Avorturi menstruale

Avorturi menstruale | Autor: Corina78D

Link direct la acest mesaj

Buna, fetelor!
Am pierdut doua sarcini in prima luna in urma venirii ciclului.
Stiu sigur ca am fost insarcinata, mi-au iesit mai multe teste de sarcina pozitive (fara a fi facut vreun tratament, ca stiu ca acestea mai pot influenta testele), iar la prima sarcina am fost la ginecolog atunci cand credeam ca eram in 6 saptamani, iar acesta a confirmat-o. De fapt, exprimarea lui a fost: "uter putin marit, col uterin moale si putin deschis". In concluzie, la prima sarcina mi-a dat tratament de sustinere (fara sa banuiasca ca eu o pierdusem deja) si mi-a zis sa vin peste 2 saptamani la ecografie, ca momentan sarcina este prea mica pt a fi vazuta. Am fost peste 2 saptamani, intai la ginecolog, apoi, trimisa de acesta, la ecografie si, nevazandu-se nimic, m-au banuit de o extrauterina, am facut un bHCG care a iesit 0.
Mi se pare ciudat ca, desi ar fi trebuit sa fiu in 8 saptamani, ginecologul nu a observat totusi la consult ca nu mai sunt insarcinata, mai ales ca este unul dintre medicii Municipalului considerat bun.
Dupa acest episod nefericit si spaima pe care am tras-o (fetele care au trecut printr-o suspiciune de extrauterina ma inteleg cu siguranta), am fost la control la alt ginecolog care mi-a zis ca sarcinile se mai pot pierde, sa nu ma ingrijorez si sa incep tratament cu contraceptive datorita unor chisturi cam maricele (5cm pe ovarul stang, respectiv 3 cm pe ovarul drept).
Nu am apucat sa incep tratamentul deoarece, in asteptarea ciclului, am simtit ceva ciudat si, facand test in ziua 27, mi-a iesit pozitiv. Bucuria nu a durat, a doua zi mi-a venit ciclul, destul de abundent, si sunt convinsa ca am pierdut din nou copilul.
Daca a mai trecut cineva prin asa ceva, va rog din suflet sa-mi spuneti, daca stiti, cam care ar putea fi cauzele acestor avorturi menstruale repetate, daca s-a rezolvat cumva in cazul vostru si daca imi puteti recomanda un medic bun pentru asa ceva.
Mentionez ca am facut pana acum urmatoarele analize si au iesit bine toate:listeria, HLG, glicemie, Ca, uree, creatinina, HIV, hepatitele, antirubella, toxoplasma, CMV, sumar urina, grup (eu - B3; sot - A2), Rh pozitiv.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Incearca sa-ti cauti un medic bun, Corina. Se pare ca cel la care mergi nu e, sau nu se pircepe in asemenea proleme. Incearca la Tutunaru de la Elias sa vezi ce zice (esti din Bucuresti, nu?).
Te si-ti doresc multa sanatate si un cat mai curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

corina,eu luna trecuta in Z21 am avut un test cu a doua liniuta mai pala , dar aparuta in primele 5 minute si a doua zi inca un test cu a doua zi pala si seara a venit CM.luna asta am renuntat la ideea de BB,devenisem obsedata de ideea de a mai avea un copil.incerc din iulie.a-si incerca din nou in ianuarie,dar fara sa ma stresez


oana si matei(12 NOV.2003)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/oana_r_76/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_mirica spune:

Fetelor si mie mi s-a intamplat la fel . Cert este ca nu s-a fixat embrionul. Eu chiar am urmarit si am vazut niste cheaaguri care se formase si semanau cu ce am vazut pe net, dar nu mai stiu pe ce site. Acum incerc din nou

Elena

Mergi la inceput