Schimbăm doctorul, viitoare mamici ?!

Schimbăm doctorul, viitoare mamici ?! | Autor: ls-dobrovicescu

Link direct la acest mesaj

Dragi viitoare mamici, in special cele cu o sarcina grea,
Ideea de baza este ca nasterea trebuie sa fie o experienta si nu o trauma prin care trebuie sa te conduca omul potrivit.
Daca simtiti ca:
- doctorul este nepasator si incearca sa va explice ca exagerati, iar sufletul/ecografiile va spun ca ceva nu e OK;
- dr. va cere sa aveti incredere in el fara explicatii/argumente;
- sotul dvs. nu e convins ca dr. e priceput;
- sunteti tratata ca cea de-a 100000000 gravida din lume (sunteti unica, toate nasterile sunt unice...)
- bani/asteptare la control nu merita;
- controlul manual e brutal;
- preferati cezariana dar vi se refuza;
- dr. pleaca in concediu si zice ca "o sa vina...";
- va e jena sa schimbati dr. avand o sarcina avansata (>=6 luni);
- pur si simplu nu va place vestitul dr. -super recomandat de toate prietenele si bine platit;

atunci ..... schimbati doctorul.

Experienta personala m-a invatat asta.
Credeam ca toata lumea naste, asa pur si simplu, dupa care se lauda ce greu a fost. Nu e asa ! Poti risca copilul !
Daca exista mamici, sper ca nu, care isi pun intrebarea din subiect, sunt convinsa ca vor gasi raspunsuri pe acest forum : "Cine e de schimbat si cu cine!".

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petruta spune:

Sarcina poate sa fie grea dar nasterea usoara. Sarcina poate sa fie usoara dar nasterea grea. Poti sa stii daca este cel indicat?! Intr-adevar o mama, sau viitoare mama presimte cind ceva nu este in regula cu puiul, sau chiar cu ea. In cel de-al doilea caz daca ai un medic care " nu respecta " ceea ce ai descris tu, este omul potrivit. Nasterea fiecarui copil este unica . Eu am fost in a doua situatie.

Petruta & bb Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Petruta, tu despici problema in doua si ne pui sa cantarim cele doua parti ale ei.
Eu cred ca sarcina si nasterea sunt la fel de importante, pe amandoua trebuie sa le ducem cu bine la capat, daca se poate fara riscuri prea mari pentru bebe, sau chiar pentru noi insine.

Nu cred ca nu exista oameni-medic care sa faca bine aceste doua lucruri, sa fie pregatiti dpdv profesional, si sa aiba destula inima si daruire incat sa lege o relatie sufleteasca cu pacientul. Eu sper ca am gasit un astfel de om, este o femeie exceptionala, imi doresc numai sa o am alaturi la nastere asa cum am simtit-o alaturi in timpul sarcinii.

Pe medicul de care spui tu, petruta, l-am cunoscut. Am mers la el in primele luni de sarcina, pentru ca-mi fusese recomandat ca o somitate in domeniu, in plus lumea spunea ca este un om bland, fin, "cu siguranta o sa-ti placa, e drept ca este foarte ocupat". Am reusit sa prind programare la cabinet "peste doua luni", ba mai mult, am luat-o si pe maica-mea, ca si ea voia sa gaseasca un medic asa grozav, si era hotarata sa-l pastreze daca zvonurile s-ar fi confirmat.

Prima mea vizita la el a fost la spital, aveam 7 saptamani de sarcina si voiam musai sa-mi confirme cineva ca nu mi se pare. Am stat pe holul spitalului Filantropia 4 ore, de la 7 la 11, pentru ca nu cunosteam nici o asistenta, si mi-era rusine sa le strecor bacsis in buzunar si atunci au venit alte "doamne" si au intrat inaintea mea. Nu-mi pasa, era un frig de crapau pietrele, nu mergea nici un calorifer, ma simteam tot mai rau, da' aveam incredere ca o sa merite.

Dupa 4 ore, am intrat in acelasi timp in cabinet (vorba vine cabinet, stii si tu sala de internari de la Filantropia) cu o domnisoara care "credea ca are anexita", sau asa ceva, simtea o jena, ma rog, avea o problema oarecare. Mie imi era rusine sa strig la ei: "eu eram la rand, pentru numele lui Dumnezeu, sunt insarcinata si mi-au inghetat picioarele!" asa ca am asteptat. Am ajuns sa-i zic problema, am mers la ecograf, am reusit sa aud, dupa multe mustaceli din partea dansului si priviri disperate din partea mea, "diagnosticul" mult asteptat: "sarcina intrauterina in evolutie". In primul moment nu mi-am dat seama daca suna bine sau prost, a trebuit sa-mi scutur neuronul criogenizat sa ma prind ca e ok, pe urma nu m-a mai interesat nimic, aveam o lista intreaga cu intrebari, dar domnul doctor era atat de rece (m-am gandit ca e foarte ocupat) incat n-am mai indraznit.

La vizita de la cabinetul particular situatia a fost alta: mult calm, multa blandete, o ecografie lunga, meticuloasa, l-a primit si pe tatic, ba chiar si pe bunicuta (ca tot isi facuse programare dupa mine), mi-a ascultat toate intrebarile si mi-a dat raspunsuri. Ce a uitat sa-mi dea (desi il rugasem) au fost cateva analize: toxoplasmoza, CMV, lysteria, rubeola, nu mi-a facut PAP, desi stiu ca e obligatoriu, nici vreun alt fel de control, nu mi-a luat tensiunea, desi imi promisese ca va face asta.

(Incerc sa n-o mai lungesc mult)

Au mai trecut cateva saptamani pana cand maica-mea, timida, a vrut sa-mi spuna ceva despre domnul doctor, un "detaliu" pe care sa-l socot singura drept bun sau rau.
Ei, la control, ii facuse PAP, iar dupa cateva zile ii daduse chiar si un telefon acasa (la 10 seara): "doamna, testul dumneavoastra a iesit foarte prost, va trebui sa mergeti la spitalul X sa faceti o biopsie".
Maica-mea nu s-a grabit (desi nu vreau sa stiu ce-a fost in sufletul ei), ci s-a dus la un vechi medic de la Medicover (unde avea deja un test PAP facut in urma cu un an) si a mai facut un test, sa fie sigura. Doctorul cu pricina i-a interpretat ambele teste de la Medicover: erau aproape identice intre ele, dar difereau enorm de cel facut la cabinetul domnului doctor. Concluzia: lamele incurcate. Concluzia personala, dupa multe cugetari: lamele incurcate in cabinetul particular al domului doctor, acolo unde un control si un PAP costa 700.000 lei.
In sfarsit, dupa o laparoscopie totul s-a dovedit a fi ok, in mod cert problema era cu lamelele, domnul doctor a fost pus in tema, dar a gasit ca este imposibil, asa ceva nu s-a intamplat nicicand la dansul, in cele din urma am renuntat si eu la serviciile dumisale, este de prisos sa explic de ce.

Concluzie: eu, personal, prefer un medic mai modest, care sa-si permita "luxul" de a recunoaste ca e posibil sa se fi inselat, un medic care sa-mi acorde mai multa atentie decat cele 15 minute prestabilite ale unei consultatii, prefer sa am noua luni de liniste si pace sufleteasca, sa merg la consultatii cu inima deschisa, pentru ca am sa intalnesc o figura umana, surazatoare, sau, in cazul meu, am sa ma intalnesc iar cu doctorita cea zapacita, care ma urca pe masa si se tine de glume cu nasul intre picioarele mele (scuzati, da' exact asa a facut ).
Exista, drept e, riscul ca la nastere acest doctor sa nu se ridice la nivelul asteptarilor mele, dar exista un risc si mai mare: ca somitatea pe care mi-am ales-o drept medic sa refuze sa vina la ora x in ziua y, pentru ca pur si simplu nu-i pasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Nu ma pot abtine se nu zic vreo doua: fetele, consultatie de 15 min.??? Pai ce-ti face intr-un sfert de ora? Cand eco, cand analize, cand discutii? Cand???? Noi (eu si sotul) stateam si cate 45 de min in cab d-nei dr. si mai spuneam o poanta, mai intrebam cate o prostie, numai sa fim siguri ca nu plecam nelamuriti. O data chiar mi-a facut o eco de 2 ori pt ca am uitat sa inregistram pe video odorasul zglobiu! Iar la nastere a fost o doamna! Si la mine, dar si la alta mamica ce a nascut normal ff greu chiar cand era ea de garda. Ma rog, nu mai continui. Voiam doar sa va spun ca exista si oameni din astia, cautati-i bine ca trebuie sa existe! Si, pe cat posibil, feriti-va de "somitati" , majoritatea sunt ca cel descris mai sus de roisin. Sarcini si nasteri usoare!
PS: am nascut in Romania!

