Pacientele optimiste si gravi ale dr. Tutunaru-18

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Va rog iertati greselile....am scris in viteza.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylinca spune:

In urma stiumlarii cu clomifen+pregnyl am ramas gravida. Testul de sarcina s-a pozitivat exact in a 9-a zi de intarziere. Si nu sunt unicat. Am colege se serviciu si prietene care au patit la fel. Deci a fost un succes: am ramas gravida de la prima stimulare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylinca spune:

Pe mine ma urmareste cineva? Scuze pt. greseli (fac mai multe lucruri in acelas timp).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diddy spune:

Kristind, nu ma intelege gresit scumpa, eu nu te invinovatesc pe tine, dar as vrea sa stii totusi ca faptul ca esti gravida se poate afla facand doar analiza Beta HCH din sange, si orice alta analiza din sange nu iti va arata nimic. Deci cand ai fost in z24 sa iti faca analizele din sange, cei de la spital ti-au facut setul de analize standard pre-operatorii - acum intr-adevar ar fi interesant de aflat daca acest set de analize cuprinde si Beta HCG sau nu, desi eu ma indoiesc ca ti-au facut-o pe asta. Oricum iti tin pumnii si ma rog sa fie bine si astept cu nerabdare sa auzim ce spune T!
madaluta, , no comment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Hai ca asta e culmea!!!

Nu-mi vine sa cred ce citesc si nici nu prea sunt in toane bune astazi intrucat m-am intors de la dl. dr. si sunt programata pe 14 februarie pentru laparoscopie. Am endometrioza si un singur ovul, desi am facut stimulare.

Pe acest subiect am de spus 3 lucruri, apoi imi voi vedea de ale mele:

1. Kristind, Felicitari din toata inima, ai grija de tine, sper din tot sufletul sa fie bine si sa te bucuri peste noua luni de minunea ta.

2. Sunt absolut de acord cu ceea ce a scris Mamidevladut si va rog sa ii recititi mesajul inainte sa sariti cu gura. Din cate imi aduc aminte, Kora, ti-a spus ca a deranjat-o faptul ca nu ai raspuns tot pe PM, asa cum ai primit si tu PM. Nu era cazul sa extrapolezi si sa interpretezi ca sa iti iasa socoteala. Daca ea a ales sa iti spuna parerea ei personala pe PM, puteai sa ii raspunzi la fel, ca o doamna, sau daca tineai mortis sa faci public acest lucru faceai o aluzie sa se prinda numai ea si atat. In al doilea rand, Vali, nu este frumos sa faci recomandari unei fete care este de mult timp la acest dr sa isi caute altul, mai ales ca poate a fost printre fetele care ti-au explicat cum sa ajungi la el. Nu ma intelegeti gresit, nu este o casta aici, pe acest subiect, dar cel putin sa ne pastram decenta cand facem o afirmatie de genul asta. A, si sa nu faceti speculatii de genul ca suntem impartite pe prietenii pentru ca pe Mamidevladut am vazut-o o singura data in viata mea.

3. Astazi, dupa cum v-am spus, am fost la Tutu. Norocul meu ca nu m-am programat si m-am dus cand stiam eu ca incepe programul. Asa ca am intrat cum am ajuns. Astazi, dupa ceva timp, nefiind stresat si aglomerat ca de obicei, dr. a vazut ca am chisturi endometriozice. Pana acum nu a observat. Pana acum aveam timp numai sa il intreb cand trebuie sa mai vin si trebuia sa ies pe usa. Si eu sunt la fel de convinsa ca aceste lucruri se intampla din cauza faptului ca este foarte aglomerat. In primul rand, ca paciente, trebuie sa avem incredere in dr. nostru si nu sa ne tratam noi pentru ca el nu a avut timp sa ne spuna sau pentru ca era prea stresat. Nu suntem doctori, sau daca am fi fost indeajuns de sanatoase sau de ... smechere ... ne descurcam si fara ajutorul dumnealui. De multe ori am vrut sa renunt la acest forum din cauza unor comentarii de genul "nu e bun/nu da analize/da' alti doctori dau/da' nu vorbeste frumos cu mine" etc. Eu una am nevoie sa am incredere in dumnealui si punct. In al doilea rand, nu ste deloc ok ca o gravida sa suporte anestezie totala si alte lucruri pe care le presupune laparoscopia. Si sa nu imi spuneti acum ca s-a intamplat pentru ca dr. T este neglijent sau nu isi stie meseria. Poate veti ajunge si voi in situatia, doamne fereste, de a avea nevoie de atentia dumnealui, sa vedem atunci cum va pica. Astazi chiar l-am auzit vorbind pe T la telefon cu cineva, si spunand ca nu este drept ca nu poate avea Craciun si Revelion si cautand o solutie sa plece in vacanta in prima saptamana din ianuarie. Puteti verifica in cazul in care continuati sa fiti pacientele dumnealui. Probabil in prima sapt din ianuarie o sa lipseasca.

