Drepturile copiilor cu handicap

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Doar ca esti platita pana la 3 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

Citat:
citat din mesajul lui diuna

Doar ca esti platita pana la 3 ani...


NUUU! De ce crezi asta ?
Esti platit(a) pana la 7 ani! In prezent indemnizatia pt. cresterea copilului cu handicap pana la 7 ani este de 450 RON.

Uite link pentru norme de aplicare :
http://sas.mmssf.ro/compendiumLegislativ.php?id=366

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

diuna,nu,nu esti platita pana la 3 ani,ci pana la 7 ani...este legea448/2006..eu sunt intr-un astfel de concediu,din nefericire,de un an de zile,doar ca in fiecare an,trebuie sa mergi la comisie pt a ti se elibera certificatul de handicapat al copilului
icai,din cate stiu eu,nu conteaza gradul de handicap al copilului,de altfel, se zice concediu de crestere al copilului cu handicap pana la 7 ani,deci despre grad nu se specifica absolut nimic! multa bafta si sanatate puiutilor!

http://paul-mihaita.blogspot.com cine vrea si poate,va rog da-ti mai departe,va multumim din suflet!este vb despre baietelul meu!

MIHAELA MAMI DE ANDREEA(03.04.1997)SI MIHAITA(25.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Da, scuze, ma refeream la faptul ca nu mai esti platit ca in CIC. Mii de scuze pentru confuzie si dezinformare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ICAI spune:

Va multumesc pt raspuns,citisem si eu ceva pe net(OUG148/2005)dar m-am gandit ca au mai aparut modificari sau completari.Noi am fost la comisie si abia peste o luna ne elibereaza certificatul de handicap,nu stiu gradul la care va fi incadrat si ma temeam sa nu fie vreo problema.
INCA O DATA MULTUMESC.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remusbarnea spune:

Buna tuturor.Am o veste pentru cei din Hunedoara: se platesc in sfirsit concediile de odihna la asistenti personali.Pentru prima data dupa 7 ani aproape (7 ani decind sotia mea este asistent personal)sa inceput plata concediilor.Nu este cum ar trebui sa fie adica sa nu va ginditi ca am primit o scrisoare de informare acasa sau ca sar fi anuntat prin mas media sau ca ar fi binevoit sa puna un anunt pe fisierul primariei nu nici poveste.Noi am aflat de la o alta mamica asistent personal intr- un parc din HD.Se depune o cerere de concediu si bani se dau cam dupa 3 saptamani.Am vrut sa fac acest anunt pt ca probabil nu stiu foarte multi. SANATATE TUTUROR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania98 spune:

in arges la calinesti sau dat de freo 2 ani dar ne da si al 13salariu si eu am un baiat de 6 ani cu parapareza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania98 spune:

cine vrea sa ia legatura cu noi ne poate gasi la ad de mess claudita_stefania98

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviaiustin spune:

buna,unde sa ma interesez pt banii de lumina si telefon,am copil cu handicap grav si nu mi-a spus nimeni de banii acestia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicavica spune:

buna liviaiustin,
la dgasp din orasul tau...se numeste buget complementar si-i in valoare de 91 ron

Mergi la inceput