ce ma sfauiti: sa raminem prieteni?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elara spune:

quote:
Originally posted by calatoare

Nu te poti napusti asupra unui om in doar 7 luni spunandu-i cu inflacarare ca tu vrei un sot si copii. Normal ca a batut in retragere. Tu ai crezut ca daca te-a prezentat colegilor si parintilor lui, gata, te si ia de nevasta? Omul vrea sa se distreze, vrea prietena de distractii, nu familie. Dorintele voastre-s paralele.



Mmmmm unde vom ajunge oare? Sa ne trebuiasca 10 ani sa indraznim a ne recunoste sentimentele si alti 10 pan asa ne casatorim?

Unde sunt vremurile in care dupa doar cateva saptamani sau luni tinerii deja se logodeau, sau poate ca se si casatoreau?

Nu spun ca e foarte bine sa ne casatorim in pripa.....dar nici asa...
Daca 7 luni nu sunt de ajuns ca sa te apropii sufeleteste de un om, sa iti deschizi sufletul si sa ii spui ce simtzi... (ei fiind deja INTIMI, aminteste-ti...) atunci...nu stiu ce mai e normal pe lumea asta!!!
S-a napustit? Dupa 7 luni? Ce tupeu pe capul ei!
Ma faci sa rad. Pacat ca e un ras amar...

Nunta noastra: 29 iulie 2006


"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."
Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

si mie dupa 7 luni tot napusteala mi se pare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Pot sa zic ca 7 luni mi se pare o perioada scurta pentru a face planuri de casatorie (desi uneori daca te prinde in 'saptamana oarba', aia e), dar nu mi se pare o perioada scurta pentru a sti ce ganduri are persoana de langa tine privind viitorul relatiei voastre, daca isi doreste familie, copii, etc

Pentru ca de exemplu si daca nu ma hotarasc sa ma marit maine cu individul, daca mi-ar spune la un mod serios si credibil ca el nu isi doreste copii, sau ca nici prin cap nu ii trece sa isi faca o familie pana la 35 de ani de ex, as renunta din start....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ficusia spune:

eu i-am spus ce vreau, dar nu am zis acum pe loc sa o facem. a plan pentru viitor, ca sata imi doresc, si incepuse sa imi placa tot mai mult de el, ma atasasem de el.

as fi vrut sa stiu incotro se indreoat relatia, daca va deveni ceea ce vreau eu.

voi cit stati in relatie inainte de a va casatori si a avea copii.

nu as vrea sa stai 10 ani asteptind sa se intimple asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serendipindity spune:

Nu exista legi scrise in domeniul amorului.

Uneori, doi oameni se intalnesc si simt nevoie sa-si lege destinele dupa o luna. Eu una m-am mutat cu fostul meu logodnic din prima zi, in sensul ca am impartit acelasi pat de camin studentesc, am mancat impreuna, iar doua doua luni de tatonori am devenit intimi. Am convietuit impreuna patru ani si trei luni, dar nu am simtit niciodata nevoia sa ne casatorim, nici macar atunci cand a aparut un bebe. Timpul mi-a demonstrat ca nu era barbatul potrivit pentru mine si ca am facut bine ca nu am fortat lucrurile.

Alte cupluri o duc bine mersi ani buni, fiecare la casa lui, fara sa isi faca nici un plan de viitor si se cheama ca se iubesc ca nebunii, dar isi acorda independenta unul altuia. Asa ca, depinde de structura sufleteasca a fiecaruia.

Tu intreaba-te daca nu cumva ceasul biologic iti joaca feste si te incanta mai mult ideea de a fi maritata si de a avea copii decat de a fi cu el. Intreaba-te daca te vezi cu EL pana la sfarsitul vietzii sau doar visezi la o nunta ca in povesti. Sunt convinsa ca vei gasi rspunsul in sufletul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Cred ca l-ai speriat cu planurile tale. In general barbatul vrea sa aiba el initiativa si daca ii spui tu lucrurile astea se sperie...

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ficusia spune:

Sint cu telefonul in mina si ma tot gindesc sa il sun sau nu.
Acum dupa ce "m-am napustit" cu planurile cum ziceti voi sa ma napustesc si cu telefonul.

