Scandalul cip-urilor! Atentie ortodocsi!

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

 Apocalipsa 13:16

#350;i a f#259;cut ca to#355;i: mici #351;i mari, boga#355;i #351;i s#259;raci, slobozi #351;i robi, s#259; primeasc#259; un semn pe mâna dreapt#259; sau pe frunte,
17  #351;i nimeni s#259; nu poat#259; cump#259;ra sau vinde, f#259;r#259; s#259; aib#259; semnul acesta, adic#259; numele fiarei sau num#259;rul numelui ei.
18  Aici e în#355;elepciunea. Cine are pricepere, s#259; socoteasc#259; num#259;rul fiarei. C#259;ci este un num#259;r de om. #350;i num#259;rul ei este: #351;ase sute #351;aizeci #351;i #351;ase.


Aici scrie despre 666 in Biblie.
Eu spun ca nu cipul de pe actele de identitate sunt un semn ca Dumnezeu va veni, ci cel de pe mana/frunte.
Blackpanterro nu ai cum sa-l cunosti pe Dumnezeu cu intelepciunea.
Este vorba dse suflet. Dar sfarsitul bineanteles ca nu va fi pt cei care raman aici dupa rapire, ci sfarsitul va fi pt cei care cred in Dumnezeu cu o inima sincera, si nu le este rusine si frica sa spuna: sunt crestin.

Nu-mi pasa mie, ca aici, crestinii sunt luati in ras pt credinta lor. Eu chiar nu sufar de asta. Nu ma doare...nici unde.
Denizel tu parca spuneai ca esti crestina....hmmmm
As putea sa spun ca tu esti exemplul care crede orbeste ci nu noi restul care au citit macar odata Biblia. Noi(care credem )am si citit nu am ramas numa cu ce zice unul/altul.
Tu nici macar nu ai bunul simt sa te lasi de terfelit si batjocorit oamenii de pe-aici, macar pt ca iti spui crestina si zici ca l-ai cunoscut pe Dumnezeu. Uite mie de oamenii astia imi este mila...
Mi-am promis sa nu intru in gura ta pt ca stiu ca nu are rost, dar nah...ma risc. Oricum nu-mi pasa de ce vei scrie, asa ca nu te obosi prea tare....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui addinel

irina, da, recunosc ca sunt ignoranta in ceea ce priveste "etapele apocalipsei": nici prin cap nu mi-a trecut ca primul pas ar fi pasapoartele biometrice.
Citat:
Larisa, cred ca nu trebuie sa ne panicam, deja multi au devenit isterici. Intai sa discutam fiecare cu duhovnicii nostri si sa vedem apoi ce e de facut.
ia uite ce o sfatuiesti pe prietena ta in ale credintei. eu macar iau propriile decizii, nu discut cu duhovnicul sa imi spuna ce am de facut, sa stiu daca trebuie sa ma panichez sau nu. stabilesc de una singura ce am de facut. pentru ca pot mama lu' maria randuri pentru maria
draga mea, si eu pot sa stabilesc singura ce am de facut, dar aleg sa cer sfatul duhovnicului.Asa fac eu, tu fa cum crezi de cuviinta, ca doar nu trebuie sa-mi dai mie explicatii.am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:



In fond crearea subiectului a avut ca scop informarea si nu obliga pe nimeni sa accepte informatia data. Dumnezeu ne-a dat discernamant, tuturor, insa fara EL nimic nu suntem si nimic nu putem, nimic.

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Belucci, uite aici despre 666. Ar putea fi 666 sau 616 cine stie...sunt capete luminate(si aici nu ma refer la popi) care spun ca numarul asta de refera la imparatul Nero, pt ca erau timpuri in care erai persecutat pt critica la adresa imparatului si asa au gasit un cod pt el.
http://en.wikipedia.org/wiki/Number_of_the_Beast

