Torturi si prajituri (4)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Veronica, la multi ani, si tot ce iti doresti!
Felicitari pentru tort, e superb, da' nu ti-e mila de trandafirii aceia superbi, sa fie mancati, dupa ce ai muncit atat de mult cu ei?
Peste cateva zile e si ziua mea si ma gandesc sa-mi fac unul din torturile tale, ma gandeam la amandina, ca n-am facut niciodata, si oricum as vrea ceva cu cioco.

Criss si Alex (11.05.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fannna2003 spune:

La multi ani Veronica! sa ai parte de tot ce e mai bun in viata...si toate minunatiile ce ies din mana ta sa le impartasesti si cu noi
cand tai tortul ne dai si noua,nu?

beau in cea mai tare cafenea alaturi de zuzele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Hildegard, "La multi ani!" si sa fii fericita si sanatoasa da, da, vrem si noi o bucatica mica-mica macar din tortul acela minunat!!

anasia, multumesc pentru apreciere si sa stii ca pe masura ce se invecheste prajitura asta e mai gustoasa

off topic, azi fac salata de cruditati facuta de Hildegard in zilele de Craciun( cea cu verze)

Revenind la dulciuri, in WE vreau sa fac prajitura fina cu mac; cat despre tortul de sf. Valentin, tot fac modificari la el(in mintea mea)

Am citit instructiunile din carticica pe care am primit-o cu tava masinuta, si scrie acolo ca tava se unge cu grasime solida vegetala (????) nu cu unt, margarina sau ulei vegetal lichid... sunt in ceatza... o fi vorba de unt de cocos, or mai fi si altele? Ca untul este din grasime animala, margarina e calr specificata ca nu se foloseste, la fel si untdelemnul.. mai stiti si alta grasime vegetala in stare solida? Daca da, fiti dragute si luminati-ma si pe mine...Cu colorantii iar sunt nedumerita pe ala roz scrie E 122(azorubina), bun, am gasit informatii pe net ca e nepericulos, pe de alta parte ca e periculos pentru copii in combinatie cu benzoatii.
Pecel albastru scrie o data maaaare E133 si chiar denumirea albastru briliant FCF(nepericulos) iar pe lateralul etichetei E131(cancerigen-bleu patent V); deci, care dreak e, E 133 sau E131? ca sunt nuante distincte, unul e nepericulos,altul cancerigen...informatiile astea chiar ma interesau, ca albastrul vroiam sa-l folosesc ca sa-i colorez lui Alec masinuta de ziua lui...ca doar n-o sa-i fac masinuta roz
Peste kestiunea cu aluminiul am trecut, am citit tot ce s-a scris spre exemplu pe culinar despre asta si m-am cam lamurit.


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

lyly, nu stiu ce sa-ti zic de coloranti, dar daca tot il faci cu albastru, nu-i dai partea cu aceasta culoare, cea de deasupra;
eu azi am incercat trandafirii din buttercream, cu dui de la willton.....dezastru total...ies niste gramajoare ondulate, dar nici vorba sa semene macar cu un trandafir; am bagat compoziatia la frigider, mai incerc pana imi ies, macar ceva asemanator cu ai veronicai;

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
Craciunul piersicutelor-colaj
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Hellou,gagici....

multumesc de urari!

Am taiat tortul aseara...mai am un sfert din el...

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

LA MULTI ANI! Veronica

sa fii sanatoasa si sa-ti dea Dumnezeu multa sanatate


eu astazi am facut Savarine

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

monica, le-am vazut, arata
lyly, ia mai zi de crema aceea pt tort cu cu branza mascarpone, cum se face? tare imi face cu ochiul;

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
Craciunul piersicutelor-colaj
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Monica, foarte faine savarinele tale, eu de cand am descoperit reteta pe Culinar, am trecut-o la favorite si o execut mereu. Chiar sambata am facut o portie, eu le coc in tava de muffins, ca mi se pare mai practic, si imi ies aproximativ 15 bucati dintr-o portie. Alex, baietelul meu e mare amator de savarine.

Criss si Alex (11.05.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumesc fetelor, eu inca mai caut o frisca 100/% naturala ca sa pot face cat mai multe retete cu frisca...
imi vine sa lesin de nervi cand vad cate prostii are in ea frisca asta dar uite ca nu ma pot abtine
eu le-am facut in forme de tarte, care sunt din aluminiu ale mamei mele(alta belea) sunt maleabile si le-am tras putin de margini pana s-au facut ca niste barcute si arata a savarina.
cris, asta-i reteta tot de pe culinar(danelutza mi-a dat-o)...este cu pesmet, se fac f repede, insa mi-au iesit doar 10 si s-au papat aproape toate


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Deci, pentru cine vrea forma de inima....oferta de la PLUS incpee de maine deci nu aveam cum sa treaca tavile alea 2 mici.
Maine il trimit pe husband sa cumperela ora 8 dimineata cele 2 tavi mici forma inima...deci, cine vrea....pe faza!!!!!

IACA AICI:http://www.plus-discount.ro/cmspublic/system/modules/de.getit.plus/frameset/index_189247.html

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput