Informatii utile Constanta (4)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Buna fetelor.

Oof, Mav, m-a durut sufketul sa citesc ce-ai scris! imi inchipui cum te chinuie gandurile si probabil ca multe dintre noi au trecut prin asa ceva ( inclusiv eu, desi caz diferit). Sunt de acord cu ce a spus Cornelia, si ma adaug ca stiu din mai multe surse ca dna dr Rusa nu prea "le are" cu cititul la ecograf..dar ce rost are sa mai analizam acum? n-a fost sa fie, Mav, asa a vrut Dumnezeu, si sunt sigura ca al2lea puisor o sa vina repede! nu-ti mai face ganduri, ca nu fac bine si nu merita! gata, s-a terminat! si trebuie sa mergi mai departe, sa incercati din nou, sa reusesti si sa fii optimista!
Cornelia, sa stii ca dna dr lutescu e maine la cabinet! poti suna sau poti da o fuga daca vrei sa mergi la ea pt un nou tratament.
Madaluta, din pacate nu stiu sa te ajut. Noi n-am folosti Dj pana acum si nici cunostintele apropiate. Succes la pregatirea botezului! cand aveti marele eveniment?

Noi suntem bine, azi a fost zi de dr; ne-am plimbat si pe la medicul de familie si la Lutescu-el, ca ea n-a fost azi; bebe e bine, sanatos, Slava Domnului, are 14 cm si dansa samba! sotul meu se mira cum de nu-l simt cand el se agita asa mult in burtica! se pare ca nu mai e mult pana acolo...



Andicu 14+

Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

Angeliquedes,ma bucur ca ai revenit!Fara tine n-ar fi fost la fel....O sa-ti rasplateasca Dumnezeu toata rabdarea si toata suferinta;stii ce inseamna sa te lasi in voia Domnului?In limbaj psihologic sa te detasezi de problema?Sa nu-ti doresti nimic cu patima ,cu incrancenare...,sa-ti cureti inima de orice dorinta apriga.Incerca ,stiu ca vei reusi.Nu intamplator raman femeile insarcinate dupa ce scapa de obsesia de a ramane.
si Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Mav, Madaluta, si acum plang dupa ce am citit povestile voastre. Cel mai groaynic este ca nu vei sti niciodata ce s/a intamplat cu adevarat, nu are rost acum sa te mai framanti, doar ca povestea ta va fi o invatatura de minte si pentru tine si pentru noi. Cum este posibil atata lipsa de competenta???? In primul rand Dascalu georgeta ar fi trebuit sa te trimita a doua zi dimineata la un BHCG, ca sa se confirme oprirea din evolutie a sarcinii... cat despre faptul ca ti-a spus sexul primului bb la 16 saptamani, eu nu as baga mana in foc pentru unmedic doar pentru atat, medici mult mai competenti au dat gres cu sexul copilului. Iar despre doctorii Rusa, amandoi, s-au purtat groaznic, incalificabil, a fost un mod de a scapa de un pacient indicandu-i calea cea mai usoara pentru EI.

Nu iti fa procese de constiinta, nu are rost, iubita mea, iti faci mai mult rau si mai ales acest lucru nuu iti poate aduce nici o alinare. trebuie sa te consoleze sufletelul mic pe care il ai langa tine si care probabil saracutul de el nu intelege ce se intampla cu mami si tati. Ai sa vezi ca va veni bb 2 si atunci totul va fi bine.

Mav, te rog din tot sufletul meu, capul sus!!! Sebi si sotul tau au nevoie de tine, tu esti punctul lor de sprijin si trebuie sa fii tare pentrru ei. Nu te mai gandi - usor de spus, groaznic de greu de facut - dar incearca sa iti ocupi timpul si ai sa vezi ca natura umana isi va indeplini misiunea si chiar daca nu vei uita, durerea ti se va ameliora si vei avea puterea sa o iei de la capat!!!

Madaluta, ai toata admiratia mea prin ce ai trecut. Voi sunteti exemple de luptatoare, o sa incerc sa va calc pe urme, chiar daca eu sunt atat de slaba....

Dumnezeu sa va apere si sa ne apere pe toate. In lumina a ceea ce se petrece in cabinetele doctorilor din Constanta nu ne ramane decat sa citim cat mai mult si sa luam aminte! Sa ne impartasim experientele pentru a putea invata una de la cealalta!!!

Isidora, !

Pupici
Angelique
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Mav, nici nu pot sa-mi exprim in cuvinte durerea pe care o simt citind ce ai scris.Incearca sa-ti revii si ai sa vezi ca data urmatoare o s-o iei de la capat cu si mai multa forta.Eu personal nu mai am incredere in doctorii din Constanta si nici in laboratoarele de la scara vreunui bloc( singurul in care mai am inca incredere este Synevo).Sunt alaturi de tine.
Madaluta, si tu ai trecut prin multe, dar slava domnului ca acum iti ti puiutul in brate.

Dana
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Dragele mele, nu v-am scris despre necazul meu ca sa va intristez, sa va fac sa suferiti alaturi de mine sau doar "sa fac valuri"!
Am simtit nevoia sa-mi "adun" gandurile, ca sa pot merge mai departe. Numai ca, abia acum am observat ca "atunci" n-am procedat cum trebuia, din nestiinta. Nu vreau sa vi sa intample asa ceva. Cred ca meritam mai mult, fie si numai pt simplul fapt ca am platit cat mi s-a cerut pt serviciile respective.
In dr Rusa (el), am avut incredere, pt ca s-a purtat frumos cu mine pe timpul sarcinii si nasterii lui Sebi (dar a fost o sarcina fara probleme deosebite...). Acum, sincer, m-a dezamagit... cat de repede si cu cata usurinta a dat "verdictul". Asta e...
Despre d-na Rusa... stiam ca e nepriceputa, inca de acum 3 ani, cand intram la ea in cabinet doar de complezenta (am lucrat si eu cu ultrasunete in facultate, chiar daca era vorba de defectoscopie, cunosc si eu principiile de baza, si stau destul de bine si la capitolul imaginatie). Am crezut ca, poate!, in tot acest timp, a castigat experienta, dar se pare ca totusi... nu...
Cum a putut ea sa-mi spuna ca am avut un avort spontan, doar pt ca nu a vazut nimic in uter si pt ca eu am insistat ca am avut sarcina confirmata de analiza la sange? Chiar putea fi o extrauterina!!!! Iar ea ma intreba pe mine daca eu sunt sigura de sarcina mea, in loc sa-mi ofere ea mie o solutie..... o cale de urmat.... Sa-mi spuna ce investigatii mai am de facut, sau pur si simplu, sa recunoasca faptul ca o depaseste problema mea!
Despre dr Dascalu, iar aveam o impresie buna. Nu ma indoiesc ca am uterul retrovers, ca asta mi s-a spus peste tot si din prima, oriunde am facut echo. Acum a fost nemiloasa si mi-a dat un rezultat incomplet, plus ca pt a confirma "oprirea in evolutie" a unei sarcini atat de mici, cred ca trebuia totusi sa ma trimita la analiza sangelui, nu direct la chiuretaj.
Ce-a fost, a fost. Acum nu mai pot face ceea ce ar fi trebuit sa fac inainte de chiuretaj. Ma pot consola cu ideea ca sarcina n-a fost viabila. Asta e. Voi merge inainte!
Totusi, in ultimii 5 ani de zile, de cand nu ne mai "protejam", asta a fost a 2-a mea sarcina -prima fiind chiar Sebi!-, deci, n-am ramas chiar asa "usor" cum pare, desi uimirea si bucuria noastra a fost mare, ca stiam ca am facut dragoste doar o data in ciclul respectiv(intamplator am retinut si ziua, si da, era in perioada fertila!), pt ca apoi am postit.
Cand si daca voi reusi sa raman iar (la tratamente nu ma gandesc, ca nu am nevoie si de stresul asta!), la ce medic voi merge, fetelor?! Ca pana la urma, toti dr-ii sunt oameni si toti oamenii .... din greseli invata....
Sa nu mai zic ca imi este absolut sila de mizeria din Spitalul Jud. Cta!!!!!!!!!!!!!
.....In concluzie, eu sunt gata sa las povestea cu "avortul spontan" in urma. Dar ce e de facut in viitor?!
Voi continua sa va citesc si sa invat si eu ce pot din experienta voastra.
Sunteti tare dragute si numai bine va doresc!!!!!!!!
Multa sanatate tuturor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

quote:
Originally posted by dana p.
Eu personal nu mai am incredere in doctorii din Constanta si nici in laboratoarele de la scara vreunui bloc( singurul in care mai am inca incredere este Synevo).
Dana



Dana, din pacate, eu o cunosc pe una dintre asistentele de la Synevo si intr-o zi de luni, s-a nimerit sa fiu "primul client" la recoltare.... Am incremenit vazandu-le pe d-nele asistente invinovatindu-se una pe cealalta, ca au uitat sa trimita niste probe, de vineri, la laborator. Cum au procedat?! Au pus probele in lift si le-au dat drumul sus......
Ce spuneam mai sus?!?!?!
Toti suntem oameni si toti gresim.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Mav, super!Cred ca erau analizele mele hormonale si din cauza asta nu mi-a iesit fsh cum trebuie, de a trebuit sa le mai repet inca odata la Bucuresti.

Dana
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Of, fetelor, ce ne facem? Nu te poti baza pe nimic...

Dar stiti ca cu acest card european de santate despre care se vorbeste acum atat de mult poti naste in orice tara din UE si nu te costa nimic din punct de vedere medical? Macar pana in Bulgaria m-as duce sa nasc, dacat aici. Am citit si in presa ca de la inceputul anului trei fete au cerut acest card ca sa nasca afara, ele voiau in Italia. Voi ce parere aveti?

Pupici
Angelique
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Mav am citit toata povestea ta si imi pare foarte rau pentru tot ce ti s-a intamplat nu pot sa cred ca medicii nostri nu fac tot ce este posibil pentru a salva o sarcina, se grabesc sa faca intreruperi, cred ca unii doar la asta sunt buni, ca doar sunt atatea femei care fac intrerupere la cerere.
Ma bucur insa ca esti puternica si esti gata sa treci peste acest moment nefericit. Si Dumnezeu o sa te ajute sa mai faci un copilas!


Ioana


Vreau si eu un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

mav , nu cred ca mai are rost sa scriu si eu mii de cuvinte si doar atat IMI PARE RAU ,SINCER RAU !
isidora, ai dreptate ...Cristurean este fantastic .In primul rand ca om !
Cand am fost la el , era prima oara cand ma vedea , si m-a intrebat de vreo 3 ori daca sunt sigura ca vreau sa tin sarcina,pentru ca el in cazul in care nu vreau sa pastrez sarcina nu ma poate ajuta!
Inca poate nu este cunoscut in oras asa cum este Rusa sau altii ,dar face minuni!

De cele mai multe ori gresim ,alegem doctorul dupa cat de cunoscut este ,dar gresim .Ar trebui sa alegm doctorul dupa reusitele lui ,dupa multumirile pacientelor ,dupa "omul care este".

Cat despre Rusa , am cea mai proasta parere.Am mai scris pe forum momentele pe care le-am trait cand am asteptat la el la cabinet ,nu pot sa uit cand a iesit din cabinet cu un sort pe el plin de sange ,si a anuntat asistenta sa intre "urmatorul avort".Arata exact ca un macelar sau mai bine zis ca un criminal .

As fi putut opta din start ptr el ca medic (Rusa) ,o prietena de familie este ruda cu el ,dar NU , i-am zis prieteni ca la un macelar nu merg.
Iar o colega este insarcinata , ultimul CM pe 15.11.2006. Stiti ce i-a zis Rusa la cabinet ? Ca este insarcinata in "5-6 saptamani"!
I-am explicat ca nu are cum ,eu am U.M 22.11.2003 si ieri am facut 8 saptamani !
A ramas socata colega !!!!


mav ,inca odata te rog nu te mai gandii !
Cauta un medic "dupa suflet".


"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput