America-o curiozitate

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

De la 250.000$ in sus?
Ma mut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

In completare la ce a spus Andrada as adauga ca acuma sint 300 de milioane de americani si mai beneficiaza de asigurari medicale in mare parte gratuite (sau costuri foarte mici) cei care lucreaza pentru sindicate sau in domeniul sanatatii.



Anamaria

I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Andrada,AnaMaria,multumesc!Un tablou cuprinzator as spune!
Voi,cam care credeti ca sunt plusurile si minusurile societatii in care traiti?Asa cu liniuta,cateva macar!
Multumesc frumos!

"La vita e bella"
poze
marea inghetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Minusuri as putea zice ca sint in domeniul asigurarilor medicale (dupa cum a spus Andrada) si in general programele sociale, protectia mamelor, concediu de maternitate inexistent, vacante putine...

Plusuri...depinde de persoana...

Anamaria

I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Daca,sa zicem un nene isi pierde locul de munca,este dat afara,exista somaj banuiesc nu,ajutor social ceva?Cam cat este,fata de salariu,se poate trai din banii aia?Si cat timp iti da statul bani fara sa muncesti?

"La vita e bella"
poze
marea inghetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Minus:
-asigurarile de sanatate
-distantele mari
-f putina diversitate (in mare e cam la fel oriunde te-ai duce)
-scolile/societatea/massmedia nu dezvolta un individ in relatie cu cei din jur ci un individ folositor societatii
-lipsa comunitatii careia sa ii pese
-lipsa unui sistem social, fara suport in situatiile de criza financiara, de sanatate, psihologica...etc
-saltul enorma intre cei saraci si cei bogati
-putine lucruri facute de mina omului care sa iti incinte ochiul si sufletul





Plus
-posibilitatea dezvoltarii profesionale
-natura e minunata
-lipsa unei comunitatii cu restrictii
-spatiu
-conditii medicale absolut fantastice
-patura medie ca venit destul de extinsa
-infrastructura bine pusa la punct (telefoanele, cablul, electricitatea...merg snur)
-oamenii sint draguti cind el ceri ajutorul
-casele sint mentinute in cea mai mare parte a Americii



A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia3 spune:

multumesc de raspunsuri!cam in mare asta ma interesa si pe mine.
dar de scoli? scuzati naivitatea,spun si eu din ce am vazut in filme si prin documentare:iti alegi cam ce materii vrei?sunt si acolo scoli de meserii?ca cineva trebuie sa munceasca si in fabrici,nu?
America vazuta de noi in filme:stai la casa cu gardut alb sau intr-un oras supra aglomerat,lucrezi la birou,esti agent imobiliar,lucrezi pe santier sau intr-un magazin,esti pompier sau politist(de aceea am vrut intr-adevar sa stiu cite ceva despre adevarata America)
apropo-cind te muti intr-un cartier iti vin vecinii cu placinta la usa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by valentinag

Daca,sa zicem un nene isi pierde locul de munca,este dat afara,exista somaj banuiesc nu,ajutor social ceva?Cam cat este,fata de salariu,se poate trai din banii aia?Si cat timp iti da statul bani fara sa muncesti?

"La vita e bella"
poze
marea inghetata







www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

6 luni de zile ajutor de somaj la 60% din salariu($500 maxim pe saptamina).
Asigurari medicale nu mai ai decit daca iti cumperi si pot fi extrem de scumpe pina la 1000$ pe luna depinde de familie si de boli curente (poti fi refuzat pentru anumite boli cronice)
A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by lucia3

multumesc de raspunsuri!cam in mare asta ma interesa si pe mine.
dar de scoli? scuzati naivitatea,spun si eu din ce am vazut in filme si prin documentare:iti alegi cam ce materii vrei?sunt si acolo scoli de meserii?ca cineva trebuie sa munceasca si in fabrici,nu?
America vazuta de noi in filme:stai la casa cu gardut alb sau intr-un oras supra aglomerat,lucrezi la birou,esti agent imobiliar,lucrezi pe santier sau intr-un magazin,esti pompier sau politist(de aceea am vrut intr-adevar sa stiu cite ceva despre adevarata America)
apropo-cind te muti intr-un cartier iti vin vecinii cu placinta la usa?



Ce nu e adevarat din filme:
Politistul de rind nu isi permite o casa cu 7 dormitoare 3 bai gradina cit stadionul olimpic si copiii la Harvard.
Chelneritele nu se casatoresc aproape niciodata cu bogati.
Copiii nu stau pe strazi decit in anumite state si in anumite zone.
Femeile de serviciu nu se imbraca in fuste strimte si au machiaj perfect (prefera blugii)
Mamele nu isi duc copiii la scoala imbracate in costume business ci cel mai ades in trening sau mai rar in pijama (daca nu se duc la munca).

Ce e adevarat din filme:
Americanii sint EXTREM de curati, fac dus de citeva ori pe zi.
Femeile au in majoritate parul si unghiile aranjate.
Americanii comunica f bine, reusesc sa vorbeasca fara timiditate si fara sa isi caute mult cuvintele.


Mie nu mi-au adus placinta dar un vecin imi aduce cosul de gunoi gol inapoi de doua ori pe saptamina si altul imi curata trotuarul de zapada ca are masina speciala.

A


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

quote:
Originally posted by Andrada

Minus:
-asigurarile de sanatate
-distantele mari
-f putina diversitate (in mare e cam la fel oriunde te-ai duce)
-scolile/societatea/massmedia nu dezvolta un individ in relatie cu cei din jur ci un individ folositor societatii
-lipsa comunitatii careia sa ii pese
-lipsa unui sistem social, fara suport in situatiile de criza financiara, de sanatate, psihologica...etc
-saltul enorma intre cei saraci si cei bogati
-putine lucruri facute de mina omului care sa iti incinte ochiul si sufletul





Plus
-posibilitatea dezvoltarii profesionale
-natura e minunata
-lipsa unei comunitatii cu restrictii
-spatiu
-conditii medicale absolut fantastice
-patura medie ca venit destul de extinsa
-infrastructura bine pusa la punct (telefoanele, cablul, electricitatea...merg snur)
-oamenii sint draguti cind el ceri ajutorul
-casele sint mentinute in cea mai mare parte a Americii



A

L’amore che move il sole e l’altre stelle.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu




Nu vreau sa intru in polemica cu tine...asa ca mai bine ma las pagubasa...Cu unele sint de acord, cu altele nu si sint vreo doua care se contrazic putintel.


Eu ma opresc aici.

Anamaria

I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Mergi la inceput