INSEMINARE (5)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Catty si eu vreau sa iau utrogestan dupa inseminare, chiar daca nu imi recomanda, stiu ca este bun la sustinerea unei sarcini, dar nu stiu exact cum se ia. Sa o iau dupa inseminare, sau inainte?
Lindutza05 cum te mai simti? Ceva semne de sarcina, chiar daca au trecut numai 4 zile de la IA. Eu iti tin pumnii, sa fie bebe mult dorit.
ioana_p76 te-ai programat pentru IA? Ca noi suntem in aceeasi perioada, poate facem IA in acelasi timp. Am si eu cu cine sa numar zilele. Eu ma bucur ca fac in aceasta perioada, ca vin sarbatorile si nu prea am timp sa ma gandesc.
danotino ce bine ca te programezi maine, voi numara si cu tine zilele chiar daca esti un pic dupa mine. Sa ne dai de veste, cand faci monitorizarea.
Ali, Cosmina78, lorelai_lorelai, Smaddy, brunetaeta,

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina78 spune:

Catty, problema e ca nici mie nu mi-a dat sa iau utrogentan. Mi-a dat duphaston (una dim si una seara), acid folic (seara) si aspenter (= aspirina; seara, primele 7 zile dupa IA). Eu nu cred ca e bebe, desi mi-l doresc tare mult, doar o reactie a organismului. Ma gandesc ca daca imi sun doctora si o intreb de ce nu mi-a dat e prea tarziu. Azi mi-a fost mai bine, nu mai m-a durut asa rau, aproape deloc, ma jeneaza mai mult.
Va pup pe toate si va urez sa aveti o saptaman usoara, sa treaca repede si sa aud numai vesti bune de la voi. Pe maine seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Progesteronul se ia numai dupa inseminare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

La fel cum a scris si Dj_mama , utrogestanul , duphastonul etc. ..se iau numai dupa inseminare , sau dupa ce se vede ecografic ca s-a produs ovulatia , altfel luat, inhiba ovulatia.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

fetelor ma primiti si pe mine printre voi?
eu am avut azi o zi trista...trebuia sa-mi vina "rusii" in 26-28 noiembrie si nici gand sa apara. am facut 2 teste de sarcina si...negative..
azi am fost la ginecolog si mi-a zis ca ..nimic...nici vorba de .mi-a dat sa-mi repet analizele din ziua a 3 a ciclului <este prima data cand merg la el> si mi-a zis ca din ziua a 5 a , sa-mi dea tratament si de ce nu, daca merge totul bine, sa fac inseminare. mi-a spus ca am ovare polichistice si prolactina marita< din analizele de anul trecut si-a dat seama, de-aia mi-a dat sa le repet>, dar ca, sa nu-mi fac griji,ca totul va fi bine. a zis ca, din ce vede din analize, n-am ceva probleme mari.
voi ce credeti? eu nu ma prea pricep..
am uitat sa va zic ca eu sunt in israel si-am dat de un dr ce vorbeste romaneste< nu stiu daca chiar ii roman, sau a studiat in romania. nu vorbeste ffff corect..cine stie..pt mine este foarte bine, ca pot intelege ce-mi zice si pot sa-l intreb daca am vreo nelamurire>
s-auzim numai de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

ati putea sa-mi spuneti cam in ce consta inseminarea? adica, daca este dureroasa...va rog...mie mi-e tare frica de doctori si ma tot gandesc cum ii...ma gandesc cu frica..as vrea sa stiu la ce sa ma astept...
multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Didi_anda bine ai venit printre noi, te primim cu drag cum sa nu te primim. Dar poate deja esti insarcinata si vei fugi repede la odisee.
Inseminarea este foarte usoara nu doare absolut deloc. Eu o fac luna asta pe a doua. Trebuie sa faci monitorizare, sa vezi ce foliculi si andometru ai, daca sunt bune, vei face pregnyl pentru spargerea foliculului, apoi in 24 ore IA. Vei veni cu sperma sotului (poti veni cu ea de acasa in max 30 min.) pe care o prepara biologul (adica o ia pe cea mai buna), si o introduce cat mai adanc. Te lasa pe masa in jur de 5 min, dupa care te trimite acasa. Si vei presta si 2-3 zile dupa IA. Nu prea ma pricep la termeni, sorry.
Multa bafta.
Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Fetelor, desi nu mai sunt candidata la IA, va citesc in continuare mesajele si va tin pumnii tuturor sa vi se indeplinesca visul de a avea un bebe.
Micki imi pare rau ca nu voi putea numara zilele impreuna cu tine, dar dupa cum v-am zis, voi incepe pregatirea pt. FIV. As mai fi putut sa fac o IA si luna asta, dar nu am mai vrut sa ma mai stresez si sa mai fac stimulare, prefer sa ma pastrez pt. FIV. Iti doresc mult succes!

Va pup pe toate si va doresc o saptamana excelenta!

Ioana


vreau si eu un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Va multumesc mult pentru ca v-ati gandit zilele acestea la mine. Inseminarea nu a avut succes.

Marti, 5 decembrie, l-am pierdut pe tata. Am ramas numai cu amintirile....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

marrina -iti spun si aici ca-mi pare tare-tare rau... Iti doresc sa-ti gasesti linistea , sa mergi mai departe ... amintirile sunt foarte pretioase !
Iti urez sa ai tarie, sanatate pt. a-i incuraja si pe cei din jurul tau!
si nu in ultimul rand sa-ti gasesti curaj pt. a lupta in continuare pana la indeplinirea telului:!
Ai grija de tine!
Fetelor... va tin pumnii si ma gandesc la voi!
Cu drag ...dany

Mergi la inceput