Histerectomie totala

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Matusa mea a trecut printr o astefel de operatie in decembrie.
E bine, a slabit 4 kg din cauza grijilor, insa simte tot la fel ca inainte :-) Ba chiar a afirmat ca scapand de griji simte mult mai bine totul, nefacandu si nicio grija. Ea vede partea plina a paharulu :-)

Miki, iti tinem pumnii sa treci cu bine si te asteptam cu vestile bune !
Multa, multa sanatate tuturor !!!



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Stiam ca interventia s-ar putea face si laparoscopic, insa dr.meu a zis ca nici nu poate fi vorba in cazul meu.

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Gata, maine ma internez si joi ma opereaza. Tineti-mi pumnii!

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Cum esti, cum a decurs operatia ?
Da-ne un semn sa stim ca esti bine !



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Imi cer scuze ca n-am mai dat pe aici. Am iesit din spital luni (pe 31). M-am refacut spectaculos (zice doctorul). A fost greu, cel putin prima noapte, cand am avut dureri mari si ma supara sonda de pp si drenul. A doua zi, pt. ca era f.aglomerat, m-au dus (pe scari, pe picioarele mele) intr-un salon normal. Pentru ca am avut o companie super (doua tipe de varste f.apropiate de a mea si pers.de calitate), pe cuvant ca totul a fost mai usor. Ele sustin ca faptul ca sunt o pers. haioasa le-a ajutat f.mult (seara, la culcare, se rugau de mine sa dorm si sa nu le mai zic tot felul de chestii nostime pt. ca le faceam sa rada si tare mai durea...). Si tind sa cred ca psihicul bun poate face minuni. Acum sunt in conc.de boala pana pe 21.04 si ma plictisesc de mor. N-am voie sa fac mai nimic (lucruri care presupun efort fizic cat de mic) asa ca-mi vine sa urc pe pereti de urat. M-am saturat de tv, de stat degeaba...

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_n spune:

"Si tind sa cred ca psihicul bun poate face minuni"

Categoric!
Ma bucur ca totul este OK, dar nici nu putea fi altfel!
Multa sanatate in continuare si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

alma, multumescpentru urari. Am uitat sa va spun ca la mine s-a facut o histerectomie totala interanexiala (adica mi-au lasat ovarele), asa ca nu trebuie sa iau trat. de subtitutie. Inca.

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Miki si eu tot operatia asta trebuie s-o fac. Insa, imi este frica!!!
Am facut o miomectomie in 2006 dar din pacate fibromul a crescut enorm (acum are 11 cm si tot creste).
Trebuie s-o fac pana la urma, tot aman din cauza fricii si a experientei neplacute, am fact-o la Giulesti pe prima si m-au lasat singura in noaptea dupa operatie , nu au venit sa-mni dea macar un pahar cu apa.
A fost cumplit, nu puteam sa strig din cauza ca fusesem intubata si oricum nu ma auzea nimeni ca eram intr-o rezerva uitata de lume:(((
Ce ATI?!
M-au gasit a doua zi, vomata toata si uscata de sete!
Da, e horor dar mi s-a intamplat mie!
D'atunci am luat frica si nu reusesc sa ma mobilizez pentru o noua interventie:(((


...mami daca nu mananc acuma, intru'-n grebla foamei!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Giulia, imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva. Eu pot sa spun ca in serviciul ATI de la spitalul la care am fost eu personalului chiar ii pasa. Cum scanceam un pic, cum ma intrebau daca sa-mi dea ceai sau daca ma doare ceva. E drept ca si eu am avut "grija" de ele, insa cred ca si daca nu aveam tot imi alinau durerea si setea. Poate s-au mai schimbat lucrurile si la Giulesti. Sau poate ar fi cazul sa incerci la alt spital. Eu azi am inceput serviciul. A fost ok. Dupa Pasti merg la control si nu cred sa fie vreo problema pentru ca ma simt bine.

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa30 spune:

quote:
Originally posted by alma_n

"Si tind sa cred ca psihicul bun poate face minuni"

Categoric!
Ma bucur ca totul este OK, dar nici nu putea fi altfel!
Multa sanatate in continuare si



Buna Alma si salutare tuturor!

Si eu am suferit o astfel de interventie pe 26 noiembrie 2007.Ma rog, histerectomia a avut loc odata cu operatia de cezariana cand s-a nascut primul meu copil (si ultimul)- Alma Andreea (coincidenta nume). Histerectomia a fost necesara datorita unei dezlipiri de placenta si a unei hemoragii interne declansate in timpul cezarienei.
Doctorul nu a avut curaj sau poate a uitat sa-mi spuna (oricum nu era important) ca am ramas fara uter si nu mi-a dat nici un tratament. Rugamintea mea foarte mare este se ma sfatuiti si pe mine daca trebuie sa iau vreun tratament hormonal si daca da, unde sa ma duc la ginecolog, la un endocrinolog. Puteti sa-mi recomandati un doctor?

Multumesc anticipat!

Mergi la inceput