Ce stiti despre a 2-a cezariana

Ce stiti despre a 2-a cezariana | Autor: ls-dobrovicescu

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici as avea si eu niste intrebari:
- cat de curand v-ati facut a 2-a cezariana;
- ce probleme apar in timpul sarcinii, ce simtim;
- cum creste bb in burta cicatrizata;
- cum trebuie sa evolueze cicatricea;
- cum este a 2-a operatie, pe unde, cum arat si, mai ales, "TOT ASA DOARE ?!!!"

Va multumesc, as avea nevoie de sfaturi, multe ....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Buna. Hai sa-ti spun cum a fost la mine:
- a doua cezariana a fost la 2 ani si 8 luni dupa prima
-M-am simtit mai bine decit la prima sarcina (care a fost cu cerclaj, col scurtat etc), la al 2-lea copil n-am avut greturi nici alte probleme
-BB nu cred ca a avut vreo problema din cauza cicatricei
- In cazul meu cicatricea nu a evoluat prea bine spre sfirsit. Cam din saptamina 35 a inceput sa ma doara in partea dreapta, jos (eu ziceam ca o fi apendicul, cam acolo simteam), uneori mai ascutit alteori mai slab, dar spre saptamina 37 durerea era continua. Ma duceam saptaminal la control, medicul a zis ca cicatricea doare. Apoi in saptamina 37 a decis sa ma opereze din cauza acestei dureri si bine a facut caci uterul era f intins si gata-gata sa se rupa pe cicatrice.
- A 2-a operatie e tot acolo, cel putin la exterior, nu stiu daca in interior e taiat in acelasi loc, dar am o singura cicatrice, arata la fel ca prima. Parca doare mai putin, sau e doar psihologic, caci a douA oara stii la ce sa te astepti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

eu am nascut a doua oara , tot , prin cezariana, dupa doi ani si 6 saptamini; in timpul celei de-a doua sarcini n-am avut probleme legate de prima operatie, mi-a fost la fel de greata ca in prima sarcina, m-am ingrasat 25 de kg, nu 12 ca la prima...., si din cauxza asta totusi nu s-a intimplat nimic primei cicatrici; am asteptat nerabdatoare ziua operatiei; am fost placut surprinsa sa vad ca recuperarea a fost mult mult mai usoara, asa ziceau si tantile asistente, ca a doua operatie e mai usor suporata- e drept ca nici prima data n-a fost o mare problema ( eu am facut si prima operatie la cerere de frica, indignare si lehamite);
a doua operatie se face peste prima si e ok, acum, dupa 1 an si 9 luni;
asa ca succes, n-ai grija, va fi mai usor pt ca stii ce va urma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

La mine a doua cezariana a fost la un an si opt luni de la prima. Nu am avut probleme cu cicatricea, nu m-a durut deloc, asa ca am sperat chiar sa nasc normal. Nici in timpul contractiilor nu simteam ca m-ar durea cicatricea. Dar doctorii au decis ca n-o sa reziste la tot travaliul asa ca m-au operat iar. A fost foarte bine si nu m-a durut aproape deloc

Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

La mine nu se prea pune problema diferentei dintre operatii ca e foarte mare (aproape 13 ani), insa stiu pe cineva care a facut-o la un interval de 13 luni. Stiu doar ca primul baietel avea 6 luni cand a descoperit ca e insarcinata si nu voia sa faca avort, asa cum o sfatuisera cativa medici din Romania. A venit in Tailanda, aici si un doctor de la un spital de stat a avut grija de ea pana la sfarsit, inclusiv operatia... Pe de alta parte, doctorul meu mi-a spus ca pot ramane insarcinata dupa 6 luni dupa operatie (asta ar fi a treia la mine) cu conditia ca sa vin mereu la control si sa fiu urmarita de el. Asa ca... nu se pune prea mult problema diferentei dintre cezariene. Daca esti sanatoasa si puternica, nu e nici o problema sa il faci pe al doilea mai repede de 2 ani asa cum e indicat prin tratate.
Eu nu am avut probleme pe timpul sarcinii, au fost cateva spre sfarsit, dar asta mai mult din cauza varstei (am 36 de ani) si a sedentarismului.
Bebe nu are motive sa nu creasca bine.
A doua operatie a mea e facut exact peste prima. Doctorul meu a facut o chestie artistica, adica a “scos” prima cicatrice si a ramas doar a doua (pentru ca pielea era destul de intinsa si avea de unde...) pe care cand am vazut-o dupa 5 zile, dupa ce mi-a scos pansamentul am ramas muta. Nu se vedea nimic... doar o chestie ca un fir de ata, fara cojitze (ca la prima) fara gaurele de la cusaturi, nimic. Parca ar fi fost lipita! Acum sunt metode moderne si nu ar trebui sa iti faci griji.
De durut, normal ca doare, dar si durutul asta e relativ. Eu fiind proaspat operata, pot sa iti spun ca durutul efectiv a fost de doua saptamani. Dupa perioada asta, m-am simtit aproape perfect.
Toate bune si bafta!
Mamamariana,Ioana & Emi

Mergi la inceput