Oligospermie(26)- putini da'(ne)buni!

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns titelu spune:


Am urmat urmatorul tratament:

-vit A 1/zi timp de 2 luni cu intrerupere de 2 sapt intre ele
-vit. E 1/zi 90 de zile
-vit C
-seleniu+zinc 2 cutii
-ginseng tibetan
-ulei de cod 1 sticla de 500ml,1 lingura /zi dimineata cu 2 ore inainte de masa
-panaxginseng 1 fiola/zi dimineata cu 2 ore inainte de masa
-pregnyl 5.000 10fiole,1/zi injectabil
-napraznic 3 lingurite / zi ,1 ora ininte de mase,mestecatie
-branca ursului pulbere 3 lingurite / zi ,1 ora ininte de mase,mestecatie,6 luni cu pauza 2 sapt
-ceai de obligeana
-tinctura de catina,dupa prospect

Am facut si o operatie de varicocel,sper sa va fie cu folos informatiile pe care le dau.

http://community.webshots.com/user/titelu100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:

titelu..multumim mult
o intrebare. pe cele care erau inainte de masa le luai pe toate odata?
si inca ceva: cand e recomandat sa le ia? poate sa fie si seara sau la pranz? dar e neaparata nevoie sa manance apoi la doua ore? daca nu mananca ce se intampla.? intreb astea pentru ca sotul meu lucreaza in ture si nu stiu cum naiba sa stabilim ora la care sa le ia. ca la servici nu le poate lua iti dai seama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titelu spune:

De obicei nu maminc dimineata si nici nu o faceam in timpul tratamentului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

Salut cu respect pe toata lumea!
Am sa incerc sa va povestesc pe scurt istoria noastra. Sotul are astenzoospermie din cauza varicocelului. Solutiile din partea dr au fost operatia sau ICSI. Noi am ales varianta IUI si dupa ce eu am facut histeroscopie si 2x IUI nereusite, am facut laparoscopie (totul ok afara de trompa dreapta care era putin "lenesa"- a trecut lichidul mai lent) si am recurs la a 3 a IUI care din pacate ne-a adus din nou rezultat negativ. La ultimul IUI rezultatele sotului erau: 2,13 mil sperm, calit. a=3%, calit b=50%, calit c=17% si toate acestea dupa tratament naturist care imbunatatise situatia ( la prima sperm avea 3 mil, calt a=3%, b=22%, c=5% si 70% nu se miscau).
Am renuntat la oricare tratament. Sotul a vazut in decembrie la tv o emisiune despre supraincalzirea spermatozoizilor si a inceput sa-si aplice comprese reci (cu gel racite la frigider) inaintea programului artistic. Ne-am amuzat copios, dar se pare ca frigurile i-au trezit si unul s-a miscat in directia potrivita, caci azi am confirmarea dr ca sunt graviduta. Nu stiu daca "racitul" a ajutat, dar asta ar fi singura explicatie ca din partea dr am auzit ca doar cu o minune pot ramane natural!
Scuze ca m-am lungit atat de mult, dar de fiecare data cand am citit de reusite am capatat si eu speranta si am vrut sa confirm ca minuni se mai intampla ( dupa 3,5 ani de incercari la noi) si speranta nu trebuie piarsa.
Sa auzim numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Maruntzica - felicitari .Pai daca-i asa diseara il pun pe sotzior sa stea cu fundul in cada cu cuburi de gheatza .
Noi incercam de 3 ani cu tot felul de tratamente naturiste si hormonale si nu vor sa se trezeasca , mama lor de nesimtiti de .
Titelul la tine esti sigur ca nu operatia de varicocel te-a repus in pista ? noi am facut tot acelasi tratament si tot lesinati sunt..
eu deja sunt disperata si la capatul rabdarii ( am si 2 FIV+ICSI la activ)

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titelu spune:

Galuscuta nu pot spune cu exactitate ce a dus la reusita,operatia sau tratamentul.Pe ce sunt sigur este panaxginseng,ma simteam foarte viguros in perioada cind il foloseam.Din cind in cind mai trag o portie de 2 cutii si ma simt super dupa ele,parca si apetitul este altul...Varicocelul nu s-a vazut la ecograf , urologul l-a depistat la pipait,desi un alt urolog mi-a zis ca nu poate fi vorba de asa ceva,cine stie...Bogdan a implinit duminica 9 luni,samburica are 6 sapt.in burtica.

http://community.webshots.com/user/titelu100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Titelu - sa-ti traiasca si bobocul si samburelul !!!
O sa incerc sa-i dau si panaxginseng sa vedem ce se intampla...

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:

Titelu multumesc tare mult pentru mesaj.
Maruntica am o intrebare. ce a folosit pentru racire? ca nu pricepusi bine..un gel ...? de care? si cum l-a aplicat asa direct?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

inuta12 imi pare rau ca nu m-am facut bine inteleasa. Deci, punguta contine un gel si se poate folosi ori calda ori rece (racita la congelator). Sunt cam ca si acumulatorii pt lazi frigorifice, insa in pungute micutele.
Sa auzim numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

quote:
Originally posted by titelu


Am urmat urmatorul tratament:

-vit A 1/zi timp de 2 luni cu intrerupere de 2 sapt intre ele
-vit. E 1/zi 90 de zile
-vit C
-seleniu+zinc 2 cutii
-ginseng tibetan
-ulei de cod 1 sticla de 500ml,1 lingura /zi dimineata cu 2 ore inainte de masa
-panaxginseng 1 fiola/zi dimineata cu 2 ore inainte de masa
-pregnyl 5.000 10fiole,1/zi injectabil
-napraznic 3 lingurite / zi ,1 ora ininte de mase,mestecatie
-branca ursului pulbere 3 lingurite / zi ,1 ora ininte de mase,mestecatie,6 luni cu pauza 2 sapt
-ceai de obligeana
-tinctura de catina,dupa prospect

Am facut si o operatie de varicocel,sper sa va fie cu folos informatiile pe care le dau.

http://community.webshots.com/user/titelu100





Acest tratam. ti l-a dat doctorul dupa operatie sau le-ai luat din proprie initiativa ?
Sotul meu e in Ro. pt. o saptamana si azi a fost la Iasi la doctor si a zis ca are varicocel. Trebuie operatie, am inteles ca tine 30 min. E periculoasa aceasta operatie ? Putem sa speram ca voi ramane insarcinata natural sau tot la FIV trebuie sa apelam asa cum ni s-a spus initial ?
Sotul a luat 2 luni trat. naturist si a doua spermograma a iesit mai rea ca prima. Mai are una de facut in 24 ianuarie. Sa vedem cum iese.

Noi 2 singurei

Mergi la inceput