incotro sa ma indrept ?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mada2001us spune:

Vandal tun judeci cu inima,nu cu mintea,esti sarcastic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

lui vandal sotia nu i-a reprosat nimic, a facut-o din placere
insa el isi reproseaza singur tot felul de chestii, de ajunge sa vada in orice femeie pe cea care l-a inselat.

Adina, daca voi va simtit bine unul cu celalalt, sotului nu-i pasa, eu nu vad de ce nu continui tot asa, si unde te va duce drumul asta numai Dumnezeu stie.
Eu cred ca doar timpul va hotari ce se va intampla cu voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Sa revenim la subiect:
Adina, eu cred ca tu trebuie sa-ti raspunzi singura la cateva intrebari.

Avand un copil asa mic acasa, banuiesc ca ai putin timp la dispozitie, presupun ca prea mult timp cu "new entry" (sau cum sa-i spun) nu cred ca ai prea petrecut.
Asta e si de bine si de rau: de bine - probabil ca renuntarea la el n-ar lasa urme prea adanci, de rau - inca il vezi fat-frumos fara de pata.

Incearca sa-ti raspunzi la urmatoarea intrebare: Ce-ti doresti de fapt TU?

daca sotul tau si-ar schimba brusc comportamentul si ar deveni asa cum ti-ai dori, ai fi fericita? Ca de fapt asta e cauza din care s-a ajuns aici, nu? Ati redeveni familia din povesti?

Daca raspunsul e DA - stii ce ai de facut. Lupta. Discuta. Arata. Rezolva. Cere. Nu mai tolera. Si nu te mai ascunde in solutii-surogat ce nu rezolva problema voastra si mai tare adanceste prapastia intre voi. Mergi pana la capat, pentru tine si pentru copilul tau. Si de-ar fi doar pierdere de timp, n-o sa-ti para rau de nici un efort pe care ai sa-l faci. Nu e numai pentru tine.

Daca e NU - iar stii ce ai de facut. Probabil ca nu-l mai iubesti.
Lancezeala asta in minciuna nu cred ca foloseste nimanui. Si nu cred ca e timpul cel ce hotaraste, ci tu esti. Sotul tau cred ca habar n-are ce se intampla (nu numai ce-i faci tu lui, ci si ce ti-ai fi dorit tu de fapt de la el). sunt convinsa ca poate ati discutat, insa probabil atunci nu a avut el urechi sa auda. Acum cred ca o sa aiba, daca apreciaza corect consecintele.
Nu te mai gandi la stabilitate. Ca o familie sa existe, este nevoie de mult mai mult decat stabilitate. Ori faci rost de ce lipseste, ori nu-ti mai bate joc de toti, inclusiv de tine.

Sincer, sper sa-ti fie bine!

Adina + Olivia Karla 04.03.2004
pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Vandal, ne pare rau pentru experienta ta ... multe dintre noi stim ce inseamna sa fim inselate. Eu cel putin stiu, dar ... nu pot spune ca nu am avut nici o vina. Totusi ... nu mai trata totul prin prisma experientei tale. Orice experienta dureroasa ar trebui sa-ti aduca mai multa deschidere, intelegere, flexibilitate. Altfel ... e degeaba si s-ar putea sa-ti iei alta ... pana te inmoi cat trebuie.

Adina ... NU ESTE GLUMA ce ai descoperit tu pe calculatorul sotului tau ... Sotul tau pare a fi preocupat de niste perversiuni sexuale din cele f periculoase si dure. Acuma, dupa cum ti-au mai spus unii pe aici, depinde de tine cat de mult il iubesti. Poate reusesti sa afli ce se intampla si sa incerci sa facei ceva ... Practic el are un fel de a fi (daca se poate spune asa) pe care nu-l poate arata fata de omul langa care traieste. Nu prea cred ca vei gasi o solutie la problema asta a lui pt ca pare f scary dar ... nu se stie niciodata.

Dar RETINE (parerea mea): problema nu este ca el nu te mai iubeste, ci ca se intampla ceva destul de grav in mintea lui. Nu prea cred ca are legatura cu tine. Nu poti face altceva decat sa incerci sa ajungi sa vb cu el despre asta. Si iti trebuie mult tact ...



Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdinaStaicu spune:

Casandra eu nu spun ca sotul meu e o persoana rea ,ci spun ca nu il mai inteleg deloc ,care barbat ar fi capabil sa nu mai faca nimic timp de 3 luni,eu nu pot sa cred ca sta cu mainile incrucisate si asteapta.
Corsge ,sotul meu nu sta numai la serviciu ,imbla toata ziua cu treburi impreuna cu patroana lui ,despre ea nu pot sa spun decat ca e o persoana serioasa cu copil mic acasa si nu am niic o urma de indoiala cu privire la ea .Cine stie poate fi altcineva sau altceva .
Ramona eu nu am renuntat sa lupt sa sper ca va fi bine ,numai ca nu am mai stiut ce sa fac,l aun moment dat o femeie tanara si hormonizata simte ca nu mai poate ,poate sunt eu un caz singular sau mai aparte ,cert e ca asta m-a adus in situatia de fata .Nu pot sa spun ca sunt indragostita de Fat Frumos ,sau ca-l vad fara pata ,nu ..imi place sa fiu cu el pentru ca ma face sa uit de probleme ,il gasesc ca o solutie provizorie .
meg67 ,sunt de acord cu tine pana la un anumit punct poate e mai bun pentru alta ,care ar accepta chestiile pe care le are in cap .Dar eu inca tin la el si vad ca si el ,sa fie doar sexul partea care nu se potriveste in puzzle ?Probabil ca da .
Felicity ai si tu dreptate ,la fel pot spune ca si Adina are dreptate .Am discutat cu el in legatura cu site-urile si ceea ce ai place lui ,numai ca mi-a promis ca nu va mai intra pe ele si tot a intrat,mi-a promis ca nu mai cauta pe internet sa aiba legaturi cu astfel de persoane si tot am gasit un cont de-al lui pe un site de intalniri ,unde la fel scria ce ai place si ce vrea el.
Il iubesc si lupt in felul meu sa imi salvez relatia ,numai ca nu poti face primavara doar discutand si sa speri ca a doua zi totul va fi ca inainte.Desi ar fi frumos asa.
Ilena discutiile au mers pana intratat icat i-am spus ca ai fac programare la un psiholog ,a tacut si nu a zis nici da nici ba.Asa ca de teama ca nu se va duce nu am facut nimic .Aproape nimeni nu vrea sa recunoasca ceva ce altii nu sunt deacord ,la fel si in cazul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi66 spune:

