Torturi si prajituri (4)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Am uitat..Hildegard, crema era galbena de la colorant...am pus doar o picatura! Insa am de gand sa nu mai folosesc din acela lichid. Poate iau de la mag. Wilton maine.

Cred ca pe 14 ne vom prezenta fiecare cu cate un tort(sau mai multe) in forma de inima, nu? Hehe, abia astept sa vad ce faceti voi..si eu am ceva in minte, dar nu va zic. Sa fie surpriza


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Anasia, uite tai blatul numai in 2, si nu in 3...coci 2 blaturi ca mine si sigur vei fi multumita!

Merci de info in legatura cu tava Inima

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

lyly, succes la cumparaturi!sa vii cu muuulte produse;la noi nu prea are cucces laptopul de la quelle, tot calculatorul mamei e mai bun, drept pt care d-ra sta calare pe bratul canapelei, langa mine, cu un mouse si tastatura ale ei (nu de jucarie);
veronica, cred ca asa o sa fac, sa vad daca reusesc sa coc doua blaturi, dar incerc;
monica, glazura asa ramane, lucioasa si se inchide la culoare si este f usor de preparat;

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
Craciunul piersicutelor-colaj
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Lyly, Lyly...pliz,pliz, pliz sa ne zici si noua
si eu ma tot gandesc ce sa fac, mai ales ca apoi il serbam si pe valentinul nostru mic tot ce-mi vine in minte este un tort in forma de inima...nimik mai mult, sunt lipsita de insiratie asa ca ma inspir de la voi

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fannna2003 spune:

hai ca vin si eu cu o reteta..din pacate stiti ca poze nu am cum sa pun...noua ne place prajitura...deci:
Prajitura cu foaie sfaramata si bezea
foile:
4 galbenusuri
150 gr zahar
150 gr margarina
2 linguri de smantana
1 praf de copt stins
400-500 gr faina
Galbenusurile se bat cu zaharul, se aduga faina,untul si smantana, praful de copt.Se amaesteca si se imparte in 3.
Se intinde fiecare foaie si se coace pe dosul tavii.
Crema:
200 gr unt
100 gr zahar
2 linguri de cacao
1/4 lapte vanilat
o foaie sfaramata(bucati potrivite)
optional se pot pune 2 linguri de fructe..eu personal nu am pus niciodata
Bezeaua:
din cele 4 albusuri cu 200 gr zahar, facute la baie de aburi
Ansamblare:
foaie 1
crema
foaie2
bezea
Se rade ciocolata deasupra.Se taie a doua zi

beau in cea mai tare cafenea alaturi de zuzele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Salutare!
anasia, am fost la magazinul cu pricina, insa am fost destul de cuminte de dataasta si am cumparat doar o forma masinuta de la Wilton, colorant roz si bleu praf(insa nu aveau Wilton) si formele de lacrima pentru facut trandafiri...bine, ca astea le-am comandat si la Brasov, dar, pana vin alea..poate incerc sa fac un trandafir!

Cat despre tava inima, nu am ajuns la Bila insa am gasit in cutia postala catalogul de la mag. Plus si avea in el tavi in forme de inima cu inel detasabil, insa cam mici, 11cm pe 12 cm. Adevarul este ca am fost o fuga si la Plus, ca-i chiar langa mine, sa iau fructe pentru pitic, dar nu am vazut nici o forma..probabil ca s-au vandut de la prima ora...


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

asadar, anasia, iti multumesc inca o data pentru pontul cu magazinul
monica-elizabet, vreau sa fac 2 blaturi in forma de inima pe care o am, pe care le voi taia in2, deci vor fi 4. Asta ca sa iasa praji mai inalta. Fac blatul ala cu apa calduta si mai putine linguri de faina decat de zahar, caci mi-a placut cel mai mult dintre toate.
Buuun! Apoi cremele: una va fi sigur de mascarpone, insa trebuie sa adaug gelatina, ca sa iasa mai tzapana
Apoi fac 2 mousse-uri: mousee de cioco cu lapte, caci aia amaruie nu ma coafeaza prea mult, de pus intre blaturi si mousse de cioco alba cu colorant roz luat azi, de pus pe tort.
La decoratiuni inca ma mai gandesc. Incerc un trandafir, dar mi-e cam frica sau facdecoratiuni din cioco alba cu rozpe hartie si le pun apoi deasupra


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

mmm Lyly...suna bine si cred ca o sa fie tare apetisant
eu nu am vazut forma de tort decat din aluminiu de care eu ma cam feresc...inca mai caut...pana acum cand am facut un tort in forma de inima il faceam in tava dreapta si-l decupam


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

lyly, macar ai vazut ce au, adica sunt chestii f bune; trandarifi din crema de unt o sa incerc si eu, ca tare imi plac cum arata; sper sa si reusesc;
monica, habar n-aveam ca sunt din aluminiu, nu este interzis pt gatit? parca totusi n-are textura aluminiului;
fannna, trecem pe lista reteta;

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
Craciunul piersicutelor-colaj
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

mmm Lyly...suna bine si cred ca o sa fie tare apetisant
eu nu am vazut forma de tort decat din aluminiu de care eu ma cam feresc...inca mai caut...pana acum cand am facut un tort in forma de inima il faceam in tava dreapta si-l decupam


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post




masinuta pe care am luat-o pare a fi din aluminiusi e doar marca Wilton
de ce te feresti de formeledin aluminiu?


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput