America-o curiozitate

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Florentina, te inteleg. Si eu la fel. Imi dau seama ca aici copiii mei in primul rind (dar si noi, parintii lor pe linga ei) pot avea o viata mai buna si mai implinita decit ar fi putut avea in Ro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaCan spune:

quote:
Originally posted by Florentina G


Si eu am avut ocazia sa locuiesc doi ani in SUA, desi nu cu mult timp in urma... atunci eram visatoare, optimista, ca pot avea o viatza la fel de buna si in Romania. Acum cand am doi copii vad lucrurile cu totul altfel.

Tina, mami de Patrick si Maya



Da, nu stiu cum ai putut sa crezi asa ceva.
F multi arunca cu rosii si critica America pt multe lucruri si am sa dau numai cateva exemple.
Hamburgerii si fries-ii nesanatosi pe care ii "baga pe gat cu forta" populatiei, in loc sa vada de fapt prin asta ca America a gasit acum zeci de ani in urma o solutie sa asigura mancarea (cel mai basic element) pt orice om cat de sarac ar fi. Mai bine in Ro unde ne-a hranit "tovaraselul numai sanatos" pana in '89 si apoi restul de dupa '89 astfel ca pana si in ziua de azi pt multi romani problema de baza ramane "Oare am ce manca maine ?"
Apoi casele de carton care nu sunt ca cele ce caramida, nuuuuu....in schimb au tot comfortul, caldura, apa, curate, si le poate permite orice om care are un venit cat de mic fara a face sacrificii enorme ani la randu.
Despre asigurari medicale am auzit si eu ca in US sunt destul de problematice (aici in Canada avem platit de stat pt tot basic care cuprinde cam 90% din tot ce ti se poate intampla, in plus daca lucrezi mai primesti de la firma restul plus dentist pt care nu ai de la stat) insa ce nu inteleg si sper sa ma lamureasca fetele din US , este faptul ca nu aud/citesc niciodata despre vreun caz in US in care cineva sa moara pt ca nu a fost operat pt ca nu avea bani sau asigurare sau ce e. Si sincer nu cred ca media de acolo sa aiba vreun scop ca sa tina ascunse astfel de informatii.
Invatamant slab... hm ce sa zic, atunci de ce ies atatia asi de la Howard, Yales, Oxford, etc... de ce US avanseaza atata de repede in orice tehnologie, are atatea posibilitati si resurse?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Sint multe cazuri de americani care isi pierd sanatatea sau viata din cauza sistemului de sanatate. E adevarat insa ca nu sint mediatizate la CNN sau FOX. Urmareste televiziunea si posturile publice, acolo dau cifre, statistici, reportaje.

Lucrurile probabil ca se vor imbunatati. De ex pina in urma cu citiva ani sarcina era considerata conditie pre-existenta si nu era acoperita de asigurari daca ti se intimplase sa ramii insarcinata inainte sa fii acoperita.
Multe boli sint insa inca considerate pre-existing conditions si ca urmare asigurarile medicale te pot refuza,
A



www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Si daca esti asigurat se intampla sa stai cu orele(4-5)pe la urgente depinde cat de norocos esti.Si daca ai mana rupta de ex. sa te programeze peste cateva zile sa iti pui ghips...Si cazurile de malpractice nu sunt mediatizate aici tocmai pt. ca asigurarile nu au nevoie de asa ceva si lumea nu s-ar scandaliza pentru ca oamenii aici citesc altfel presa.Importante sunt stirile despre scumpirea/ieftinirea benzinei,blocarea unei autostrazi,constructii noi,preturi la case(apropo sunt zone in america unde e foarte dificil sa iti permiti o casa asa ca sa nu generalizam)sau unde sunt reduceri saptamana asta.
Asa cum spunea si Andrada depinde ce presa citesti.

Katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Black_Forest spune:

quote:
Originally posted by AlinaCan
Invatamant slab... hm ce sa zic, atunci de ce ies atatia asi de la Howard, Yales, Oxford, etc... de ce US avanseaza atata de repede in orice tehnologie, are atatea posibilitati si resurse?



Universitatea americana top este Harvard, Yale este to americana, iar Oxford este in UK.