As vrea sa il vad, sa vorbim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ficusia spune:

CE MA SFATUTI?
sa nu mai gresesc, adica sa nu ma napustesc pe el!!!!!!

am stabilit sa ne intilnim luni iar, dupa ca am refuzat sa il mai intilnesc de cind mi-a spus ce mi-a spus.

eu simt ca il vreau, ca imi place de el si nu stiu cum sa il fac sa ne apropiem mai mult.

nu ma multumesc cu sa fim doar prieteni ca imi place prea mult de el!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Incearca sa-ti gasesti o ocupatie, sa nu te gindesti atit de mult la el. Nu il cauta tu, asteapta sa te sune el. Sper sa reusesti.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Una la mana, intrebarea "sa ramanem prieteni" nu mi se pare ca descrie situatia, Ficusia draga, fiindca voi ati fost parteneri intr-o relatie de natura sexuala, in timp ce prietenii parca se aleg pe alte criterii, nu? Asa ca, in situatia ta, sa deveniti prieteni dupa ce ati impartit patul este o degradare (in sens de coborare in grad). Nu crezi? Pretextele lui verbale pot ascunde multe. Tu ce simti? Am inteles ca iti place fizic, te simti atrasa de el, ai fi dorit sa va mutati impreuna si incet-incet sa intemeiati o familie. Esti sigura pe sentimentele tale? Daca da, eu nu le-as compromite acceptand o "prietenie" cu iesit la bere si sex de ocazie (mi se pare suspecta insistenta cu care vrea sa te viziteze neaparat acasa dupa ce tu ai tras putin frana de mana in privinta asta!!). Nu putem fi prietene cu barbati care ne atrag sexual, nu? Mai ales, nu poti "sa il faci sa va apropiati mai mult", chestiile astea trebuie sa vina din propria initiativa a celor implicati. Deja cand intervine intentia sau impulsul de a controla relatia, ceva schioapata serios.

Doi la mana, "napusteala" poate fi si dupa 4 ani, fetelor, daca "printisorul" nu doreste sa se lege cu adevarat. Dar macar tipul asta are decenta si caracterul sa-i spuna adevarul. Acum decizia este a Ficusiei: daca vrea compromis, continua intalnirile si-si pierde vremea sperand poate la o naluca (nu-ti poti construi viitorul pe speranta ca cineva se va schimba), ori trage concluziile de rigoare, invata lectia acestei experiente de viata si merge mai departe cautand pe cineva care sa se implice romantic cu ea fara sa fie nevoie sa-l impinga ea de la spate! Eu as alege varianta a doua. Si cred ca si Ficusia tinde spre aceasta varianta, altfel nu l-ar fi refuzat cand cu dorinta lui de a o vizita acasa.

Dar ia imaginati-va voi urmatoarea situatie: o femeie sta cu un tip 4 ani, el o convinge ca e un om serios si cu caracter, ea mentioneaza ca isi doreste o familie (cel mai normal lucru din lume pentru o femeie indragostita este nu atat sa vrea sa se marite, cat sa vada ca barbatul respectiv este dispus sa se implice profund in relatie), dupa care tipul respectiv "accepta" ideea de a se casatori (sustinand in spatele ei despre ea cum ca "mda, uneori se cam agata, e posesiva si geloasa, dar in principiu ma iubeste si ar fi sotia ideala pentru orice barbat"), iar dupa ce stabilesc data casatoriei individul se descarca de frustrare si isi confirma ego-ul de macho inselandu-si partenera intr-o delegatie de servici. Si se casatoreste totusi cu ea, dupa ce povesteste altcuiva ca "cealalta era mai buna la pat" . Ficusia, imagineaza-ti ca ai fi fost tu acea femeie, legandu-te fara sa stii de un om fara caracter, fara coloana vertebrala, fara pic de respect fata de partenera lui si mai ales fata de el insusi.

Asa ca nu e mai bine sa stii cu cine ai de-a face? Ca sa nu mai pierzi niste ani din viata... Te poti decide si ii poti comunica si lui decizia, de exemplu: ori relatie ca parteneri de viata (ceea ce cere implicare si asta trebuie sa vina de la sine), ori eventual o "amicitie" in sensul ca nu-i porti pica daca nu are "atasament romantic" fata de tine, dar atunci ramaneti la 4 telefoane si o iesire la teatru pe an, ca daca tine mortis sa te viziteze acasa e semn ca il tentezi la pat, dar il deranjeaza "romantismul" sentimentelor, asa ca practic vrea sex fara obligatii. Cel putin asa se deduce din datele scrise de tine.

Tin'te tare. Noi in facultate aveam o vorba: "Dupa barbati si autobuze sa nu alergi niciodata. Intotdeauna vine urmatorul". Si in cazul tau poate ca urmatorul va fi mai bun.

Ti-o doresc. Felicia

Ca sa descoperi America, uneori e suficient sa pleci din Spania.

Mergi la inceput