Pasiune

Pasiune | Autor: Adrriana

Link direct la acest mesaj

De cand am aflat ca voi ramane greu insarcinata,sotul meu este crispat si nu ii mai arde de sex...am facut tratament cu pregnyl,clomifen si trebuia sa iau si utrogestan ,dar l-am oprit din cauza ca sotul meu efectiv nu mai avea chef de sex...de fapt,vrea sex,dar nu i se ''intareste'' tot timpul ,iar cand i se intareste i se lasa dintr-o data...chiar nu stiu ce se intampla...inainte de a incerca sa avem un copil ,aveam o viata sexuala normala,fara probleme,sex in fiecare zi...acum nu stiu ce se intampla...nu stiu cui sa ma adresez in legatura cu aceasta problema...vi s-a intamplat asa ceva?...poate ma lamureste si pe mine cineva cum elucidez misterul...multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Initial creeata de Adrriana

De cand am aflat ca voi ramane greu insarcinata,sotul meu este crispat si nu ii mai arde de sex...am facut tratament cu pregnyl,clomifen si trebuia sa iau si utrogestan ,dar l-am oprit din cauza ca sotul meu efectiv nu mai avea chef de sex...de fapt,vrea sex,dar nu i se ''intareste'' tot timpul ,iar cand i se intareste i se lasa dintr-o data...chiar nu stiu ce se intampla...inainte de a incerca sa avem un copil ,aveam o viata sexuala normala,fara probleme,sex in fiecare zi...acum nu stiu ce se intampla...nu stiu cui sa ma adresez in legatura cu aceasta problema...vi s-a intamplat asa ceva?...poate ma lamureste si pe mine cineva cum elucidez misterul...multumesc

Adriana



Adriana, spune-ne, te rog, mai multe despre diagnosticul tau, despre simptome, pe baza caror analize ti s-a spus ca o sa ramai greu insarcinata? Si de cat timp incerci efectiv sa ramai?

Eu cred ca amandoi sunteti stresati. Si ca si sotul tau se simte responsabil si de aceea are probleme cu erectia. Probabil ar fi bine ca sa faceti un pact si sa va propuneti sa faceti dragoste din suflet, sa nu va ganditi ca faceti dragoste pt copil, ci ca o faceti pt voi si daca e sa vina copilul va veni cand va fi vremea. Astfel va veti elibera amandoi de stresul cu sarcina. Si cand veti fi pregatiti, veti mai face niste investigatii si eventual tratamente...

Dar astept mai multe detalii ca sa pot sa fiu mai exacta in sugestii



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

www.bestgames.com.au <--- is live!!!

http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Adrriana,e foarte dificil sa dai sfaturi , depinde de la om la om.
si la noi s-a intamplat cam la fel .Cand am aflat ca sotul sufera de oligospermie severa am avut amandoi un fel de depresie , el nu se simtea destul barbat si alte dubii (ca el are un copil cu ex-ul),iar eu aveam remuscari pt. doua avorturi facute la cerere cu ex-ul meu.Am avut niste discutii deschise pe acest subiect si incet incet i-a revenit increderea. E foarte stressant intr-adevar sa faci sex la "cerere" (mai ales pt. un barbat )in functie de TB , teste si mucus...acum el si-a revenit dar dupa 3 ani de incercari si un FIV nereusit si altul la sf. lunii noiembrie acum nu mai am chef eu pt. ca stiu ca e in van...a devenit o obsesie pt. mine faptul de a ramane insarcinata , e foarte trist...iar lui nu pot sa-i spun chiar tot ce simt sa nu-l jignesc ca e foarte sensibil desi nu s-ar zice daca l-ai vedea.
Incercati sa aveti discutii despre problema asta, nu stiu ce fel de om e sotul tau , sper sa fie mai intelegator ca sotul meu care deja e disperat cand ma vede plangand...si asta se intampla des.
te si i-ti doresc sa ai un puiut cat mai repede posibil.


galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

cred ca este o disfunctie erectila pe baza de stres.daca chiar incepe sa va afecteze viata de zi cu zi si viata voastra de familie,incearca sa-i faci programare la un urolog.exista si tratament pt asta.
dar pana atunci ar fi bine sa va ganditi ca totusi cei mai importanti sunteti voi doi,conteaza sa fiti sanatosi si vine ea barza cand vrea DD.si faceti dragoste nu sex.....cel mai bine o zi da o zi ba,se mai relaxeaza si el si tu astfel si nu pierdeti din sansele de a avea bb.
si suces!

alina
sa o ajutam pe barbye!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Sunt veterana la a face sex "cand trebuie si cum trebuie" fara succses.
rezultatul? incet, incet a inceput sa-mi piara cheful iar dupa vreo trei luni cand ii anuntam sotului la ce ora va trebui sa se ...produca, am ajuns in impas.
Si problema e ca eu pot sa-mi permit sa nu am orgasm, dar daca el nu are erectie, este grav!.Eu ma trezeam ca se punea contra, ca el n-are chef,asa la comanda?! ce e el, masina???
Barbatii e neshte copii, trebuie sa-i intelegem!