Cele 10 top universitati in lume sint:

1.Harvard Univ USA
2 Stanford Univ USA
3 Univ Cambridge UK
4 Univ California - Berkeley USA
5 Massachusetts Inst Tech (MIT) USA
6 California Inst Tech USA
7 Princeton Univ USA
8 Univ Oxford UK
9 Columbia Univ USA
10 Univ Chicago USA

********************************
"We could never learn to be brave and patient if there were only joy in the world."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybell spune:

buna fetelor, am vazut ca majoritatea mi-ati mai dat idei cum sa procedez ca atunci cand voi fi acolo sa am si eu un venit. am vazut si o postare referitoare la viza. mii de multumiri sa stiti ca va citesc in fiecare zi, chiar daca nu scriu.

va pup din Ro

Marybell si bb Erik (23 dec 2006)
poze bb
poze Botez

varsta Erik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaCan spune:

quote:
Originally posted by Black_Forest

quote:
Originally posted by AlinaCan
Invatamant slab... hm ce sa zic, atunci de ce ies atatia asi de la Howard, Yales, Oxford, etc... de ce US avanseaza atata de repede in orice tehnologie, are atatea posibilitati si resurse?



Universitatea americana top este Harvard, Yale este to americana, iar Oxford este in UK.

Cele 10 top universitati in lume sint:

1.Harvard Univ USA
2 Stanford Univ USA
3 Univ Cambridge UK
4 Univ California - Berkeley USA
5 Massachusetts Inst Tech (MIT) USA
6 California Inst Tech USA
7 Princeton Univ USA
8 Univ Oxford UK
9 Columbia Univ USA
10 Univ Chicago USA

********************************
"We could never learn to be brave and patient if there were only joy in the world."



Ai dreptate cu Oxfordu', mersi de corectie, am scris cam la repezeala dar tot e bine ca n-am pomenit si de Politehnica :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Black_Forest spune:

ah, te referi la cea din Bucuresti, Plotechnica din Bucuresti?
nu stiu ca nu am gasit-o pe lista celor 100 de universitati din Europa.


********************************
"We could never learn to be brave and patient if there were only joy in the world."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaCan spune:

quote:
Originally posted by katy

Si daca esti asigurat se intampla sa stai cu orele(4-5)pe la urgente depinde cat de norocos esti.Si daca ai mana rupta de ex. sa te programeze peste cateva zile sa iti pui ghips...Si cazurile de malpractice nu sunt mediatizate aici tocmai pt. ca asigurarile nu au nevoie de asa ceva si lumea nu s-ar scandaliza pentru ca oamenii aici citesc altfel presa.Importante sunt stirile despre scumpirea/ieftinirea benzinei,blocarea unei autostrazi,constructii noi,preturi la case(apropo sunt zone in america unde e foarte dificil sa iti permiti o casa asa ca sa nu generalizam)sau unde sunt reduceri saptamana asta.
Asa cum spunea si Andrada depinde ce presa citesti.
Katy



Si in Canada stai multe ore la urgenta sa astepti dar in general cred ca si din cauza ca ei nu te considera o urgenta caci te intreaba la inceput pt ce ai venit acolo. De exp dc vin oameni cu preinfarct, raniti in accidente de circulatie sau mai stiu eu ce... pe aia am vazut ca ii ia imediat, insa dc te vede ca te tii pe picioare,esti constient, te considera in afara de pericol.Stiu ca nu ti se pare corect,caci nici mie :)dar probabil ca altfel ar incuraja oamenii ca la orice mica durere sau problema sa dea fuga la emergency.
Cat despre dezinteresul americanilor sa citeasca stiri despre malpractice si altele...n-as crede. De exp nu de mult(cred ca mai putin de 1an de zile) au fost mediatizate 2 cazuri de malpracitce la dentist cand 2 copii.Al doilea caz nu mi-l amintesc f exact, dar primul stiu ca era vorba de o fetita de culoare, care a fost omorata din cauza unei dize prea mari de anestezic sau ceva de genul asta.
In plus, cred ca mai toate sistemele medicale chiar si in tarile din W Europei au problemele lor. De exp am stat un timp in Irlanda si o prietena irlandeza mi-a spus ca bunica ei tocmai primise instiintare ca ii venise randul la ceva operatie dar ea saraca murise cu 2 ani in urma, si mai asteptase la rand inca vreo 2 ani, deci dupa 4 ani ii venise randul pt operatia respectiva. Si altii de acolo se plangeau de sistemul medical de acolo, asa ca nu stiu de sa spun, daca chiar e asa atunci destul de trist.:(

Da sunt zone unde nu te poti apropia sa cumperi case, dar majoritatea zonelor sunt ca sa te poti apropia sa cumperi, sau gresesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

quote:
Originally posted by Black_Forest
ah, te referi la cea din Bucuresti, Plotechnica din Bucuresti?
nu stiu ca nu am gasit-o pe lista celor 100 de universitati din Europa.


N-o gasesti caci este in plutonul 400-500.

Mergi la inceput