Informatii azil de batrani

Informatii azil de batrani | Autor: Anca Wish

Link direct la acest mesaj

Bunicul meu este in prag de a orbi. Are nevoie de o atentie speciala si, dupa o discutie prealabila cu el, ne-am gandit ca i-ar fi mult mai bine intr-un loc unde sa fie intr-o continua supraveghere si sa poata vorbi cu alti batrani de varsta lui.

Am cautat pe net si mi-am facut o idee. Dar nu am gasit nimic despre conditii si preturi.

Ma puteti ajuta?




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moniboni spune:

Iti spun eu (si eu ma confrunt cu o situatie oarecum similara).

La cele particulare costa in jur de 800 de euro pe luna. Daca te intereseaza mai multe, daa-mi un pm.

bafta si sanatate

mamica de rockerash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Iti raspund pe scurt, din lipsa de timp.
Parintii mei au lucrat ( tata mai lucreaza) intr-un azil de batrani din provincie.
La azilul de stat la care a lucrat mama, in urma cu trei ani lucrurile stateau asa: batranii care aveau pensie plateau un procent din pensia lor, cei care nu aveau venit plateau aceasta suma din banii urmasilor iar cei care nu aveau nici urmasi ( ff putini, ramasi de pe vremea lui ceasca), nu plateau nimic. Oricum pt a rezerva un loc in azil se dadeau spagi serioase. Batranii stateau in saloane de la 2 paturi pana la 8. Hrana pe care o primeau prin anii 90 era ff buna insa in timp banii de la stat s-au imputinat si a scazut si calitatea alimentelor. Batranii aveau bai la comun si erau ingrjiti de infirmiere in fct de noroc sau de bani. Problema cea mai grava, din pct meu de vedere: s-a intamplat ca mamei mele, apoi tatalui meru sa ii fie rau, sau suferind de diverse boli, cadrele medicale din azil sa se ofere sa ii ajute cu medicamente. De fiecare data medicamentele au fost EXPIRATE. Batranii pot sa mearga la plimbare in oras daca medicii consideara ca sunt in stare.
In paralel s-a deschis in orasul respectiv si un azil particular unde conditiile erau mai bune ( 2 in camera, televizor in fiecare camera, mancare mai buna, etc). Acum trei ani acolo se plateau cca 7 mil lei.
Problema este ca in azil sunt batrani care sunt sanatosi insa sunt si unii care au diverse boli, unii in stadii terminale ( nu o sa uit niciodata un batran care avea o forma de cancer ce ii mancase fata, si efectiv i se vedea limba, carne vie, ma rog,), ceea ce poate fi extrem de deprimant pt o persoana aflata acolo.
Sper sa iti fi fost de folos!
Daca mai vrei detalii, intreaba-ma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniboni spune:

eunice si pe mine ma intereaseaza subiectul ffff tare. Eu o am pe bunica mea bolnava de alzheimer si nu reusim sa o internam nicaieri...nici macar cu pile. Nu incercam sa scapam de ea, incercam sa gasim un loc decent, unde sa fie ingrijita bine. La caminele particulare costa in jur de 800 de euro pe luna (bani pe care nu-i avem). Cat despre cele de stat..nici macar nu am gasit in sectorul 3 (mai nou, te interneaza, DACA te interneaza numai in centrele din secotul in care stai).

mamica de rockerash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Azilul la care au lucrat parintii mei este in provincie. Si acolo erau liste de astepare luuungi si asta la stat, unde conditiile pt batrani nu erau deloc stralucite.
Parerea mea e ca, dk ai posibilitatea sa dai 800 ron pt un azil particular, mai bine incerci sa angajezi pe cineva, cu banii astia. Imi dau ff bine seama ca e tare greu, dar si la azil.. nu iti dai seama cat de tristi sunt oamenii aia acolo, si cum asteapta sarbatorile ca sa vada pe cineva drag, chiar si cei retardati, despre care ai zice ca nu inteleg. Eu vorbesc acum avand si statutul de observator, mai mergem pe la mama si stateam pe acolo cu ea pana isi termina programul, cand eram copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniboni spune:

eunice, am incercat si partea cu angajat pe cineva care sa stea cu ea. Am angajat nu una, ci 2 persoane! Costurile erau decente, era super ok. Din pacate, femeile nu mai vor sa stea cu ea (motivele nu-mi vine sa le povestesc). Cert este ca se pare ca asta nu este o solutie pt. noi. Acum este internata la un spital de boli nervoase, Obregia. Dar nu o mai tin decat 2 sapt. si dup-aia gata! Nu stiu ce o sas intample cu noi dupa. M-am tot interesat si in ro nu exista inca centre speciale pt. cei cu Alzheimer. Si nici educatia necesara pt. a-i ingriji pe acesti oameni.

mamica de rockerash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniboni spune:

si la particular e 800 de euor, nu ron...

mamica de rockerash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniboni spune:

anca, ai gasit ceva?

mamica de rockerash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

si bunica mea a stat la un azil, undeva in provincie. si tot acolo s-a si stins acum 9 ani. avea o scleroza galopanta, accentuata de moartea bunicului meu cu 2 ani inainte. a murit in urma batailor "colegelor" de salon... o bateau ca sa le dea lor mancarea ei. evident, mancarea pe care, in fiecare sambata sau duminica, i-o duceau ai mei pt. saptamana ce urma. eu chiar nu mai vrea sa aud de azile din astea...

www.youtube.com/watch?v=wsTVfwWlfy4" target="_blank">22+ www.youtube.com/watch?v=9vNE-mRdkBk" target="_blank">

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

De la nunta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Pe langa Gradina Icoanei e un azil al sectorului 2 de unde apartin eu. Lucrurile stau cam asa:

- procentul e cam de 70% din pensie
- de 2 ori/saptamana au voie sa iasa in oras
- camerele sunt de 4 si 5 paturi
- lista de asteptare e foarte lunga.

Nu stiu ce o sa facem. Poate o sa ne facem curaj si da-l lasam acasa, ca si pana acum, dar e periculos orb fiind.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

De ce nu cauti o pers. care sa aiba grija de el , si ca sa te asiguri ca totul e ok si ca isi face treaba montezi niste camere de filmat?
Stiu ca e cam exagerat , dar daca asa sta treaba trebuie sa te mulezi si tu pe ce ai .

Mergi la inceput