Prin urmare, daca acest subiect a ia pe aceasta panta, eu ma retrag si ma abtin de la orice alt comentariu (sunt convinsa ca ar trebui sa urmeze un schimb de replici ). Inteleg ca fiecare isi poate spune parerea, insa de aici pana la certuri din astea care ne sunt specifice noua, femeilor, (ca sa nu spun altfel) este distanta foarte mare.

O zi buna.


Zenobia
www.snugglepie.com/ezb/701399.png" target="_blank">Vine Mos Craciun!!!
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
Love, think, help

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Ma scuzati ca m-am aprins, dar daca tot ne spunem parerea

Ylinca, felicitari si tie din toata inima si sarcina usoara.
Pup fetele dragi mie

Zenobia
www.snugglepie.com/ezb/701399.png" target="_blank">Vine Mos Craciun!!!
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
Love, think, help

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylinca spune:

Multumesc pentru felicitari!!!!! se intimpla in ianuarie-februarie 2006. Trebuia se nasc pe 4-6 noiembrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diddy spune:

Zenobia,
Nu Vali a fost cea care a "sugerat" sa isi schimbe doctorul si de fapt nimeni nu a sugerat asta, eu am expus doar situatia reala, asa cum este ea. Daca alegi sa te duci la T, trebuie sa il accepti cu cele bune si cele rele.

Cu riscul de a te "aprinde" iarasi, te intreb, deci dupa tine, de vina suntem de fapt - noi, pacientele dansului pentru ca l-am laudat, i-am facut reclama - pentru ca sa ajunga o gravida sa ii se faca laparo, da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Zenobia te-ai cam aprins degeaba si jignesti si faci acuzatii nefondate. Din celele ce ai spus se intelege ca nu sunt deloc o “doamna” , eu te rog san nu ma jignesti ca deja totul e deplasat pe aici. Vali a spus doar ca daca cuiva nu ii convine de dr poate sa il schimbe, eu cred ca nu are importanta care de cata vreme suntem pacientele lui!Maria de exemplu a zis ca nu e de accord cu sugestia lui Mamidevladut de a nu mai scrie prea multe despre dr T pe forum ca sa nu mai vina si alte paciente pt ca deja e supraaglomerat si daca vor mai veni si altele va si mai si, iar daca tu esti de acord cu ea foarte bine, e treaba ta,Maria are dreptul san nu fie de accord si eu la fel. Cat despre PM-uri tocmai o aluzie am facut cand am scris pe forum dar se vede clar ca nu ai citit cu atentie , nici macar nu primisem de la Mamidevladut, am scris doar ce m-a deranjat intr-un PM primit nu si de la cine.Si ca sa fie clar : mi s-a reprosat ca am ajutat fetele de la FIV spunandu-le ca dr T s-a apucat de FIV si ca acum vor veni si mai multe paciente ,MA BUCUR ca am facut-o si am sa ajut oricand pe cineva daca mi-o va cere,iar daca se aglomereaza dr si eu o sa ajung peste 5 luni la el in loc de 3 asta este,tot nu imi va parea rau ca le-am ajutat!Ar fi bines sa nu ne descarcam nervii pe aici, nu duce la nimic bun!

In concluzie cine imi adreseaza personal acuzatii eu am sa raspund,dar chiar credeti ca are vreun sens ceea ce se petrece azi aici?

Ylinca FELICITARI si sarcina usoara, imi pare rau ca ai venit azi printre noi intr-o astfel de atmosfera, pana acum nu a fost asa, te rog nu lua in seama ce se intampla, bucura-te si fii fericita si linistita!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylinca spune:

Citesc de se scrie pe forum de mult timp. Incercam sa gasesc o solutie pentru problema mea. Ma asteptam sa gasesc relatari exacte si fara comentari sau presupuneri. N-a fost deloc asa. Azi m-am hotarat sa scriu in speranta ca poate sunt de ajutor. Nu inteleg de ce nu descrieti situatiile prin care treceti fara comentati. Decat sa scrieti ca dr. T "face" sau "nu face" cred ca mai bine povestiti exact situatia in care sunteti si fiecare are dreptul ca traga ce concluzie vrea, da nu pe forum. Am primit felicitari pentru sarcina cand eu spuneam ca am ramas in ianuarie-februarie 2006 si acum suntem in decembrie 2006. Sarcina obtinuta in urma stimularii s-a terminat printr-un avort genetic la 7 saptamani.

Mergi la inceput