trompa obturata

trompa obturata | Autor: marlenus

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor , as vrea sa stiu daca se poate ramane insarcinata pe cale naturala si in ce proportie cu un chist pe ovarul stg si cu trompa stg infundata, mentionez ca nu am probleme de ovulatie. Multumesc mult.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Pai da si tu mai multe detalii, ca nu inteleg mai nimic din ce ai scris. De cat timp incerci? Cum ti s-a pus diagnosticul? Ce analize ai facut? Si orice altceva crezi ca ar mai putea fi relevant.

Asa pot sa-ti povestesc ca inainte de a ramane prima data insarcinata in urma unei histerosalpingografii mi s-a spus ca am o trompa infundata si una partial permeabila. Cum matematica este domeniul meu preferat (yeah right ) am dedus ca am un procent de 25%. Acum cand imi amintesc ca gandeam in procente ma umfla rasul. De fapt problema era alta, o rana pe col, si dupa ce aceasta a fost rezolvata am ramas insarcinata cu ocazia primei ovulatii. La a doua sarcina am ramas gravida dupa o singura luna de incercari, spre dezamagirea profunda a sotului
E, acum dupa ce ti-am povestit poti sa razi si tu de cele 25 procente ale mele.

Andreea mamica lui Filip Stefan
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlenus spune:

Nu am mai ramas insarcinata pana acum si am fost la doctor pentru consultatie dupa nunta ; s-a descoperit un chist destul de marisor asa ca m-am internat pentru operatie (laparoscopie) ;atunci s-a descoperit si trompa stg infundata care dupa opinia doctorului nu se poate desf. Dct. mi-a prescris dupa interventie un tratament pentru ovulatie pt.ca aveam ceva probleme in urma caruia mi-a recidivat chistul tot pe partea stg ,asa ca am facut si o punctie dar nu a reusit sa scoata tot lichidul din chist pentru ca e foarte mobil si a fost destul de dificil pt. doctori ,iar ca sa mai trec iar prin operatie nu prea as vrea. Acum fac un tratament pentru ovulatie care vad ca-mi prieste ,spun asta pt.ca dupa menstra am facut teste de ovulatie si au iesit pozitive. Sper ca in conditiile acestea sa pot ramane insarcinata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

teoretic ai sanse 50%, tinand cont ca ovulatia are loc alternativ, o luna pe ovarul stang, urmatoarea pe cel drept.. bafta!

Mergi la inceput