Bebe mare la nastere

Bebe mare la nastere | Autor: Delia

Link direct la acest mesaj

Fetelor spuneti-mi si mie din experienta voastra, cele care ati avut bebei mari la nastere ati nascut greu, peste termen, vi s-a parut mai dificil(prin comparatie daca aveti mai multi bebei)?
Stiti cumva daca exista anumiti factori predispozanti pentru bebei maricei la nastere?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Hai ca-ti raspund tot eu...
La mine bebe a venit la 40 de saptamani si 5 zile, ti-am scris despre asta la celalalt subiect, si a fost neobisnuit de mare atat pentru mine, ca persoana, pentru ca nu sunt asa de mare in bazin, cat si pentru ceilalti din familia mea, care sunt micuti...
Codrin a avut 4.300 Kg si 53 cm si pot sa spun ca da, a fost o nastere grea, pentru ca la un moment dat nu putea sa iasa...a trebuit sa mai cheme un medic de pe acolo sa imi preseze burta si abia asa a putut iesi.. Uff bine ca s-a terminat...mie imi era frica sa nu mi-l scoata cu forcepsul... asa m-a amenintat la un moment dat pentru ca nu cooperam la impins..bla bla...totul e bine cand se termina cu bine...

Nu stiu de ce depinde ...daca bebe e mare sau mic...cred ca depinde de cat mananci..hehe...la mine a fost stresul mare, abia asteptam sa vina, si cred ca mancam mai mult cu cat vedeam ca bebe n-are chef sa iasa ... Asa imi zicea sotul ...ca m-am facut mare in ultimele saptamani...atunci se stie ca bebe ia cel mai mult in greutate...si uite ca i-am dat prilejul sa se faca maare..!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

Am sa-ti raspund si eu ghear daca la 3,800 kg un copil nu e considerat mare.Asa cum am mai scris Rares al meu a avut la nastere 3,800 kg si 52 cm . Am nascut la 41 saptamani prin nastere indusa si am nascut ajutata de niste medici stagiari ai dr. mele care au impins de burta ca al meu bebe nu vroia nici cum sa iasa.Nasterea a fost destul de grea pt. ca a apucat sa creasca cam mult in 41 de sapt!
Eu singura nu am avut forta necesara sa-l imping afara asa ca am fost ajutata mult, si si asa am fost la 5 minute de cezariana!Am avut noroc!

Ione`

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Probabil ca mintea mea incepe sa o ia razna cu obsesiva intrebare: "de ce nu nasc odata?" si ma gandesc la tot felul de variante.In fine cred ca o sa intarzie bebe numai de cat ma stresez eu...
Multumesc mult pentru raspunsuri.Multi pupici pentru voi si bebei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela T. spune:

nu te mai stresa atat, Delia!! ... de fapt eu vorbesc care mai acum o saptamana si, eram chiar in situatia ta. am fost la un pas de inducere, dupa ce depasisem termenul (lor) cu 1 sapt., al meu cu vreo 3 zile; nasterea s-a declansat in mod natural cu doar cateva ore inaintea appointmentului pt inducere. cam curios, nu? oare, psihicul o fi jucat vreun rol?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Din cate stiu eu nu are nici o legatura cantitatea de mancarica pe care o papa mama cu greutatea bebelului. Sunt gravidute grasune cu bebei mici. Si Andra a fost mare, a avut 4 kg si 54 cm, si nu a vrut deloc sa iasa. Am facut cezariana la 41 de sapt. dupa 2 serii de injectii pt inducere. Am vrut f mult sa nasc normal dar... n-a vrut printesa!! Delia, eu zic sa te relaxezi si sa nu te mai gandesti la nimic, mergi si te plimba sau stai pe o bancuta in parc cand e vreme frumoasa, copilul oricum va face ce vor vrea muschii luiM-am lamurit de treaba asta pe pielea mea Hai ca nu mai e mult! Noi iti tinem pumnii si iti dorim nastere usoara!

&andra mica
"It's nice to be important, but it's more important to be nice" - Scooter

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns juliaposto spune:

Primul meu BB a avut 4,5 kg si 57 cm...maricel.
Eu am bazinul ingust, de altfel am avut o burta suficient de mare.
Nu m-am ingrasat deloc, greutatea mea suplimentara venind doar de la burta . Altfel spus inainte de sarcina aveam 52 kg (la 1,70m) si am luat vreo 12-13 kg pana la final.
Cred ca este o chestie ereditara. Sotzul meu, sora lui, tatal lui, etc,etc au avut in jur de 4,5 kg si sunt cu totii foarte bine proportionati inaltime-greutate.
Acum astept BB al doilea. Este foarte probabil sa fie peste 4 kg. Si de data asta nu mananc exagerat, nu m-am ingrasat ...decat pe la burtica
E drept ca primul BB l-am nascut prin cezariana, exact la termen, prin
procedura de urgenta.Cand am ajuns la spital aveam dilatatie 9, dar
se prezenta frontal si era prea maricel pentru a iesi singur...
Acum vreau sa nasc tot prin cezariana , din acelasi motiv principal: este foarte probabil sa fie maricel si nu vreau sa risc nimic!
In rest sanatate si BB sanatosi si frumosi!

Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

Draga Delia,
NU sunt "experta", peste o luna o sa am primul meu bebe, dar ma sperie acelasi lucru: daca o sa fie prea mare?? NU cred ca depinde de mancare, am mancat normal (si chiar un pic mai mult), am luat doar 11 KG pana acum, dar bebe e deja maricel. Eu zic sa nu intram in panica, n-o sa fim singure si exista intotdeauna solutii. Si fetele spun la fel, asa ca sa nu ne mai stresam copiii cu griji inutile. Ce zici?
Cristina si (probabil)andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Fetita mea a avut 4.315 kg si 54 cm si nu a fost asa o nastere grea...chiar deloc as zice, dar a fost cu epidurala ce-i drept!!!!


Cristina

Mergi la inceput