Laparoscopie si histeroscopie

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

KoraPop:Ai dreptate..Nici nu mi-am dat seama k de fapt a trecut un an de atunci. Abia acum am realizat....Cum zboara timpul asta..Ma bucur sa aflu k Tutu progreseaza si nu se plafoneaza..Putini medici fac asta..bravo lui!

Madalina +Darius Cristian 3 sapt+

poze Darius,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Pentru cele interesate aceste proceduri, am 2 raspunsuri pozitive legat de asta, respectiv se pot face 2 in 1 asa cum as vrea eu, cu anestezie. Din cate am inteles intai se face histeroscopia si imediat laparoscopia, asta ar fi ordinea.

Singura mea dilema e acum, oare e bine ce vreau eu sa fac? De ce intreb asta: nu inteleg de ce propunerea vine din partea mea si nu din partea medicilor... mi se pare putin nefiresc sa cer eu sa mi se faca aceste proceduri in conditiile in care dr. spun "nu e neaparata nevoie"... Acum s-a uitat in fine cineva cu atentie la HSG-ul meu si am aflat ceva ce nu stiam, cum ar fi faptul ca trompa mea stanga este cam ingrosata si ca ar putea sa indice ceva aderente (desi ambele sunt permeabile, totusi pliurile care se vad la trompa dreapta indica faptul ca aceasta e mai buna)... credeam in nestiinta mea ca trompa stanga e mai buna decat cea dreapta si eram foarte incantata pt ca ovulez mult mai des pe stanga, cam o data la 4-5 luni vine si randul ovarului drept (adevarat ca foliculii sunt mai mari pe dreapta si ca atunci cand am ramas insarcinata tot pe dreapta s-a vazut corpul galben de sarcina)... Am mai aflat ca polipii mici nu se vad nici la ecografie nici la HSG... Cu toate astea dr. nu parea foarte convins ca as avea nevoie de laparoscopie... In fine, a acceptat si nu m-a contrazis, dar... tot mi-a ramas un semn de intrebare: oare e bine ce fac? Se pare ca totusi metoda e totusi invaziva, dar mi s-a spus ca sansele mele de a ramane insarcinata nu se vor diminua, ci dimpotriva...

Eu as vrea sa fac totusi interventiile ca sa stiu exact care e situatia cu mine... dar nu pot sa nu ma intreb, e bine sa fac asta din initiativa mea doar, fara o indicatie precisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

Avalon iubito, sfatul meu de femeie trecuta prin laparoscopie, prin vesti proaste si influenta forumului este ca la cea mai mica banuiala de trompe infundate sa faci laparoscopie. In acelasi timp mi-as alege un doctor care sa se potriveasca personalitatii mele. In privinta aceasta pe mine forumul m-a ajutat sa iau aceasta hotarare si l-am ales pe T in care am incredere oarba. Influentata de forum am facut HSG care s-a dovedit un dezastru pentru mine ( am facut infectie dupa) si care oricum nu m-a ajutat pentru ca stiti parerea lui T despre analiza aceasta. Drept urmare m-am dus cu inima deschisa la el hotarata sa fac ceea ce hotaraste. Si a hotarat laparo dupa o discutie lunga despre trecutul meu medical ( incercari naturale ani de zile, si monitorizare).
Desi eram tentata de o gramada de alte analize si incercari naturiste ( mi-am cumparat si ceaiurile liviei) am renuntat in clipa in care m-am dus la T si am hotarat ca voi merge pe mana lui indiferent de rezultate. N-am ramas gravida dupa laparo.CU toate acestea astept cu nerabdare sa ma duc sa fac FIV cu T. Nu sunt optimista, nu ma astept sa se intample minunea dar am incredere in el, indiferent de rezultat.
Tie iti lipseste increderea in medicul tau(parca imi aduc aminte ca tot pacienta lui T erai) si cred ca aici trebuie sa rezolvi tu problema pentru ca mai apoi sa fii linistita sufleteste si sa poti lupta mai departe pentru visul tau.


Cu sinceritate ,
cami


cami




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

avem un subiect despre laparoscopie care a ajuns la episodul 7, va rog sa continuati discutia acolo, click pe linkul de mai jos

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93115&whichpage=5

despre histeroscopie, click aici

multumesc

Mergi la inceput