Transmiterea caracterelor de la parinti la urmasi

Transmiterea caracterelor de la parinti la urmasi | Autor: MarinDanciu

Link direct la acest mesaj

Viitorii parinti sunt adesea nerabdatori sa afle raspunsul la intrebarea ce si-o pun: cu cine se va asemana mai mult copilul din burtica?Recunosc,si pe mine m-a chinuit multa vreme o intrebare legata de prima:de ce majoritatea fetelor se aseamana mai mult cu tatii,iar majoritatea baietilor cu mamele?Initial am fost tentat sa consider aceasta ca fiind regula general-valabila.Dar in cateva cazuri bine cunoscute aceasta "regula" nu mai era respectata,in sensul ca baietii se asemanau mai mult cu tatii,iar fetele cu mamele.M-am preocupat sa gasesc explicatia si iata la ce concluzie am ajuns.Asemanarea copilului mai mult cu unul dintre parinti este determinata de mai multi factori:
1)Felul cromozomului de sex,x sauy,al spermatozoidului ce participa efectiv la fecundarea ovulului;
2)Potentialul de energie pe care il are fiecare gamet(spermatozoid si ovul)in momentul intalnirii pentru fecundatie;
3)Pozitia de pe lungimea trompei unde are loc fecundatia.
Raspunsul la intrebarea de mai sus mi-a permis sa formulez patru noi legi ale ereditatii,prin care este elucidat intreg mecanismul de transmitere a caracterelor de la parinti la urmasi.Dar in aceasta privinta sunt multe de spus,iar acest loc nu este cel mai potrivit.Insa daca esti interesat sa afli amanunte vei reusi,poate, prin cautarea subiectului de catre Google.
Tu ce parere ai despre acestea?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Intotdeauna m-a pasionat genetica.Daca ai link-uri interesante m-as bucura sa ni le pui aici.La fel si cele patru noi legi ale ereditatii,sunt foarte curioasa ce teorie ai.
Si eu asa am vazut ca in general baietii semana pe mame,fetele pe tati,dar am vazut destule cazuri si invers.
La mine ciudat, dar fetitza mea seamana leit pe mine de cand eram mica ( mai putin ochii - caprui ai ei si verzi albastri ai mei) si foarte bine pe tatal meu.De la sotul meu are doar culoarea ochilor si parca sprancenele.
Eu seman foarte bine pe ... amandoi parintii .Adica cine o cunoaste doar pe mami zice ca-s leita ea,cine il cunoaste doar pe tati ca-s leita el. Mai greu e cu cei ce ii cunosc pe ambii Cert e ca am ochii mamei si gura tatalui,iar fratele meu fix invers.

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIA MEA

" . Nu e de parerea ta cel ce te aproba, ci cel ce te imita. (Grigore Moisil) "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

nu cred ca este vreo regula ca fetele sa semene cu tatii, iar baietii cu mamele...cunosc suficiente cazuri in care lucrurile stau exact pe dos:)) unde mai pui ca este si zestrea genetica de la bunici, strabunici? copilul mosteneste un cocktail de gene de la mama si de la tata. natura, maestra in asa ceva, mixeaza cocktailul si astfel prepara formula unei fiinte unice...acum copilul are "sansa" mostenirii unor caractere recesive (ochi albastri, par blond) sau dominante (ochi caprui, par saten), in functie de zestrea genetica primita... De obicei, genele dominante au tendinta de a se face evidente in constructia fizica a unui individ, chiar daca sunt prezente de la un singur parinte. E nevoie de o pereche de gene recesive - cate una mostenita de la fiecare parinte- pentru ca trasatura pe care o poarta sa fie evidenta in cursul vietii. cam asta ar fi continuarea mea la cei 3 factori punctati de d-stra mai sus:)

si sa nu ne referim numai la caracterele fenotipice (fenotip = manifestare vizibila a caracterelor ereditare in anumite conditii de mediu)...
copilul poate mosteni gene "nevizibile" - anumite boli, trasaturi (inclusiv de caracter)...
ma rog, ereditatea este un domeniu foarte complex...


alexutza aproape 5 ani +si 34+ Teodor Mihai
TEODOR
POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Am gasit site-ul dvs. si am citit pe fuga.Interesanta teoria.
In cateva cazuri pe care le stiu se si potriveste la fix.
Ar fi chiar dragut un sondaj pe tema asta pe DC,sa vedem proportia si sa vedem daca se verifica teoria asta si practic.

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIA MEA

" . Nu e de parerea ta cel ce te aproba, ci cel ce te imita. (Grigore Moisil) "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

am gasit si eu site-ul. este foarte interesant!!! dar imi va trebui ceva timp "sa rumeg" informatiile.
multumesc ca ne-ati impartashit si noua aceste informatii!

alexutza aproape 5 ani +si 34+ Teodor Mihai
TEODOR
POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Deoarece imi faceam probleme ca baietelul meu (care era inca in burtica la acea vreme) sa nu ma mosteneasca (am avut niste probleme serioase de sanatate cu putin timp inainte de a ramane insarcinata), mi-am intrebat medicul. M-a linistit spunand ca baietii mostenesc de regula linia genetica a tatalui. In cazul nostru, David este copia fidela a sotului meu (ii spuneam MiniCosti), de la mine a luat doar o alunita :), iar eu m-am mai linistit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Nu uitati esentialul: Conturile valabile incepand cu data de 01 Noiembrie 2006 sunt: ...
Restul poate fi ignorat cu desavarsire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:




Un sincer multumesc... cat am putut sa rad!!!

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Ma intrebam cit de tare s-a izbit spermatozoidul de oul cu pricina si cam pe unde s-a produs fecundarea in cazul unei prietene. Parintii ei sunt de la tara, oameni simpli si fara carte iar ea este geniu in fizica atomica.

Mergi la inceput