Oligospermie(26)- putini da'(ne)buni!

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ella_72 spune:

Adevarat a inviat !
Multumim mult pentru urari Barbye draga !Tu ce faci? Cum te mai simti? Ce noutati mai ai?
Fetele mele dragi .....nici o miscare ? Haideti sa ne mobilizam temeinic in lupta cu si sa iesim invingatoare ....
Gata ...a trecut si postul mare , a trecut si Pastele....la lupta !!!
Cine mai are noutati ?

Ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chiara spune:

hristos a inviat!
as dori sa pun o intrebare celor care au facut spermograma in timisoara la laboratoarele bioclinica:ce stiti despre aparatul cu care se face acum spermograma la ei? am inteles ca este foarte performant,dar sunt si unii care sustin contrariul.intreb asta pt. ca sotul meu, care ani la rand a avut spermograme proaste(OLIGOASTENOTERATOSPERMIE),cu spermograme facute la diferite laboratoare din timisoara,inclusiv bioclinica, in urma unui tratament cu clostilbegyt tablete, a avut o imbunatatire substantiala.
inainte de tratament: 2,5 ml, 8,1mil./ml, 40% cu mobilitate progresiva(a+b), 33% cu motilitate nonprogresiva (c), 25% imobili (d).formele normale doar 6,8%(valori normale peste 15%).
dupa tratament:3,3 ml, 22,3 mil./ml, 32.7% cu mobilitate rapida(a), 17,5% cu mobilitate(b), 13% cu mobilitate (c) si 36,8% imobili(d).formele normale 12, 4%.
as dori sa stiu daca a mai facut cineva spermograma la ei de curand si daca medicul a luat-o in considerare.
va salut si va doresc sa vi se indeplineasca toate dorintele cat mai curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

Buna fetelor, noi urmam trtatamentul recomandat de D-nul Dr. Soare, si... : VA ROG cine a urmat tratamente la dumnealui sa ne spuna pe scurt REZULTATELE si daca mai sunt pe mainile dumnealui.
Daca DA: DE CE, daca NU: DE CE???

Multumesc muult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_72 spune:

Marush si noi am urmat tratamente prescrise de Dr.Soare(de fapt,sotul meu).Depinde foarte mult de diagnostic , nu poti sa generalizezi ...stii ca tratamentele sunt individuale.
La noi situatia a fost urm: sotul meu a fost diagnosticat cu oligoastenoteratospermie .Am facut investigatii si am descoperit un varicocel pe care am incercat sa-l tratam mai intai ...am urmat tratamentele Dr.Soare care din pacate, n-au avut nici un efect....am ajuns tot la operatie....dupa doi ani de tratamente.
Acum....depinde de situatia voastra...de diagostic...
Sunt cupluri care au reusit cu tratamentele prescrise de Dr.Soare iar altele care nu au reusit(cazul meu).
Nu stiu ce sa-ti zic.....da-ne mai multe detalii despre situatia voastra.... nu vreau sa te dezamagesc....
Mai tinem legatura....

Ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Chiara-noi am facut la Bioclinica o spermograma...ce-i drept cam nasoala.A luat-o in considerare medicul ca m-a trimis direct la FIV+ICSI ,nu stiu ce sa -ti zic.La ea sotzul meu avea 6 milioane ,am mai facut una dupa cateva luni ,dar in Austria si a iesit 13 milioane,dar dupa tratament.De ce ai dubii ? ca nu e bun ca laborator?Fa-o la o alta clinica si compara .

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chiara spune:

galuscuta,cand am facut prima spermograma la bioclinica, acum 3 luni, am facut la cateva zile interval inca una si la spitalul bega la dr. veliscu mariana (cea care face spermogramele si la clinica dr. munteanu).rezultatul la dr. veliscu a fost mult mai bun decat la bioclinica. acum, dupa 3 luni de tratament cu clostilbegyt, la 4 zile interval de spermograma de la bioclinica am repetat-o si la dr. veliscu si, culmea, acum la ea a fost mult mai proasta. din acest motiv nu stiu ce sa mai cred!
as dori sa te mai intreb daca la voi rezultatul spermogramei de la bioclinica a fost foarte detaliat, fiindca noi am primit o gramada de date: viteza spermatozoizilor, etc. deasemenea, as dori sa mai intreb daca cei din szeged iau in considerare spermograma facuta la bioclinica.
multumesc si scuze ca m-am intins atat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Da, spermograma de la Bioclinica e pe 3 pagini,nu prea am inteles mare lucru ...prefer una simpla dar clara.Bineinteles ca va fi acceptata la Szeged ca si ale noastre au fost acceptate in Austria , dar sa intri si pe FIV Ungaria sa intrebi fetele care fac acolo .Eu ,pt. siguranta am cerut la clinica unde mergem acum la FIV sa facem inca o spermograma si ne-a dat rezultatul in 15 minute.puteti incerca si voi sa o faceti acolo unde faceti FIV-ul sau inseminarea,pentru linistea voastra.Mult norok

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chiara spune:

galuscuta,multumesc mult pt. raspuns.la voi rezultatul spermogramei din austria era asemanator cu cel de la bioclinica? eu nu cred ca in decurs de 3-4 zile se poate modifica semnificativ o spermograma (din ce am citit si auzit).am inteles ca te pregatesti de fiv,asa ca iti doresc mult, mult noroc,pt.ca in aceste situatii conteaza enorm.sa vii din austria .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Multumesc mult , Chiara ,si eu iti doresc sa devii mamica cat de curand.
Nu erau la fel, era o diferenta cam de 7 milioane...dar intre timp noi am facut tratament si hormonal si naturist.Spermiograma ,daca bine stiu trebuie refacuta la cca 3 luni pt. ca timpul de regenerare e cam de 72 de zile ,daca bine imi aduc aminte.Stii cum e, fiecare laborator are modul lor de numarare deci cred ca niciodata un numar nu va fi egal ...noi avem 4 spermiograme cu 4 numere diverse....
Multa bafta

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza037 spune:

Buna fetelor!!!
Ma primiti si pe mine???
Dupa rezultatul spermogramei , cam aici ar trebui sa postez.dar vad ca intrati mai rar.
Va pup dulce si cand va prind pe aici, am sa intru sa vorbesc cu voi, de fapt sa va intreb una , alta.

Bebe, mami si tati, te asteapta!!!!!
IRINA, aspiranta optimista din noiembrie 2006


Mergi la inceput