Cristina, mamica cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petruta spune:

Regret ca nu ati primit atentia cuvenita acelui medic. Si eu am schimbat medicul la inceputul sarcinii, mergind la o doamna doctor de la Medicover dar care s-a purtat exact invers, lasind faptul ca este la o policlinica ce se vrea cu pretentii si cu medici foarte binevoitori. Asa ca am ajuns la " somitate", recomandat ca fiind om si nu ca este somitate. Nici eu nu umblu dupa somitati ci dupa medici buni.
Un alt exemplu ar fi ca am schimbat si medicul de familie din Bucuresti, policlinica buna, dar cind esti trata cu multa indiferenta, ti se mai si pierde fisa medicala de nu stiu cite ori, vrei analize esti programat " la urgenta" peste 10 zile, si dai si gramada de bani la asigurari...Si asa am optat pentru un alt medic de familie care nu are cabinet in Bucuresti dar care e MEDIC.
Important este sa dam de medici buni. Parerea mea.

Sanatate si numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ls-dobrovicescu spune:

Asta era ideea !
Dragi viitoare mamici, NU NASTETI CU ORICINE !!!
Nu conteaza numele, faima, tariful sau locatia doctorului ! Instinctul o sa va spuna daca e cel potrivit pt. voi.
NU vă lăsati chinuite sau neglijate !
Studiati comportamentul doctorului din timp !
Fara jena, alegeti pana va place ! NU nastem de 100 de ori, doar 1,2,3 ori.
Daca aveti dubii, intrebati ! Colegele de pe forum sunt ffff bine documentate !
Scopul discutiilor este sa nastem usor, copii sanatosi, fara traume !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corneille spune:

Referitor la acest subiect:
Desi am mai pus intrebarea si la capitolul "Nasterea pe glob", nu am primit nici un raspuns si ma gandesc ca poate il voi gasi aici.
Spuneti-mi si mie daca a nascut cineva cu Dr. Bogdan Marinescu (Giulesti) si cum se comporta: este cooperant, ce tarife are, etc.
Eu sunt in luna a 6-a si am fost doar la o consultatie la el (la Centrul de Planificare familiala). Pana atunci am fost la un alt Dr., de care nu prea mi-a convenit.
Din acest motiv inca sunt in dubii si as dori mai multe pareri.
Va multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ls-dobrovicescu spune:

Pt. Corneille.
Giulesti e un spital bun, adica are dr. buni (ginecologi, anestezisti, neonatologi, fertilizare). Poate nu prea aratos.
Dr. Marinescu este directorul acestui spital. Am vazut ca rezolva cazuri disperate (de infertilitate si altele). Eu am nascut tot la Giulesti. Se vorbea f bine de Dr. Marinescu. Eu cred ca esti pe maini bune. Vezi cum evolueaza relatia dr.-pacient si daca nu te aranjeaza .......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Tocmai am auzit o veste despre o fosta colega de servici, cu care desi nu am fost in relatii bune din motive in principal prostesti si copilaresti, nu poate sa nu ma cutremure si sa imi para extrem de rau pentru ce a patzit. Nu stiu detalii multe, nefiind in relatzii, dar se pare ca i s-a refuzat cezariana si a murit copilul. Cine mi-a spus a zis ca a murit copilul inainte de termen cu o zi, dar ei au vrut sa nasca normal si au tzinut-o in spital inca 5 zile peste termen, dar nu cred ca se poate asa ceva, sa stabileasca moartea copilului ca avand loc in urma cu o saptamana, abia dupa ce acesta s-a nascut mort. Mai degraba cred ca a trecut peste termen si nu au vrut sa ii faca cezariana. De aceea sunt si eu de acord, trebuie gandit de 1000 de ori la ce doctor mergi si trebuie sa ii spui in fatza ce doresti. Ca de exemplu sa tzi se faca cezariana daca ceri. Am mai auzit de multe cazuri cu copii pusi in pericol si nascutzi cu traume din cauza ca s-a refuzat cezariana. Nu este posibil sa se intample astfel de nenorociri, sa duca femeia sarcina pana la capat si sa moara copilul! Doamne Fereste!

Ruxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corneille spune:

Multumesc foarte mult pentru raspuns, Is-dobrovicescu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

draga Roisin - te rugam sa ne spui de care doctor este vorba in mesajul tau? De la ce spital?



Pentru parinti... despre copii!

Mergi la inceput