Un sfat ...tratament cu bromcriptin si sarcina

Un sfat ...tratament cu bromcriptin si sarcina | Autor: floriscris

Link direct la acest mesaj

Fetelor am si eu niste nelamuriri si va rog mult sa ma ajutati sa inteleg...s-ar putea sa fiu dar inca nu imi vine sa cred si nu ma pot bucura.
In primul rand...rezultatul unui test de sarcina poate fi influentat de faptul ca iau bromcriptina de o luna de zile?
Si a 2 a intrebare...a mai ramas cineva in timpul tratamentului cu bromcriptina? Ce trebuie sa fac? Stiu ca ar trebui sa intrerup...dar ma gandesc ca poate ar trebui sa iau ceva pt sustinerea sarcinii...voi ce ma sfatuiti? Azi am sa incerc sa iau legatura si cu dr meu..dar cred ca sansele sunt mici. Va rog din suflet sa ma lamuriti si pe mine. Merci mult

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chislauriana spune:

Buna, sunt Lauriana.Pt. mai multe detalii intra la subiectul TRATAMENT HORMONAL, postat de mine.Suntem multe in situatia ta.LA MULTI ANI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

Draga mea,
Din cate stiu eu tratamentul de il faci tu este pt prolactina marita. Nu stiu sa aiba vreo influenta asupra testului de sarcina si din cauza asta sa iasa pozitiv. Testele de sarcina ies pozitive daca in sange se secreta HCG, adica hormonul spercific sarcinii.
Pt a sustine sarcina poti lua utrogestan 4 comprimate pe zi. Se folosesc intravaginal si numai in primul trimestru de sarcina. Bagi 2 dimineata si 2 seara la culcare. Ai grija ca dupa ce introduci capsulele sa stai in jur de 2 ore in pat. In paralel poti lua acid folic cu fier si vitamine prenatale. Sau te poti duce la plafar unde sunt niste vitamine care se numesc Nutrinatal si care ajuta.
Incearca sa dai de dr tau, sau sa te duci la spitalul din orasul tau la camera de garda si sa ceri lamuriri.
Toate cele bune si sarcina usoara.

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaoi spune:

Buna Floriscris
Stiu ca nu prea e momentul pentru o asemenea intrebare dar m-ar fi interesat cat de mare era valoarea prolactinei la tine?
Am facut si eu acum, in decembrie, aceasta analiza si de abia in ianuarie o sa ajung cu toate rezultatele de la analizele date la doctor; stiu ca, probabil, ar trebui sa mi se dea si mie ceva pentru micsorarea prolactinei fiind ca mi-a iesit dubla fata de valoare normala.
Ma intesesa fiind ca ma gandesc oare cate luni de tratament trebuie sa iau pana la a-mi realiza visul de a fi mamica.
Merci mult pentru eventualele lamuriri si bine inteles felicitari si sa fie intr-un ceas bun. Doamne ajuta!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floriscris spune:

Multumesc Ioana..cat am asteptat momentul asta si acum mi-e teama sa ma bucur..mi-e teama sa nu se intample ceva si sa dispara tot ca un vis frumos.
Dar sa revin..mie mi-a iesit prolactina 37 si ceva in conditiile in care valoarea normala maxima era 24. Dar cunosc pe cineva care avea prolactina dubla fata de normal...si i-a dat bromcriptina 2/zi timp de doar o luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chislauriana spune:

Draga Flori, eu am avut de 4 ori val prolactinei..iti dai seama.(84,46), deci f.mare....am mers pe mana medicului si in 4 sapt, prolactina mi-a scazut la 3,84.Poti sa realizezi, ce bine a reactionat hipofiza?problema e ca au trecut deja 2 luni de tratament dar bebe tot nu vine....atunci cat sa mai asteptam?medicul spune ca alte paciente chiar dupa 7-8 luni au ramas gravide,sub tratament de prolactinemie.in fine..probabil ca dupa faza asta o sa urmeze altceva de tratat si tot asa..pana cand or sa-mi spuna ca de fapt e de neexplicat.....LA MULTI ANI.

Mergi la inceput