Maternitati si medici

Maternitati si medici | Autor: dienuca

Link direct la acest mesaj

Buna ziua. ma intereseaza, daca poate cineva sa ma ajute cu niste informatii. Tocmai am aflat ca vom fi parinti si au inceput sa curga propunerile: mergeti acolo, ba acolo. la doctorul ala, ba nu la celalalt. Vroaim sa stiu care dintre urmatoarele maternitati este mai potrivita: Bucur, Filantropia sau Elias. Si, poate ma poate cineva ajuta cu info despre dna. dr. Elena Popa, sau dl.dr. Marica. Multumesc mult

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihuletu spune:

Salut,

Am nascut eu cu Doamna Dr. Popa Elena la Bucur. E o super doctorita - poti citi povestea nasterii mele la Nasterea pe glob : http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=7459
Daca vrei mai multe detalii, spune-mi si-ti raspund cu cea mai mare placere

Pupici si sarcina usoara.

www.sara.haihui.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienuca spune:

Draga Mihuletule,
am citit povestea ta si trebuie sa-ti spun ca m-am amuzat copios. Sa va traisca copila, sa va bucurati de anii ei cei mai frumosi si sa mia faceti unul daca vreti. Este o poveste foarte frumoasa. Nu stiu ce sa fac. Vineri am analizele de la medic. As vrea za luni sa ma duc la un control. Am auzit tot felul de pareri. Poti sa-mi dai un sfat?

Pupaturi si merci pentru urare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuletu spune:

la cine ti-ai facut analizele, dienuca? ai medic de familie sau esti inscrisa la unul din colosii Medisana, Medicover etc.?
repet, poti sa te duci cu analizele la ambii medici, si sa-l alegi pe cel cu care sa ramai in functie de parerea care ti-o faci despre ei. nu cred ca trebuie sa cotizezi inca de la prima vizita, e interesul lor sa-si castige pacienti si sa fie compententi (vorba lui Divertis). eu am schimbat doi pana am ajuns la Dna Dr. Popa si repet, am ales doctorul, nu maternitatea.
Daca o alegi pe ea o sa-ti mai povestesc pe traseu ce si cum si cat si de ce, dar alegerea trebuie sa-ti apartina.

multi pupici si de la sara care a facut ochi si a inceput simfonia

www.sara.haihui.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuletu spune:

in ce luna esti si ce analize ti-ai facut?

www.sara.haihui.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Salut, dienuca si bine ai venit!

N-am avut o relatie indeajuns de lunga cu doctorul Marica incat sa-mi fac o parere, dar l-am intalnit intr-o anumita ocazie si pot sa-ti povestesc intamplarea.

Prin luna a 4-a, undeva la inceput, m-am trezit cu o mica sangerare care a picat ca din cer, fara dureri, fara alte simptome. Stiind insa ca sangerarile sunt primul semn inainte de pierderea unei sarcini, bineinteles ca m-am panicat si am alergat la un spital, primul care mi-a venit in cap, si anume Filantropia, pentru ca acolo era medicul meu de la vremea respectiva (ulterior mi-am schimbat medicul, din lipsa de incredere, dar asta este o poveste diferita).
Pentru ca am nimerit dupa pranz, n-am mai gasit pe nimeni, decat pe doctorul Marica, si asta pentru ca se intampla sa fie de garda in ziua respectiva. Auzisem de el prin spital, multa lumea il cauta, citisem si pe forum, si numai vorbe bune, asa incat m-am dus cu toata increderea.
Pe scurt, omul mi-a placut, una-doua m-a pus la ecograf, mi-a aratat ca bebe e bine, mi-a aratat inimioara si manutele si ce se mai vedea pe acolo, si a vazut, zicea el, ca placenta era un pic dezlipita, nu parea sa fie ceva periculos, dar a pronuntat expresia "iminenta de avort". Dupa ce m-a urcat si pe masa, si m-a controlat cu blandete si vorbe bune (eu cand aud de masa ma zburlesc precum un arici), a parut ca diagnosticul i se confirma, asa incat mi-a recomandat repaos, Utrogestan si No-Spa, si sa merg la doctorul meu sa ma vada.

