America-o curiozitate

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zenon spune:

Ca sa romanii sa incerce sa inteleaga America trebuie sa renunte la multe, enorm de multe mituri si idei atit de bine infipte in creier din educatia romaneasca, din societatea partial comunista partial fanariota in care au trait si inca traiesc (cei mai multi).
America este o tara libera. Cu tot ce inseamna bun si rau aici.

si daca multi romani se vaicaresc de sistemul de invatamint preuniversitar, atunci stai sa intri la universitate. Invata astia de rup si se munceste tot semestrul, sint examene la jumatatea semestrului, sint teme pentru acasa la care studentii chiar sint verificati, nu sint subiecte de reprodus mecanic, ci mai ales de sinteza, le este apreciata si notata participarea la curs (comentarii, idei, critici), sint incurajati si indemnati sa-si spuna parerea, nu exista opinie proasta, exista doar opinii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Sa explic:
-Conditiile medicale sint absolut minunate daca apuci sa te bucuri de ele, daca nu ai access insa la ele pentru ca nu ai asigurare de sanatate sau ptr asigurarea nu plateste si nu-ti permiti din buzunar atunci e destul de nasol. Asigurarile de sanatate sint proaste in mare parte, nu-ti platesc decit o cota iar medicamentele sint extrem de scumpe (orice antibiotic e peste 40 de dolari).
-Distantele sint mari deci poti merge cu masina 6 ore si peisajul sa nu se schimbe, dar spatiile mari iti posibilitatea sa ai virtual o casa mare si gradina mai mare decit in Europa.
-exista f multi saraci, ca procent si numar muuult mai mult decit in Europa ....si f multi la limita de sus a bogatiei (comparativ din nou cu vestul). Ce e bine e ca exista totusi o patura destul de intinsa de cei care traiesc din salarii medii. Bunastarea unei tari tine toti acesti parametri care se calculeaza diferit.

mai e ceva care se bate cap in cap?
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Andrada, da...
-lipsa comunitatii careia sa-i pese(la minus)
-oamenii sunt draguti cand le ceri ajutorul(la plus)

Scuze ca am intrat asa, e interesant ce scrieti aici, eu am viziune despre America doar din punctul de vedere al turistului,insa am o sora care locuieste de 4 ani in SUA si s-a descurcat excelent, e drept ca a avut noroc, s-a integrat foarte repede in societate, mare majoritate din colegii ei de serviciu sunt indieni(din India) cetateni americani de cativa ani buni, majoritatea nascuti in SUA. Ea e fascinata de societatea americana. A avut de-a face si cu sistemul de sanatate, a fost multumita de el, e drept ca numai la control anual si la urgenta, apoi la dentist. Minusurile ei sunt timpul, adica lipsa timpului liber, doar concediile de vara, in rest lucreaza 10-12 ore pe zi, de multe ori sambata si duminica, e drept ca pentru asta primeste zile libere, daca apuca sa le ia :)). E mereu pe drumuri, ocupata pana peste cap, noroc ca nu are inca familie, e clar ca atunci cand o va avea va trebui sa renunte la acest job.

Numai bine!

Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Un rind-doua si ma retrag, ca nu vreau sa ma contrazic cu nimeni. Ai acces la sanatate si daca nu ai un sfantz. Si inca la standarde f. inalte. Dupa aceea poti plati sau poti aplica pentru plata in rate sau mult redusa (daca ai un income mai mic). Poti ajunge la a nu plati deloc, daca te intelegi cu spitalul. Sint antibiotice iefitne, nu-s toate scumpe. Doar acum 2 saptamini am dat 9$ (asta pt. ca uitasem acasa cardul de reducere 40%) pe Amoxicilina, pentru ca asigurarea nu acoperea doua tratamente luate unul dupa altul (a fost racit cel mare). Deci.... fiecare cu adevarul lui.

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Unele pareri se bat cap in cap pt ca nu poti face o generalizare, America este foarte, foarte intinsa si sunt diferente de la stat la stat, de la zona la zona (de exemplu nordul si sudul), de la oras la oras. Unele state, ca de exemplu California au politici mai bune in ceea ce priveste asigurarile medicale (vezi Medical, parca asa se numeste asigurarea respectiva, nu?), in unele sunt oameni mai calzi si mai sociabili, in altele mai reci... America este foarte diversa..Mi-a placut ceea ce a spus cineva mai devreme, ca aici nu exista opinii proaste sau bune, exista numai opinii. asa este...acum cineva ar putea sa vina sa spuna ca oamenilor nu le pasa...eu nu cred ca e asa..pur si simplu sunt invatati de mici sa respecte opiniile si libertatea celui de langa el. Studentii si elevii nu inghit informatia asa cum este ea prezentata de profesor..si gata..se duc acasa si invata ca papagalul...se duc acasa si proceseaza informatia, vin cu intrebari, profesorul nu este o autoritate absoluta, nu se simte jignit ca vine cineva si contrazice ceea ce a spus el mai devreme, dimpotriva, daca nu stie raspunsul, se duce acsa se documenteaza si la clasa urmatoare vine cu raspunsul. Ar fi multe de spus, dar asa cum am afirmat mai devreme e greu sa cuprinzi diversitatea asta in cateva fraze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_p spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

Sint antibiotice iefitne, nu-s toate scumpe. Doar acum 2 saptamini am dat 9$ (asta pt. ca uitasem acasa cardul de reducere 40%) pe Amoxicilina, pentru ca asigurarea nu acoperea doua tratamente luate unul dupa altul (a fost racit cel mare). Deci.... fiecare cu adevarul lui.




Simina, tu vorbesti de generic drugs care evident ca-s mult mai ieftine decat brand names. Ia intreaba tu la farmacie cat ti-ar fi cerut pentru: Amoxil, Dispermox sau Trimox (tot amoxicilina, nu?) si apoi scrie-ne aici cat ar fi trebuit sa scoti din buzunar si mai vedem cum e cu adevarul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by eliza_p

quote:
Originally posted by Siminaf

Sint antibiotice iefitne, nu-s toate scumpe. Doar acum 2 saptamini am dat 9$ (asta pt. ca uitasem acasa cardul de reducere 40%) pe Amoxicilina, pentru ca asigurarea nu acoperea doua tratamente luate unul dupa altul (a fost racit cel mare). Deci.... fiecare cu adevarul lui.




Simina, tu vorbesti de generic drugs care evident ca-s mult mai ieftine decat brand names. Ia intreaba tu la farmacie cat ti-ar fi cerut pentru: Amoxil, Dispermox sau Trimox (tot amoxicilina, nu?) si apoi scrie-ne aici cat ar fi trebuit sa scoti din buzunar si mai vedem cum e cu adevarul asta.




Nu faci decit sa-mi dai dreptate. Avind in vedere ca nu pot da pastile unui copil, am primit sirop preparat extemporaneu la farmacie. Deci vezi ca fiecare are adevarul sau?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

quote:
Originally posted by eliza_p

quote:
Originally posted by Siminaf

Sint antibiotice iefitne, nu-s toate scumpe. Doar acum 2 saptamini am dat 9$ (asta pt. ca uitasem acasa cardul de reducere 40%) pe Amoxicilina, pentru ca asigurarea nu acoperea doua tratamente luate unul dupa altul (a fost racit cel mare). Deci.... fiecare cu adevarul lui.




Simina, tu vorbesti de generic drugs care evident ca-s mult mai ieftine decat brand names. Ia intreaba tu la farmacie cat ti-ar fi cerut pentru: Amoxil, Dispermox sau Trimox (tot amoxicilina, nu?) si apoi scrie-ne aici cat ar fi trebuit sa scoti din buzunar si mai vedem cum e cu adevarul asta.





Generic drugs are copies of brand-name drugs that have exactly the same dosage, intended use, effects, side effects, route of administration, risks, safety, and strength as the original drug. In other words, their pharmacological effects are exactly the same as those of their brand-name counterparts.


Nu intodeauna ieftin = prost.





Anamaria

I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Anamaria Eu, ca medic, stiu acest lucru. Dar in Ro cel putin se alearga dupa medicamente de firma. Probabil ca si aici.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=10" target="_blank"> Deiu cu diploma - ma votati?
Multumim mult de tot tuturor celopr care ne-au votat! Promit sa mai iau diplome!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

eu incep sa devin invidioasa pe voi,fetelor,care stati acolo.pai aia viata!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_inlove2003/album?.dir=/855cre2

Mergi la inceput