Asa ca, nu l-am mai tinut la curent cu mersul ovulatiilor mele, stie bineinteles cu aproximatie zilele, dar nu am mai facut greseala sa-i dau telefon la serviciu si sa-i spun: Dragule, sa nu intarzii la servici in asta seara, ca trebuie sa crestem natalitatea!
Si n-am mai avut probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Buna,

Pentru ca si eu am avut probleme de inferilitate, te sfatuiesc din tot sufletul sa procedezi cum am procedat eu: menajeaza-l cat poti, nu-i spune in fiecare zi cat esti de stresata, pt ca daca la tine se vede sau se simte mai putin, dpdv sexual ma refer, la barbati se manifesta mult mai ... tragic, si nu prea mai ai ce sa faci daca se "blegeste", pt ca totul pleaca din creier. Incearca sa aveti o discutie si spune-i ca te-ai hotarat sa o lasi ma moale, sa lasi si natura sa-si urmeze cursul (asta daca el si-a facut spermograma, daca nu, mergeti si o faceti sa va asigurati ca este ok!) si reveniti la sex de placere, nu de obligatie. Intre timp, tu du-te la dr, vezi-ti deale tale, fa e tratamente spune dr, dar fii mai discreta fata de el. Cred ca o sa mearga.
Eu am ramas insarcinata in concediu, in luna cand urma sa incep trat pt fiv, dupa 2 ani si jum de incercari, dupa tratamente si inseminari, analize, operatii etc, deci relaxarea amandurora se pare ca si-a spus cuvantul.
Bafta multa si sper din suflet sa vii la odisee si apoi la mamici cat mai repede!

Pupicei, Ingeras 33+ Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Va multumesc pentru raspunsuri...sincer,nu ma asteptam la atat de multe raspunsuri...sa va spun din ce cauza mi s-a spus ca raman mai greu insarcinata...prima data cand am fost la doctor mi s-a spus dupa ecografie ca am sindromul ovarelor polichistice si uter retrovers si destul de mic....am facut HSG ptr a vedea cum se prezinta trompele si uterul...HSG-ul a iesit bine...trompele sunt ok si uterul e normal,dar doctorita mea spune ca la ecografie i-l vede micut,poate si din cauza ca e retrovers...mi-a dat tratament cu pregnyl,clomifen si utrogestan...eram foarte stresata,ma gandeam numai la copil...cred ca starea de stres i-am transmis-o si lui...am oprit tratamentul din cauza ca el era stresat,nu mai avea chef de sex...el ar trebui sa faca spermograma...nu stiu ce sa fac,spunea ca o face inainte fara nici o problema,dar acum mi-e si jena sa-i cer,sa nu-l stresezz...poate ar trebui sa-l mai las o perioada...eu tratament nu stiu daca mai pot face ...daca iau tratament si nu fac dragoste nu e bine...nu e bine sa iau atatia hormoni degeaba...mentionez ca inainte de a face tratament cu pregnyl,clomifen(1 luna) am incercat sa raman insarcinata ,sa nu ma protejez 3 luni,dar nu am urmarit niciodata perioada fertila...voi incerca sa fiu mai linistita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by Adrriana

Va multumesc pentru raspunsuri...sincer,nu ma asteptam la atat de multe raspunsuri...sa va spun din ce cauza mi s-a spus ca raman mai greu insarcinata...prima data cand am fost la doctor mi s-a spus dupa ecografie ca am sindromul ovarelor polichistice si uter retrovers si destul de mic....am facut HSG ptr a vedea cum se prezinta trompele si uterul...HSG-ul a iesit bine...trompele sunt ok si uterul e normal,dar doctorita mea spune ca la ecografie i-l vede micut,poate si din cauza ca e retrovers...mi-a dat tratament cu pregnyl,clomifen si utrogestan...eram foarte stresata,ma gandeam numai la copil...cred ca starea de stres i-am transmis-o si lui...am oprit tratamentul din cauza ca el era stresat,nu mai avea chef de sex...el ar trebui sa faca spermograma...nu stiu ce sa fac,spunea ca o face inainte fara nici o problema,dar acum mi-e si jena sa-i cer,sa nu-l stresezz...poate ar trebui sa-l mai las o perioada...eu tratament nu stiu daca mai pot face ...daca iau tratament si nu fac dragoste nu e bine...nu e bine sa iau atatia hormoni degeaba...mentionez ca inainte de a face tratament cu pregnyl,clomifen(1 luna) am incercat sa raman insarcinata ,sa nu ma protejez 3 luni,dar nu am urmarit niciodata perioada fertila...voi incerca sa fiu mai linistita...

Adriana



Adriana, te inteleg perfect cu tratamentele. Si eu am PCOS (sindromul ovarelor polichistice) si uter retrovers. Eu fac tratament naturist. Te asteptam cu drag la naturiste si homeopate, unde vei gasi info despre tratamente naturiste. Asa vei face si tratament ca sa fii tu linistita, dar nu te vei stresa asa ca si cum ai lua hormoni...

Nu te descuraja!!!

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

www.bestgames.com.au <--- is live!!!

http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

cred ca trebuie sa vorbesti deschis cu el si sa decideti impreuna ce faceti.. asa fiecare e cu stresul lui si nu ajungeti la nici un rezultat. bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Adriana eu zic sa lasati stresul al o parte incercati , desi e greu sa nu va ginditi ca facei dragoste pt a avea copil , ginditiva ca faceti dragoste placere. Stiu ca e greu sa nu te gindesti dar trebuie incercat, am fost si noi in situatie de am facut in fiecare zi ca sa nu omitem zilele fertile, dar al fianl eram epuizati din toate punctele de vedere. Cind am zis ca e cazul sa ne oprim, am facut investigatii si din partea mea si din partea lui am dat de cauza si incercam sa eliminam cauza.
Lasa stresul la o parte vorbiti deschis si se rezolva cu timpul. Va doresc mult succes.

Tia ti-a zis prietena/vecian ta ca ne-am intilnit la Szeged?

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput