Durerea unei pierderi de sarcina (11)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

nana, cum e vorba laurei? pina nu e rosu, e speranta......asa ca, tii minte ca si laura isi facuse prea repede, si apoi a mai facut, si era gravi? asa ca speranta moare ultima, eu iti fac galerieeeeeeeeeeenana sa stii ca ai mare dreptate, altfel vad lucrurile de cind am pierdut sarcina, ma bucur altfel de tot ce am. pup fata sa fuga stresul si uratii....

mcrissa, iti spun inca o data cit de rau imi pare de ce ti s-a intimplat, si ma bucur ca te-ai hotarit sa scrii aici,
mcrissa este o fata din odiseea mea, si a lui mari si ileana.

ileana, nu ne mai tine in suspans! esti bine, vreau sa vad poza! acuma e rindul meu sa inhalez miros de vopsea, amenajeaza biroul de linga, si puteeeee, de numa,

cristina, ma bucur ca esti mai bine, ai grija de tine, ei lasa ca doar bine zice sotul tau, ai nascut, si te sperii de o injectie, uite cine vorbeste, ca era sa lesin cind am fost la luat singe....cu greturile stai linistita ca nu apar ele imediat, pe la 6-7 saptamini, de ai sa te saturi....asa ti-as mai da din ale mele....

chantal, ma bucur ca ne mai scri.

mari, iubito, am vazut ca nu esti, dar e o greseala, care nana a corectat-o, si cu calculul, eu sint in 13 saptamini acuma, incep martea, si martea viitoare intru in 14 saptamini.nu-ti fie frica de cerclaj, cum spui si tu, orice merita numa sa ai simbureii in brate peste citeva luni.

mirela, cine stie poate te ajuta luna asta testele, iti tin pumnii.

laura, puturosica, si eu care credeam ca esti pe la teste. ai vre-un rezultat?

fetelor, imi pare rau daca v-am facut sa plingeti cu povetea mea cu Dominic, vroiam doar sa va zic ca va tin pumnii la toate sa simtiti asta intr-o zi. in legatura cu mine, se pare ca greturile inca continua sa ma necajeasca, nici nu mai stiu ce sa maninc, sper sa fiu bine simbata, ca am invitat-o pe sefa mea cu sotul, la o masa de Craciun tipic romaneasca, fac sarmale, piftii, salata boeuf, oua umplute, un platou cu porcarii(sunca, salam, etc).si tot simbata facem bradul, spre bucuria lui Dominic, care a plins ca nu l-am facut saptamina trecuta.si duminica merg la eco de translucenta nucala, abia astept sa-l vad pe bebe.a, era sa uit fetelor, am pus pe net poze de cind eram gravi cu DOminic, le puteti vedea.si vreau sa va spun ca a inceput sa mi se vada burtikul, sint tare mindra.
va pup pe toate, aveti grija


Flavia +13, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Flavia mersi,sa te auda DD!
Am vazut pozele,ai fost o gravidutza super,si sunt convinsa ca si acum vei fi la fel,cand creste burtica sa mai pui poze sa te vedem
Bafta sambata cu pregatirile pentru Craciun(apropo,nu este prea devreme?) si sa iasa totul asa cum iti doresti!
Iti tinem pumnii si pentru duminica la eco de translucenta nucala si daca il vezi pe bebe poate iti da si poze!
Ai grija de tine!
Andreea cred ca ai ajuns deja pe meleaguri romanesti!Te asteptam cu vesti,din cate imi amintesc astazi era ultima zi in care trebuia sa vina CM?Spunu-ne ca este bebe!
Ileana cum a fost la dr? Ne tii ca pe jar!
Adela ce mai faci? Nu ai mai intrat de mult!
Laliq
Va pe toate!



Mirela
www.snugglepie.com/ezb/692306.png" target="_blank">Vine Craciunul! www.justmommies.com/tickers/pic/ttc/19520/" target="_blank">Praying for a miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Mirela, Flavia . Sunt pe aici, cand mai bine cand mai rau... Mai nou, m-am hotarat sa infiez un copil. Doar ca familia nu este inca de acord. Ei tot mai spera ca voi putea avea un bebe al meu. Eu mi-am pierdut orice urma de speranta si de altfel nici nu mai vreau sa ma chinui atat cu o noua sarcina ca la final sa-mi moara iarasi. Nu mai vreau!
Mai trebuie sa treaca un pic de timp sa li se aseze si lor in minte ideea, va mai trebui si eu sa trec prin inca o tragedie si atunci, daca mai supravietuiesc, o sa adoptam un copilas (daca s-o mai putea atunci pentru ca am auzit ca se da iarasi drumul la adoptiile internationale si vor fi tot mai putini copii de infiat). Acuma, ce-o fi o fi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

multumesc mult ca sunteti alaturi de mine.am citit toate mesajele voastre, dar nu am putut raspunde ca izbucnesc in plans de fiecare data si nu mai pot scrie nimic.azi m-am hoatarat mai intai sa va scriu si apoi sa citesc ce ati mai scris.
incerc sa nu mai plang asa de tare si mai ales sa nu o fac in prezenta sotului ca ma doare si mai tare sufletul cand il vad si pe el cum sufera si se inmoaie tot cuprins de neputinta.
e greu rau, dar sper ca Bunul Dumnezeu ma va ajuta sa am si eu copilasul meu.

Mcrissa bebe strumph-ul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Mcrissa te inteleg perfect,nu au trecut nici 6 saptamani de cand mi-a murit ingerasul la 37 saptamani,si nu e prima sarcina pierduta si sincer sa-ti spun mi-e frica dar cand le vad pe fetele de aici asa de optimiste parca s-a infiripat o mica speranta ca poate poate voi fii si eu mama.Este greu dar vei invata sa traiesti cu durerea si sunt sigura ca ingerasul tau de acolo de sus va veghea asupra voastra si va va ajuta sa aveti un puisor mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

jojo_miha greu ne inceraca soarta uneori.

sunt foarte speriata si mi-e teama sa nu se mai repete necazul asta mare.
la chiuretaj medicul mi-a zis ca suspecteaza un sept uterin si asta este posibila cauza a pierderii sarcinii (la 15 saptamani si 4 zile sarcina nu mai avea activitate cardiaca si arata ca o sarcina de 12 saptamani).
nu stiu prea bine ce implica un sept uterin.am vorbit cu cineva de pe forum, dar pana nu ajung la doctor nu stiu care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez.am sunat la doctorl meu si a zis ca pana dupa primul ciclu nu e nevoie sa ne vedem.oare la cat timp dupa chiuretaj vine primul ciclu?eu as fii vrut sa merg cat mai repede la doctor ca sa vad care este directia pe care trebuie sa o apuc si cat de lunga va fii asteptarea.

pepsi multumesc mult ca m-ai indrumat aici.poate aici voi reusi sa gasesc in mine putina putere care ma va ajuta sa trec mai usor peste durere.

Mcrissa bebe strumph-ul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Off Doamne, Mcrissa! fata si sunt alaturi de tine.

Flavia, merci mult de incurajari, chiar aveam nevoie. Azi sunt mai bine. Deocamdata nici un urat la orizont dar simptome sunt.
Cand am citit ce pregatesti sambata mi-a plouat in gura. Cate bunatati!! Chiar vorbeam cu mama zilele trecute si facuse si ea sarmalute de pui, imi venea sa ies prin telefon, ma mai si intreba: nu iti miroase , mama! .
Pupici.


Aaaa, s anu uit: frumoasa gravidutza ai mai fost si sunt convinsa ca vei fi si acum, poate chiar mai frumoasa. Bravo tie, mamico!


Nana, aspiranta la titlul de mamica!

In asteptarea lui !

Nunta noastra de vis!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

MCRISSA-imi pare foarte rau pentru ce ti s-a intamplat.Iti inteleg durerea cat de cat,si eu am pierdut anul trecut o sarcina la 9 saptamani iar acum pe 26 octombrie mi-am pierdut fetita...E ingrozitor,este o durere pe care nu o poate intelege sotul tau sau familia,ci este o durere care o intelegem noi fetele de pe acest forum care am trecut toate prin astfel de experiente tragice.scrie aici pe forum de cate ori simti nevoia si poate te vei simti mai bine.aici sunt fete atat de optimiste8eu nu am numar printre ele)care te pot ajuta foarte muult.Eu sufar ingrozitor si viata mea nu mai e viata,stau in fiecare zi cu poza fetitei mele in fata si plang si ma gandesc la momentul nasterii,la clipa cand am vazut-o fara suflare,cand am atins-o,cand am mangaiat-o,ma gandesc cand am fost in biserica si cat am plans si l-am intrebat pe preot cum pot eu sa mai merg acasa fara fetita mea,fara sufletul meu...eu nu ma mai gandesc sa mai incerc vreodata,pentru mine a fost prea mult aceste doua experiente dar tu draga mea nu renunta,va fii bine,numai sa nu-ti pierzi speranta!
CHANTAL-ma bucur ca vrei sa infiez un copil si te inteleg perfect ca nu mai ai puterea sa incerci.Nici eu nu ma mai gandesc sa incerc vreodata pentru ca inca o astfel de durere nu as mai putea indura.Nu pot acum dar daca s-ar mai intampla inca o data?De ce se intampla asfel de tragedii noua celor care iubim copii,care ne-am dorit atat de muult??Nu mai inteleg nimik din viata asta...
Blueeyes-imi pare rau ca ti-au venit uratii,dar lasa ca ai sa vezi ca in curand ne vei spune de un test pozitiv...Eu cred ca nu ar trebui sa te stresezi atat si sa te gandesti numai la asta.stii odata ginecologul meu mi-a spus ca pshihicul are un efect ff mare de aceea cand "incerci sa faci un bebe"nu trebuie sa fii strsat de aceasta idee ci sa lasi,cand a fi a fi.de obicei se intampla cand te astepti mai putin.eu iti tin pumnii sa fie cat mai curand!
Mari-sa-ti dea Dumnezeu o sarcina usoara si cei trei puiuti sa se nasca sanatosi si voiosi.cum ai reusit sa ai tripleti?Cred ca explodezi de fericire.eu stiu cat de fericita am fost cand am fost gravida cu fetita mea si cu prima sarcina dar daca as fi avut trei?
Nana-nu-ti pierde speranta!
Depre mine ce sa mai spun.am vazut cum imi distrug viata cu deprimarea mea.M-am izolat si nici cu sotul nu am mai vrut sa vorbesc.am plans pana acum in fiecare zi cu poza micutei in fata mea si nu m-a mai interesat nimik,dar stiu ca la un moment dat trebuie sa merg mai departe.Nu pot inca iesi din casa,mi-e frica fetelor de sentimentul ce-l voi avea cand voi vedea alte mamici cu copilasi dar trebuie as "reincep sa traiesc"pana nu este prea tarziu.Trebuie cel putin sa incerc sa-mi revin....de dragul ingerasului meu care nu cred ca ar vrea sa ma mai vada atat de distrusa ca pana acum...nu stiu daca voi putea dar vreau sa incerc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Chantal nu-ti pierde speranta,poate intr-o zi o sa ai puterea sa incerci din nou sa ai un bebe.Oricum hotararea este a ta,si daca vrei sa infiezi un copil, sper sa reusesti sa-ti convingi si sotul.Bafta!
Mcrissa stiu de la fete ca dupa chiuretaj ar trebui sa vina la 21 de zile.Pe urma o sa mergi la dr. si o sa afli daca este totul in regula si puteti sa incercati din nou cand esti pregatita.
Jojo ma bucur ca s-a infiripat o mica speranta ca intr-o zi vei avea un copilas,asa cum ne dorim toate.Daca ne ajuta DD vom reusi!
Michelle mersi de incurajari!Ce mult ma bucur sa vad ca vad ca-ti doresti sa-ti revii,sa incerci sa mergi mai departe.Ai dreptate,ingerasul tau nu vrea sa te vada suferind si de dragul ei trebuie sa reusesti,important este ca vrei,este un prim pas.Iti doresc multa putere sa mergi mai departe!Pana la urma esti o luptatoare!
Nana tinem pumnii in continuare si sa dea Dumnezeu sa ai II liniute pe test!
Va pe toate!



Mirela
www.snugglepie.com/ezb/692306.png" target="_blank">Vine Craciunul! www.justmommies.com/tickers/pic/ttc/19520/" target="_blank">Praying for a miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Mcrissa eu am nascut pe 30 octombrie si pe 5 decembrie mi-a venit ciclu si saptamana viitoare ma duc la control ca asa mi-a zis medicul,dar eu am fost taiata si m-am si rupt,eu de abea acum pot sta in fund.

Mergi la inceput