quote:
Originally posted by vandal

quote:
Originally posted by AdinaStaicu

Vandal am eu senzatia sau o iei cam personal...


Nu e nici-o senzatie...am fost in situatia asta (nu in locul tau...si nici in locul lui Fat-Frumos). Cu diferenta ca sotia mea nu avea ce sa-mi reproseze ca sa justifice actiunea in sine....si nici n-a incercat sa vada ce se intimpla inainte de a face pasul respectiv...

Cit pentru caustic....inca sint politicos....



Cu tot respectul Vandal, dar cred ca tu nu ti-ai violat sotia la 2 saptamani dupä nastere.
Iar tu Adina nu stiu cum ai mai putut sa stai cu un astfel de om.
Cineva spunea ca divortezi atunci cand ti-ai gasit o consolare.
Eu va spun din experienta ca divortezi cand ai pe cineva sa te sprijine, parinti, frati prieteni sau amanti.
Adina...hotaraste-te mai repede ce vrei sa faci si nu mai sta intr-o astfel de stare pentru ca o sa o iei pe aratura.Oricate bile negre are sotul tau de la mine, parerea mea(si numai a mea)e ca trebuie sa discuti cu el despre ce ce intampla intre voi(de alte amanunte nu are nevoie).Daca ajungi la despartire te rog nu te baza pe...new entry, ci doar pe tine si pe parintii tai daca cumva locuiesc in acelasi oras.

Vin sarbatorile si e asa de bine sa fii cu sufletul linistit...sper sa te hotarasti cum e mai bine pentru voi(tu si micuta ta)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Adina, daca el are o problema va continua sa intre pe siteurile alea indiferent de promisiuni.
Daca n-a spus nici da nici nu cind ai spus de psiholog poate ca isi da singur seama ca are nevoie de ajutor. Cred ca ar fi sarit in sus daca nu ar fi vrut sa mearga.
Nu stiu ce s-a intimplat, de ce ati ajuns aici. Dar daca e sa mai dati vreo sansa relatiei voastre clar trebuie sa faceti ceva pentru asta. Si cred ca aveti nevoie de ajutor specializat. Intii de toate trebuie sa discutati deschis, fara cearta, "cu cartile pe fata". Macar va lamuriti daca mai si are rost sa incercati.


The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vandal spune:

Daca situatia ar fi fost explicata clar de la inceput (in totalitate) nici nu as fi postat in acest topic. Nu a fost cazul si prea semana cu situatia clasica de femeie plictisita si bored (scuze).

Nu cred ca am de ce sa ma scuz fata de autoarea acestui topic dat fiind ca explicatiile ei au fost date putin cite putin si cum sint extrem de sceptic (in general) incep sa cred intr-o autoaparare inchipuita. Bineinteles nu am de unde sa stiu exact ce se petrece in casa ei si in inima ei.

Dar insist asupra punctului pe care l-am mnetionat de mai multe ori in acest forum.

Nu-ti mai place? Pune cartile pe fata si ia decizii in consecinta. Jocurile duble nu au adus nimic bun pentru nimeni.

Cit pentru cele care ma cunosc extraordinar de bine si stiu cit, cum si ce gindesc, va rog sa va pastrati filozofia bine ascunsa. Atit timp cit n-ati trecut prin asa ceva e greu de imaginat cum este.

Multumiri celor care m-au ajutat cind eram la pamint. Si celor care m-au incurajat. O mare parte din pofta de viata mi-a revenit cu ajutorul vostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Vandal lasa vrajeala
E o dovada clara ca nu e cazul sa tratezi totul prin experienta ta. Si ca nu trebuie sa sari cu judecatile si cu principiile.

principiile sunt goale fara oameni




Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corsge spune:

Cred ca deja el a facut o placere din a te chinui. Si tu te lasi chinuita, tarata in noroi...pentu ce sau pentru cine?! Nu cred ca merita. Eu, in locul tau, mi-as lua copilul si as pleca, fara sa mai aud de existenta lui. Anii trec si sunt ani frumosi si pentru tine, si pentru copilul tau. De ce sa ii pierzi asa? Cu cat rabzi mai mult, cu atat te va marca mai mult, iti va face rani mai adanci! Mult, mult curaj in tot ce faci!

Mergi la inceput