Credinta voatra e relevanta numai pt voi, pt budisti e altfel, pt musulmani altfel etc, sunt triburi care habar nu au de d-zeu. Ce va face pe voi atat de siguri ca "adevarul" vostru e cel adevarat?
Pt fiecare crestin exista o persoana de religie diferita care crede diferit. Daca stau bine sa ma gandesc parca religia musulmana e religia dominanta a pamantului. Daca voi detineti raspunsurile de ce nu se dau toti dupa crestinism?
Chiar nu va dati seama ce mizerie e religia asta si cum va tine pe toti inchisi?
Va tine cu frica de iad si speranta de rai si in timpul asta varsati bani in buzunarele lor grotesc de mari ca sa aiba cu ce sa isi intretina pretentiile gen vile, masini, haine scumpe, bijuterii...ca si tipul asta care are milioane de aderanti la biserica lui ce ii intretin gusturile scumpe.
http://edition.cnn.com/2007/US/02/16/miami.preacher/index.html


Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"You know your god is man-made when he hates all the same people you do."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Belucci, uite aici despre 666. Ar putea fi 666 sau 616 cine stie...sunt capete luminate(si aici nu ma refer la popi) care spun ca numarul asta de refera la imparatul Nero, pt ca erau timpuri in care erai persecutat pt critica la adresa imparatului si asa au gasit un cod pt el.
http://en.wikipedia.org/wiki/Number_of_the_Beast

Credinta voatra e relevanta numai pt voi, pt budisti e altfel, pt musulmani altfel etc, sunt triburi care habar nu au de d-zeu. Ce va face pe voi atat de siguri ca "adevarul" vostru e cel adevarat?
Pt fiecare crestin exista o persoana de religie diferita care crede diferit. Daca stau bine sa ma gandesc parca religia musulmana e religia dominanta a pamantului. Daca voi detineti raspunsurile de ce nu se dau toti dupa crestinism?
Chiar nu va dati seama ce mizerie e religia asta si cum va tine pe toti inchisi?
Va tine cu frica de iad si speranta de rai si in timpul asta varsati bani in buzunarele lor grotesc de mari ca sa aiba cu ce sa isi intretina pretentiile gen vile, masini, haine scumpe, bijuterii...ca si tipul asta care are milioane de aderanti la biserica lui ce ii intretin gusturile scumpe.
http://edition.cnn.com/2007/US/02/16/miami.preacher/index.html


Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"You know your god is man-made when he hates all the same people you do."

Dumnezeu este unul singur. Isus a spus "Eu sunt Calea Adevarul si Viata, nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine". Daca il cunosti pe Isus sti Adevarul. Duhul Sfant ne cerceteaza pe toti, dar conteaza atitudinea noastra. Tu poti sa-i intorci spatele lui Dumnezeu, dar El niciodata nu va intra in viata ta fara voia ta.
Dumnezeu iti respecta dorinta ta. Dar in ziua Judecatii tu nu vei putea spune :"Doamne n-am stiut...., Doamne nu mi-a spus nimeni de tine....."
Vine o zi cand e prea tarziu. Asta nu ti-o spun eu ca sa te sperii. Uita-te ca si aici pe pamant totul incepe si totul se termina. Si incepe altceva si se termina...si tot asa.
Mi se pare ca vorbesc o limba straina cu tine, stiu ca nu intelegi, si stiu ca daca as fi fost in locul tau spuneam si eu ca esti "dusa".
Satan exista! Dumnezeu exista! Dar nu pot sa-ti arat nici pe unul nici pe altul.
Sunt multe persoane care au avut moarte clinica si cand au "revenit la viata" au povestit ce au vazut dincolo. Ei sunt o marturie pt noi ca exista ceva dincolo. Si daca nu ii crezi pe ei, crede-L pe Isus care a spus ca merge sa ne pregateasca un loc.
Pe mine nu popa ma tine cu frica de iad, nu mama nu sotu. Eu am citit Biblia si am o relatie cu Dumnezeu. Il cunosc pe Dumnezeu si dece sa nu vreau sa fiu intr-un loc mai bun?
Eu nu am nimica de pierdut ca, cred in Dumnezeu. Poate sunt eu prea batuta in cap si cred in ceva ce "nu" exista. Dar tu ca nu crezi, ce pierzi? Daca exista Rai si Iad. Daca exista Dumnezeu si Satan?
Oricum credinta cu forta nu se poate.
Eu nu cred in Dumnezeu de frica, si nici tu nu trebuie sa crezi de frica.
Va tine cu frica de iad si speranta de rai si in timpul asta varsati bani in buzunarele lor grotesc de mari ca sa aiba cu ce sa isi intretina pretentiile gen vile, masini, haine scumpe, bijuterii...ca si tipul asta care are milioane de aderanti la biserica lui ce ii intretin gusturile scumpe
Asta e chiar aberant. E ca si cum eu as spune ca. pt ca Hitler a fost criminal toti nemtii sunt criminali.
Nu poti sa iei un caz particular si sa faci o generalitate.
Tu nu ai fost in "interiorul" unei biserici baptiste ca sa fi in cunostinta de cauza. Ca dai search pe google si iti apare cine stie ce aberatie...aia o crezi. Desi nu ai fost acolo sa ai o dovada 100% sigura.
Uite tu cum poti sa crezi asa ceva?Orbeste1 Si eu nu pot sa cred in Dumnezeu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Intrebare: in comunitatile catolice si in cele protestante exista curente de opinie asemanatoare cu cel care face obiectul topicului de fata?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Belucci, ca de obicei ma amuzi teribil...ce treaba are Hitler cu biserica? BTW a fost si el crestin!

Tu vii aici sa imi vorbesti de biserica baptista? LOL, crede-ma ca stiu despre ei si ce oameni o conduc.Un exemplu de biserica baptista
http://en.wikipedia.org/wiki/Westboro_Baptist_Church
Ca sa nu mai spun de fostul sef al bisericii baptiste, Ted Haggard, care isi intretinea pasiunile pt droguri si barbati cu banii enoriasilor.El, care spunea ca a fi homosexual e un pacat de moarte si-o tragea "up the poopy shoot" pe banii fraierilor.Acum este salesman si se considera un ratat(in sfarsit a grait un adevar!!!!)

Macar deschide ochii si vezi ce e in jururl tau, lasa ipocrizia asta cu noi suntem cei mai cei.Aia care va conduc au ajuns milionari pe banii vostrii si fac tot ce va spun voua sa nu faceti!


Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"You know your god is man-made when he hates all the same people you do."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
Oricum nu-mi pasa de ce vei scrie, asa ca nu te obosi prea tare....


Intr-adevar, BeLucci...
Doar ai tinut si tu sa ne arati putin insemnele-ti de pe frunte si de pe mana . Adica, ce gandesti despre mine cu fruntea si ce infaptuiesti impotriva mea prin intermediul mainii .


Citat:
Uite mie de oamenii astia imi este mila...


Sa vezi ce mila in plus ti-ar fi de mine, daca as spune ce cred despre "rapire" :)).
Dar, vorba ta, BeLucci, nu merita oboseala :).
Poate va merita in momentul in care si "rapirea" iminenta va fi motiv de spalare de creiere si de indemnuri la acte necugetate, isterice, antisociale, ilegale si periculoase.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Intrebare: in comunitatile catolice si in cele protestante exista curente de opinie asemanatoare cu cel care face obiectul topicului de fata?


www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details



In unele comunitati protestante exista curente oarecum asemantoare (vorbesc de referiri la acceptarea "insemnarii pe frunte sau pe mana" pomenita in Apocalipsa).
Numai ca, dupa parerea mea (chiar daca nu sunt adepta acestor curente), abordeaza mai in profunzime problema "insemnarii", neimpiedicandu-se de fleacuri alde pasapoarte biometrice.
Nu stiu, poate exista si alte curente (chiar cip-curente adica), dar nu am auzit nimic in legatura cu asta.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Belucci, ca iti faci o parere despre cei cu biblia in brate(cei mai multi dintre ei baptisti) iti recomand o carte, YOU DON"T KNOW ME, A CITIZEN'S GUIDE TO REPUBLICAN FAMILY VALUES de Win McCormack.
Cartea asta prezinta secretele murdare(descoperite) ale politicienilor americani care sunt luptatori inflacarati ale acestori valori ale familiei si care lupta prin intermediul bisericii.

Cartea asta nu este pt cei slabi de inger pt ca prezinta tot felul de fetishuri si obsesii sexuale care de care mai ciudate.E excelent sa vezi insa ce le poate capul celor cu biblia in brate...asta ca un mic off topic referitor la lumea baptista minunata care te inconjoara.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"You know your god is man-made when he hates all the same people you do."

Mergi la inceput