La doctorul "meu" n-am mai ajuns, dar am ajuns dupa cateva ore la Cezara Bucur, cea care a devenit din acea zi medicul meu ginecolog, si care, dupa inca o eco si un control pe masa "cu valvele", a descoprit ca sangerarea se producea de pe col, din exterior si mi-a aratat si cauza posibila ( cu vreo doua zile in urma). Dupa inca o saptamana, am facut ecografie cu morfologie de sarcina la centrul medical unirea, si s-a confirmat ca placenta nu avea absolut nici o problema, nu fusese delipita nicicand.

Pe scurt, daca nu te-am plictisit deja, doctorul Marica, in cazul meu, a cam dat-o-n bara cu verdictul, dar mi-a lasat impresia unui tip bland, calm si dragut, a incercat sa nu ma bage in sperieti, si mi-a refuzat (cel putin intr-o prima faza) pliculetul pe care i-l indesam sub nas. Nu-i port pica pentru diagnosticul gresit, n-a fost nimic grav, sunt de parere ca sunt multe lucruri interpretabile si anumite erori sunt acceptabile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CameliaH spune:

Si eu si nasa mea si prietena mea cea mai buna il avem ca doctor pe dl. Marica.
Am ajuns la din intamplare la fel ca si Roisin si cu aceeasi problema. Mica sangerare, ecografie, control pe masa, placenta dezlipita, iminenta de avort, internare in spital, utrogestan, a doua zi dat drumu acasa. Revin la control dupa zece zile de utrogestan, din nou eco si surpriza: Aveti gemeni doamna! Super! Am ramas la el. Nu i-am dat niciodata bani la controale, plateam numai ecografia 100.000 lei.
Din pacate la 32 de saptamani mi s-au rupt membranele fara nici o veste. Fusesem cu doua zile inainte la control si totul era ok. L-am sunat seara la 9 si a venit la spital, m-a controlat, m-a intenat si a facut tot ce a putut ca sa mai tin un pic sarcina. Nu am putut decat pana la 4 dimineata cand aveam deja dilatatie 5. A venit din nou la spital si m-a operat (una dintre fetite era asezata transversal). I-am dat 100$ dupa operatie. Atat am avut. A fost super dragut. Am stat doua luni in spital si a venit la mine in fiecare zi. SI pentru ca uneori doctorita pediatra nu vroia sa-mi spuna nimic despre starea copiilor se ducea el si se interesa si venea la mine cu vesti. M-a incurajat tot timpul. M-a asezat in cel mai bun salon fara plata (ca nu-mi permiteam) si a avut grija de mine.
Nasa mea a nascut cu el dupa zece luni si a fost ok (nastere naturala).
Prietena mea a fost urmarita de el, dar din pacate nu a nascut cu el pentru ca era plecat in provincie (a vut zile libere de 1 mai). A sunat in schimb pe doctorita de garda (foarte buna si ea dr. Chirita) si aceasta s-a purtat foarte bine si cu mult profesionalism, desi a fost o nastere foarte grea. Aici ar fi o mica problema. Se pare ca au fost unele diferente de masuratori in ceea ce priveste varsta sarcinii. Dr. Marica a masurat intr-un fel, dr. Chirita in alt fel. Eu nu stiu cine a avut dreptate. Important e ca totul s-a terminat cu bine.
In concluzie il recomand pe dr. Marica. Om cald profesionist si nematerialist.
Spitalul nu e foarte grozav.E curat, dar cam saracacios. La saloanele cu plata (doua cu 250.000 lei/zi si unul cu 500.000 lei/zi) e foarte bine. Doctoritele de la copii sunt foarte bune, asistentele la fel.

Toate bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienuca spune:

Va multumesc mult de tot fetelor. Am fost si eu la dr. Marica, dar nu prea m-a incantat. Poate sunt eu camm suspicioasa. Ideea este ca nu mi-a facut control gineco ci numai eco. Si m-a cam pus pe ganduri. Mie mi l-a recomandat sora mea care a nascut cu el, prin cezariana. Tot ea mi-a spus ca este extrem de atent cu pacientele si foarte grijuliu. Sambata ma duc din nou la el, cu analize si tot tacamul, sa vedem ce se mai intampla.
Daca mai aveti noutati, sa-mi spuneti si mie
Mihuletu, mi-am facut analizele si au iesit foarte bune, chestie de care ma bucur foarte.
Suntem in 10 saptamani.

Va pup pe toate si va multumesc

Diana

Mergi la inceput