bagajul pt. maternitate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubi spune:

eu am nascut la Polizu in sep 2002. am stat intr-o rezerva Medicover-60 usd/zi. Am carat cu mine o geanta de 20 kg, cu de toate, dupa principiul" mai bine sa ai decat sa nu ai", cele pt bb nu le-am folosit- totul a fost dat de spital: pampersi, "carpe" de infasat, obiecte de toaleta bb,etc. Ai nevoie doar de hainutele cu care o scoti din spital.
Am stat toti trei in rezerva, pe Mara mi-au adus-o la cateva ore dupa nastere si acolo a ramas, avea si sotul meu o canapea extensibila, asa ca am fost toti prezenti si grupati.

daca mai vreti sa stiti ceva, intrebati-ma

bubi

SANATATE MULTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Viitoarelor mamici,
Poate va ajuta experienta mea.
Am nascut la Polizu, cu doctorita Carmen Radulescu (super). Am stat intr-o rezerva cu 2 paturi, cu grup sanitar propriu; si s-a nimerit sa fiu singura in camera (doar cu bebita mea). Nu am platiti nimic pentru rezerva. Am vorbit cu doctorita si m-a dus in rezerva imediat dupa nastere.
Bani la doctori a dat sotul meu dupa operatie (vreau sa cred ca doctorita s-ar fi purtat la fel de frumos si daca nu primea bani :)): 3 mil doctorita, 1,5 mil anestezistul (am facut cezariana) si 500000 asistenta (care a asistat la operatie). Si apoi la asistentele care au avut grija de mine si de Maria (cate 10000 - 30000, dar numai daca mi se parea ca e cazul, adica aveam nevoie de ceva sau se purta frumos cu mine, sau, din pacate, prea urat).
Mi-a placut camera in care am stat, cu toate ca mi se pare groaznic in spital. Iar doctorita s-a purtat excelent, cu toate ca mai avea putin si pleca in concediu (si stiti cum e inainte de concediu). In noaptea de dinaintea nasterii mele doctorita a fost de garda, cu toate acestea a stat cu mine, m-a operat si a venit si dupa operatie in vizita. Ce sa mai... am numai cuvinte de lauda.
Altceva vroiam sa va spun insa... Daca veti naste la Polizu, vorbiti cu medicul sa va arate sau macar sa va spuna cate ceva despre rezerve. Nu stiu daca are rost sa dati 60$ (sau stiu eu cat) pe camera, cand se poate gratis (e-adevarat ca nu are televizor si telefon, dar mie nu mi s-a parut important).

Nastere usoara,
Manuela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Scuze, am uitat de bagaj :).
Va spun ce am avut eu la mine: camasi de noapte (deschise in fata pentru alaptat), halat, papuci, vata, pampersi, hainute bebe (chiar a purtat o parte din ele, dar se poate si fara), scutece din finet pt. bebe, servetele umede, bani schimbati (pentru asistente), telefonul mobil (nu era telefon in camera), prosoape pt. mine, o cana.
Ce n-am avut, dar as fi avut nevoie: o pompa pentru sani. Data viitoare o sa-mi iau :).
Nastere usoara,
Manuela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabit spune:

Merci acs, merci bubi.
Sa va traiasca copilasii sanatosi.
Eu am, deja, mari emotii.
Cam cat dureaza de cand incep contractiile pana nasti? (termenul minim)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudya spune:

Nu este o regula.Se pare ca la prima nastere dureaza mai mult,dar mai bine citeste cum a nascut oLo.Subiectul e chiar aici.Te vei lamuri...

Mergi la inceput