test postcoital

test postcoital | Autor: chislauriana

Link direct la acest mesaj

LA MULTI ANI, cu bebei frumosi tuturor.Am si eu o intrebare, mai precis o nelamurire...a auzit cineva de acest subiect, ca tare ma mai intereseaza in conditiile in care in 4 ani n-am reusit sa concepem un copil.Chiar ieri seara urmarind la tv un serial am intalnit o situatie de acest gen in care unele femei nu pot ramane insarcinate deoarece secretia vaginala e foarte puternica si distruge sperma barbatului...asadar incompatibilitate.Voi credeti in asa ceva?Ati auzit daca la noi se pot face astfel de teste, unde si cum???????Va rog mult daca ma puteti ajuta...cu siguranta foarte multe dintre voi sunteti curioase si poate ne sfatuim.Astept raspunsuri.Mentionez ca momentan fac tratament hormonal...dar as fi mult mai linistita daca as sti cum stam cu fertilitatea.pa.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Bun venit pe DC!
Testul de care intrebi tu se numeste test postcoital, si se face la maxim 8 ore dupa contact sexual, in perioada fertila. Se recolteaza secretie cervicala, se studiaza la microscop si ar tb sa prezinte spermatozoizi vii si orientati.

Pentru o mai buna informare iti recomadn sa citesti din urma, ca asunt multe subiecte pe diverse teme legate de fertilitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petit_ange spune:

Da, intr-adevar testul respectiv este TPC, testul post coital si e bine sa-l faceti, daca nu l-ati facut inca. Poti sa-l faci la orice cabinet ginecologic in principiu.In cazul in care rezultatul este negativ (cum a fost in cazul meu), este recomandata IA (daca ai trompele permeabile) sau FIV. Bafta.

15+

The world is full of wonders if you look with open eyes!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Imi pare rau ca nu cunosc nimic pe aceasta tema, dar nu am rezistat sa o pup un pic pe Ale Nu te-am mai "vazut" de mult, iubita, sper ca esti bine! Sa ai un an nou fericit si sa-ti dea Dumnezeu copilasul dorit


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Salutare : da e vorba de TPC. Si la noi a iesit negativ , facut la 10 ore , asa a zis dr, si chia rnu este nimic de facut doar ia, fiv...???


DM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

In paralel ar trebui sa faca si spermograma.TPC , poate iesi negativ si cand spermatozoizi sunt putini ca in cazul nostru...

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Nu cred ca acest test este bun totdeauna. Este o fata pe forum care in luna in care a facut TPC i-a iesit negativ, dar ciclul nu i-a mai venit si a aflat ca e gravi. Acum are o frumusete de fetita. Sotul ei avea o super spermograma. Deci, va las pe voi sa trageti concluziile.

Bubulina

Speranta moare ultima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

quote:
Originally posted by magdadomokos

Salutare : da e vorba de TPC. Si la noi a iesit negativ , facut la 10 ore , asa a zis dr, si chia rnu este nimic de facut doar ia, fiv...???


DM



Daca spermograma si trompele sunt ok, urmatorul pas ar putea fi inseminarea artificiala.


Mergi la inceput