Sa invatam impreuna sa colaboram cu Soacra

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

pai amea spune ca mai bine nu il facea pe sotu, ca doar probleme a avut cu el, si a stat o gramada de timp in spital din cauza lui.Si ca dorita lui s-a deformat fizic
si atunci sa ii multumesc sa sa o iubesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Hai sa va contrazic. Nimic nu e definitiv si din soacra rea se pate face soacra buna (invers nu stiu ) si sotul sa tina la tine mai mult decit la soacra.
Am stat 9 (NOUA) ani cu soacra, perioada in care mi-a mincat zilele si ea si socrul meu. Probabil ca acelasi lucru il spunea si ea despre mine
. Ideea e ca dupa 9 ani, am reusit sa ne mutam la casuta noastra (ceea ce la inceputul casniciei sotul nici nu vroia sa auda, ca aveau socrii suficient spatiu ). Dupa vreo 6 luni de zile, s-a schimbat socrela, poate ca si eu am devenit mai intelegatoare, nu stiu, dar acum ne intelegem bine. Nu sintem cele mai bune prietene, dar ma pot baza pe ea si ea pe mine, nu ne mai certam - ceea ce este f. important. Ne ajuta mult, mai ales cu Bogdan.
Cit priveste socrul care avea ideea fixa ca femeia e facuta sa serveasca barbatul, a inceput si el sa se dea pe brazda. Nu i se mai pare anormal ca sotul sa-si ia singur de mincare, sa faca curatenie sau sa mai spele un vas. Chiar a inceput sa-i dea soacrei cite o mina de ajutor .

Ceea ce nu inteleg e de ce e diferenta intre soacra de fata si soacra de baiat. De ce in 99% din cazuri cea care ajuta cel mai mult familia, mai ales in privinta copiilor, sint mamele de fete? De ce mamele de baieti nu prea fac asta ? Asta va spun in ideea k nu am nici o cunostiinta macar care sa fie ajutata de mama baiatului, numai de mama fetei. Ma intreb cu groaza, asa voi ajunge si eu?


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

ajutor ptr alexandru
Ajutor pentru Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

quote:
Originally posted by maraki

No way

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
http://www.dropshots.com/maraki
http://www.dropshots.com/maraki1
http://www.dropshots.com/maraki2



mai bine nici eu nu ma puteam exprima
Insa ce pot spune legat de acest subiect: ca doi oameni sa se inteleaga, e nevoie in primul rand de doi oameni. In al doilea rand de bunavointa. In al treilea rand de respectul reciproc.



Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Gabi_K adevarat ai spus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Karina si eu m-am intrebat de multe ori de ce e asa o diferenta intre mamele de baieti si de fete. Cred ca e vorba de ceva gelozie... cum se intampla si la tatii de fete cu ginerii.

On-topic: Din unghiul meu problemele soacra/nora provin din punerea gresit a problemei. Adica:
Eu am o relatie cu un barbat, el are parinti, eu am parinti. Eu am o relatie cu el si o relatie cu parintii mei, la fel si el o relatie cu mine si una cu ai lui. Pentru mine parintii lui sunt straini complet, ne cunoastem, petrecem ceva timp impreuna, poate ne intelegem, poate nu. am scris si mai demult: de ce trebuie musai sa avem o relatie apropiata cu socrii? De ce trebuie sa ii consideram familie?
Nu sunt absolut deloc de acord sa multumesc soacrei ca a facut asa un baiat bun etc (la mine nici nu e cazul) ca exact cu spunea cineva mai sus nu l-a facut pt mine.
O alta problema este faptul ca soacra incearca sa-si impuna parerile in casa/ gospodaria fiului, calcand nora pe coada. De unde vien asta? Din faptul ca de cele mai multe ori sotul nu a plecat de langa fusta mamei sau chiar daca a facut-o a mancat prost, a trait in jeg si a racit des. Deci sotul nu a fost complet independent de ingrijirea mamei sale care acum in preda unui alt stil de ingrijire. si nu oricui ci unei pustoaice (eventual de 35 de ani) acre nu stie decat sa mearga la serviciu si sa comande o pizza... groaznic!

Si cum putem colabora cu socrella? Pastram distanta, ne purtam elegant cat de poate, nu asteptam ajutor, nu asteptam sa fie a doua mama iar daca sare calul nu o mai vedem chiar daca sotul e liber sa o faca. Cu copii e discutabil, depinde ce prostii vorbeste in prezenta lor (am citit aici pe forum niste chestii...). Iar daca sotului nu-i convine atnci avem o problema de rezolvat cu sotul, nu cu soacra.

In plus mai citesc aici de fete care au stat cu socrii impotriva vointei lor pentru ca sotul nu dorea sa se mute de acolo. Fetelor nu mai acceptati asa ceva! Daca voi sunteti nefericite intr-un loc nu e admisibil ac el sa mentina starea care va aduce la peri albi! Mutati-va, ce-o sa faca, o sa ramana cu mami??


J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

De acord. Oricat de bine m-as intelege cu soacra-mea n-as sta cu ea in casa. Si nici cu maica-mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Corect Miramar, uitasem sa zic: nici cu ai mei!

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

Eu stau cu soacra-mea in casa, si sotzul meu este unul din acela care nu vrea sa se mute de la MAMI (acum, dupa doi ani jumatate il intzeleg, cu banii de pe chirie prefer sa am grija de fata mea mai bine), plus ca e genul care nu sufla in fatza "farmecelor binevoitoare ale mamei", vointza ei este porunca pentru el.

Am noroc ca sotzul a invatzat sa nu se bage intre noi intr-un eventual "conflict", iar daca am ceva de zis zic direct fara sa ma consult cu el sau sa il intreb daca ii ranesc sentimentele de iubire materna.

Ashadar, sunt maritata cu soacra (glumesc) si am descoperit avantajele acestui mariaj, tinand cont ca eu cu ea imi fac socotelile casei, ca sotzul meu are un program foarte incarcat, plus ca ne da si pe gura si pe fund, chipurile pentru fata, de fapt e o femeie extrem de descurcareatza, cu o personalitate foarte puternica, iar eu sunt o tipa foarte toleranta si zice ea corecta, si nu sar calul daca am ceva de zis. Sunt foarte concisa, dar caut sa nu jignesc. II mai ranesc orgoliu, dar nu ne-am scos niciodata coltzii pe fatza.

Cineva zicea ca nu e bine sa faci compromis cu dracul decat daca esti unul... ori soacra-mea nu e chiar drac (cateodata ash arunca-o intr-un dulap sa uit de ea acolo), ori sunt eu dracul gol, oricum o respect si tzin la ea destul cat sa-i spun "mama" cand vorbesc despre ea, nu pentru ca e mama tatalui copilului meu sau pentru ca este mai darnica decat mama, ci pentru ca imi iubeshte fata enorm, pana la a ma exaspera si are momente cand il invidiez pe sotul meu ca-i poarta sangele, iar pe mine m-a ajutat in probleme matrimoniale cruciale, cand am fost la un mic pas sa imi pierd casnicia (sa zicem ca au fost clipe cand mi-a luat apararea mie in detrimentul sotzului sau l-a pus la punct cand situatzia mi-a scapat de sub control).

diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Hai ca nu lipsesc de la subiectul asta!
Eu nu stiu cate dintre voi aveti copii marisori , nici eu nu gandeam asa cu catva timp in urma,mereu ma intrebam dece mamele de fete sunt diferite de cele de baieti si imi spuneam in mintea mea ca eu nu o sa fiu asa.Si ce credeti voi ca sunt mai rau ca soacra-mea........haaaaaaaa.Imi aduc aminte in tineretze inainte sa ma casatoresc soacramea se tot sfatuia cu sora ei si nu puteam sa sufar chestia asta.Acum eu cu sora-mea luam problema in mana.......
Un sfat daca va dam ,fara nici o suparare noi am trecut pe acolo si in prostia noastra gandim ca va ajutam ,normal ca nici o mama nu vrea raul la copilul ei.
Cat despre gelozie nu cred ca este vorba, doar nu e competitie intre o "baba "si o fata frumoasa tanara hai sa fim serioase ca mamarea nu ar avea succes.
Am avut eu cateva experientze si o sa va povestesc intimplarea .
Sambata imi asteptam baiatul sa mergem la cumparaturi pt ca plecase cu masina( amindoi conducem aceasi masina si cum mie nu imi place sa conduc ii spusesem cu o seara inainte sa nu isi faca program sa mergem la mall si specific ca i-am spus ca poate sa-si aduca si prietena si ne despartim acolo la mall si ne intilnim cand imi termin treaba, toate bune si frumoase astept pana la 5 seara sa se intoarca baiatul meu si vine acasa si imi zice ca nu poate sa mearga cu mine ca "Gagica" la invitat la diner cu bunicii ei.Ok am tras aer in piept m-am enervat normal ca am stat toata ziua in casa iar daca stiam planurile lui luam eu masina si mergeam dimineatza singura si numai trebuia sa astept dupa el .Dar am gasit o solutie sa nu fie nici el mizerabil am hotarit sa vina cu mine sa ma lase la mall el sa plece la diner si sa vina sa ma ia in 2-3 ore.Ok vine sa ma ia bineinteles cu ea si mergem acasa pt ca el are un part time job si trebuia sa il ajut sa termine munca.Ma gandeam ca suntem toti trei si ca treaba merge usor si terminam repede dar surpriza mare fata ramine la mine acasa la televizor si eu plec cu baiatul meu sa il ajut nici macar nu s-a oferit sa ii dea o mana de ajutor.
Acum pe bune bani nu ii face pt mine ca ii cheltuie cu ea dece eu ma ofer sa il il ajut si ea ramine acasa?Dar daca vreti sa stiti lista pt mos Craciun de la ea este foarte lunga si cu lucruri foarte scumpe ca de noi suntem bogati si merita .Fimiu nu vede toate lucurile astea si zice ca am ceva cu ea, pei pana mea cum sa nu am cand vad atita egoism.Si alt lucru care i-am spus ca ma deranjeaza nu saluta cand vine sau pleaca ma calca pe nervi chestia asta. Hai ca ma lungesc nici eu nu sunt perfecta dar incerc macar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

He he, am trait s-o vad si pe asta pe forum, nurori vs. soacre LIVE!
Lemoni, ai fost tare!!

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput