand am masina de paine,este pentru 2 cozonaci:


250ml lapte
200g unt topit 1min la microunde
200g zahar
putina sare
4 oua
1kg faina
1 1/2 cub drojdie(45g un cub aici,pt 500g faina)proaspata

se pun in masina in ordinea scrisa,prg de ALUAT care la mine tine o ora jumatate(framantat si dospit) apoi imparte in 4 si se umplu cu mac sau nuca,ruleaza si impletesc cate 2.cozonacii pun in tava lasa sa dospeasca 40min si apoi ung cu galbenus si coc.se pastreaza excelent si 4-5 zile tinuti intr-o punga.
poze pas cu pas voi pune vineri seara.


mamica fluturasului Matei

va invit in bucataria mea




Osna, multumesc de reteta. Am facut si eu azi-noapte cozonacul cu reteta de la tine si a iesit delicios . Raman constant pe reteta de la tine .

Sarbatori Fericite!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

ce mult ma bucur ca a iesit si va place.eu il am acum la framantat,ieri numai pasca in 2 culori am reusit sa o fac.

spor la treaba si Sarbatori Pascale fericite!!!!

mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alegriacasa spune:

fetelor,

va citesc mai mereu de cozonacul facut la masina de piine, in mare mi am facut o idee
deci retete o sa cer la voi,
vreau sa mi iau si eu una pentru cozonac,

dar de care sa mi cumpar???
pentru o familie cu 4 persoane ce anume sa mi cumpar ca pe piata nu este decit mulinex, delonghi si westwood, altceva nu , cel putin la mine in oras!!
si inca ceva tebuie sa aiba capacitatea de pina la 1, 5 kg...sau macar 1,2 kg ... bun dar ce marca ...ca nici nu imi vine sa dau 5 mil pe una..
spuneti merita banii, pina la urma...trebuie sa fac cozonac la greu ca sa o amortizez..

hristos a inviat!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

adevarat a inviat!
eu una zic ca merita,sunt deja la a doua masina in ultimii 5 ani si o folosesc cam de 3 ori pe saptamana.poti framanta nu numai cozonaci ci si alte aluaturi dulci pentru cornuri,covrigi sau paine sau alautul de pizza.
eu pt 3 persoane am avut la inceput una mica,nu framanta mai mult de 5-600g faina si acum mi-am luat Tefal XXL,framanta 1 kg de faina fara probleme,eu una sunt foarte multumita.

mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput