Sportul pentru copii - ce fel si la ce varsta?

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns erikabap spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralucutza77

Eu as vrea sa o dau pe fata mea la inot. AM si eu o mare durere, ca sunt mica de inaltime (1,57 m). Toata viata am suferit din cauza asta si as vrea ca fata mea sa fie ceva mai inalta. Am auzit ca inotul ajuta la dezvoltare, creste mai repede si mai frumos. Si oricum prinde bine sa stii sa inoti (eu una, recunosc ca nu prea ma descurc. Poate nu ma inec, dar nici nu inaintez deloc ). Acum e prea mica pentru asta (2 ani si 7 luni), ii place ei la baitza, dar banuiesc ca un bazin ar cam speria-o. Asa ca ma gandeam sa o dau la inot cam de pe la 5 ani, cand om reusi sa ne intelegem cu ea.

Alte sporturi, nu stiu, cred ca tenisul ar fi bun, dar depinde mult si de copil daca o sa-i placa sau nu.


Fiecare zi are doza ei de amaraciune. Nu iti amari si mai tare ziua de azi, gandindu-te si la amaraciunea zilei de maine.

La inot nu se va inalta,se va latii in spate si va avea bratele puternice si definite,daca vrei sa e inalte:baschetul e solutia de la 9,10 ani.
Sotul e sportiv de la el tiu si din propia experienta,au fot sportivi care m-au intrebat daca am facut inot........si nu facusem!!!nici macar nu stiu sa inot:))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erikabap spune:

eu as vrea sa o dau pe emma la balet insa sotul insista ca va merge ca o rata cu laba piciorului intr-o parte,am observat si eu la o fetitza care facea balet de 2 ani,nu tiu ce sa zic,e cineva care a facut balet si merge diferit...? baletul mi se pare atat de gratios !Eu nu am putut juca nici un sport nici sa alerg nu am avut voie de la 9 ani asa ca visez ca ea sa aibe parte de tot ce eu nu am avut,sotul vieaza sa o dea la tenis,nu vrea la un sport de echipa pt ca anturajul nu e potrivit mai tarziu in adolescenta .deci...balet si tenis....va fi cea mai gratioasa jucatoare de tenis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

si eu vreau balet pentru diana...sotul nu prea..
cred ca la cum e acum...va face box....e batausa si nazdravana..nu vad nici pic de gratie la ea...
daca nu ar avea cerecei...nu stii ca e fetitza!

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zadiso spune:

mesaj publicitar sters

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela7575 spune:

Fetita mea are un 1 si 2 luni iar la 7 luni am dus-o la inot pentru bebelusi.I-a placut la nebunie, aproape ca nu mai puteam sa o scot din bazin.O sa continuam cu inotul,dar nu ca sport profesionist(zic eu).Sotul vrea sa o faca schioara,deja i-a cumparat clapari si schiuri..O sa vedem pana la urma ce o sa-i placa ei,eu am impresia ca are mai mult inclinatii artistice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Si noi vom merge la inot. Fiica-mea face acusi 2 ani si 4 luni si e innebunita dupa balaceala. E timpul sa gasim o piscina acoperita, ca sa o poata frecventa tot timpul anului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

am si eu o intrebare daca ma poate ajuta vineva?

am auzit dar nu am gasit nika concludent pe net, exista cumva bazin de inot in cadrul facultatii de medicina carol davila?

Daca are cineva aceasta infoirmatie, va rog sa ma ajutati cu un raspuns!


Va multumesc mult!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patrisuca spune:

mi-ar placea foarte mult sa urmeze cursuri de dansuri sportive..eu zic ca e ideal in formarea unei fetite. eu am inceput ft multe dar nu prea am fost sustinuta si le-am lasat pe toate.cu fetita mea va fi altfel.in primul rand va face unsport in mod sigur, dar ce ii va place ei nu mie pt ca vreau sa o faca din placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu cred ca depinde si de copil. Alex al meu (5 ani) este foarte atletic, ii plac sporturile de viteza ... am inceput pe la 2 ani cu inot si nu prea am avansat. Nici acum nu o face singur, nu ii place sa bage capul in apa, se tine de nas, il deranjeaza apa in urechi ...etc. O sa continuam pana cand o sa tie sa se tina la suprafata dar nu mai mult.

Apoi ne-am dus la patinuar - la 3 ani jumate - i-a placut teribil, a avansat pana la grupa unde incepusera sa faca piruete, cumpana pe gheata si sarituri usoare. Problema a fost ca clasele astea mai avansate aveau in paralel ore de balet si yoga in sala si inclusiv pe gheata, pe langa miscarile astea tehnice, faceau si tot felul de gratii si ondulatii - jale a fost. La orele de balet a inceput sa planga ca cica se uita toate fetele la el (de parca asta ar fi fost rau ) si la gratiile de pe gheata era absolut paralel. Mie mi-ar fi placut enorm sa faca patinaj artistic dar nu cred - nu are nici cea mai mica tresarire la muzica in general, nu ii place sa o asculte, sa danseze, ce sa mai spun s-o baleteze. Instructoarea de la patinuar ne-a sugerat atunci hochei - a inceput acum din ianuarie, abia asteapta ... ma intreaba in fiecare zi cand mai merge la hochei ... inteleg de ce - este un sport de viteza, alearga pe patinuar, invata sa pune frana brusc, trebuie sa cada si sa se ridice tot in viteza. Mie personal nu imi place DELOC hocheiul, mi se pare un sport dur si periculos - dar daca lui ii place - continuam.
Mai face fotbal - din aceleasi considerente - nu jpaca ei cine stie ce dar alearga pe teren sau in sala pana nu mai au aer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellaandrei spune:

Care este varsta minima de la care poate face un sport? si care ar fi acest sport dupa parerea voastra?

Mergi la inceput