Aspirante optimiste, peste 35 de ani (5)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Bine ai venit, Leo si "La multi ani!".Sa dea DD ca visul de a avea un copil sa se indeplineasca cat mai repede.
Gabiutzu, nu am hotarat inca nimic...abia dupa ce vom face spermograma la Cocei vom vedea incotro o luam....adica poimaine.
toate aspirantele!

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Copilutzu, uite mesajul lui Avalon de la FIV85, pag.19-ultimul pe pag.http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=85136&whichpage=19
mai e unul mai lung de multumire pt. sprijinul fetelor dar nu mai stiu unde


Leo, bun sosit! Ce tratamente/analize ai facut pana acum? LA ce dr.?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Shehe, imi pare rau ca ai trecut prin atatea; daca si-ar face toti medicii meseria...
Nucutza, Nusy, merci de incurajari. Am fost chiar speriata cand am aflat..deh, ignoranta! Am mai citit si eu un pic si m-am mai luminat, mai vad ce-o zice si dr. cand ne-om vedea.
Mikisor, te-a lasat balta de tot laptocica?
Avalon, Cami, va pup, voi ce mai faceti?
Leo, La multi ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Liana, tu ce mai faci? Nu mai zici nimic de tine. Ne pregatesti o surpriza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

buna dimineata fetelor,
desi cam tarziu iti spun si eu leo la multi ani si bine ai venit. Ca toate fetele iti doresc sedere scurta binenteles.
nusy bafta multa maine la spermograma. Sa dea DD sa fie asa cum va doriti, drum bun.
va pup pe toate, numai bine

gabi

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticul spune:

Leo, bine ai venit printre noi! O sa vezi ca aici vei avea parte de tot suportul si de toate intelegerea necesara. As ca...La multi ani! si nu uita: aici esti intotdeauna intre prietene! Fetele pe mine m-au ajutat foarte mult!
Avalon, imi pare sicer rau pentru ce ai patit la FIV. Dar nu te necaji, lupta inainte.Stiu ca pana la urma vei reusi.Mai ales ca acum eu in Giulesti am toata, toata increderea.Dumnezeu ne va ajuta pana la urma. O sa vezi.
Fetelor, m-am intors si eu de la laparo. As putea spune...aproape fericita. Operatia a decurs usor. Nu mi-a fost deloc teama pentru ca am vazut de la inceput ca sunt pe mana celor mai buni profesionisti.Singura care m-a suparat a fost individa de la garderoba (acu te inteleg Liana de ce daca ai tot stat si stat si nu ti-a dat nimeni camasuta, l-ai luat pe grasul de mana si ai plecat)In rest absolut tot a fost impecabil. Oameni draguti, plini de omenie si compasiune. OAMENI cum nu am mai vazut prin spitalele din Romania si, sincer, nici nu ma asteptam sa gasesc aici.Ce sa mai spun de BIG M (Domnul Profesor, cum ii zice toata lumea prin spital), care are o energie ca a unui om de treizeci de ani si care tine cu o mana de fier tot spitalul...Mai pe scurt: in 45 de minute m-a operat, a rezolvat tot ce se putea rezolva in situatia mea. Adica acum partea stanga pare a fi in regula, ovarul este bun, mi-a fadut si driling ovarian, trompa dreapta asisderea, a curatat-o de aderente si i-a refacut pavilionul. Substanta de contrast a trecut prin ea din prima. Partea dreapta mai are inca ceva probleme. Ovarul drept a fost acoperit de aderente si a curatat din el atat cat a putut pentru ca sangera foarte tare . Trompa dreapta de asemenea pare a se fi desfundat, dar nu se stie cat de buna este in interior. Eu ii multumesc lui Dumnezeu, putea sa fie mult mai rau, sa fie o trompa functionala si celalalt ovar functional, ma bucur ca o parte este o.k.Mai trebuie sa ma duc dupa ciclu sa fac o serie de perfuzii uretro-tubare si sa imi cautrizez o ranita pe col pe care faimosii doctori din Valcea au cauterizat-o de mantuiala.Domnul Profesor nu mi-a promis marea cu sarea, mi-a spus ca in starea in care eram pana acum ever never nu as fi ramas gravida, ca de acum incolo totul depinde de puterea mea de vindecare si ca incepem sa avem sperante.E drept, nu comunica mult, asa cum povesteati voi pe aici. Dar daca il intrebi, iti explica absolut tot si nicidecum nu te trateaza de sus. Asa ca fetelor, din tot sufletul va spun: mergeti la Giulesti si, daca exista o sansa cat de mica, medicii de acolo va vor ajuta.
NASHA, tin sa iti multumesc in mod special pentru ca m-ai indemnat mereu sa fac aceasta laparoscopie. Abia acum am inteles ca nu e sfarsitul lumii, ca pana la urma a fost o experienta pozitiva si nu foarte traumatizanta (cel mai rau a fost cu foamea) si ca era singura sansa. Ma bucur foarte mult ca nu am mai stat,poate se acoperea si partea stanga rau de tot cu aderente si nu o mai putea desface.
Va multumesc tuturor pentru gandurile voastre bune si va doresc sanatate si numai bine.SA NU NE PIERDEM SPERANTA! HAIDETI SA LUPTAM IMPREUNA!
PITICUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Leo bine ai venit la aspirante si un La multi ani !intarziat.
Fetelor intru si eu sa va mai spun cate ceva despre mine. Sambata am facut o eco 3D si nu am avut de lucru si i-am spus ce mi-a zis LD la Buc si ca vreau sa ma conving dc e chist sau ovar inflamat. Dr de la eco era dr generalist si cred ca a repetat ce mi-a spus LD . Spuneti-mi si mie, la o eco transvaginala ce e in stanga pozei inseamna ca e in dreapta mea? Dc e asa at e ov drept cu chist si nu stangul pt ca in poza mea apare un chist in stanga pozei. Si mi-a mai gasit un nodul hipoecogen 16mm pe peretele anterior pe care LD nu l-a vazut. Foliculul de 20mm (OD) se sparsese dar mai apare in z 14 un folicul de 9.7mm (OD). Eu am prestat dar sunt sigura ca nu e nici un gigel viteaz. Nodulul ala poate sa fie ovocitul? Cat de mare e un ovocit?
Mirelus nu-ti mai face griji ca stie LD ce sa faca.
Nusy iti tin pumnii pt maine.
Andra sa iei Maca si ti se va regla CM.

Miki

Barbye are nevoie de noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Piticutz se poate verifica starea trompelor prin laparoscopie? Deci dc fac laparo nu o sa-mi mai ceara HSG sau histeroscopie?

Miki

Barbye are nevoie de noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

miki da, se pot si verifica si repara eventualele probleme la trompe prin laparoscopie. nu cred ca te mai pune cineva dupa laparo sa faci HSG.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leo_71 spune:

salutare fetelor ,

va multumesc din suflet pentru urari si pentru primirea frumoasa de care am avut parte .

despre mine pot sa va spun ca luna aceasta am vazut un test pozitiv de ovulatie .am ciclu anovulator .am facut stimulari cu clostylbegit si monitorizari dar nimic ,aveam foliculi de mici dimensiuni si nu se producea ovulatia cred ca va imaginati prin ce am trecut si trec eu luna de luna .Eu sunt din Bistrita si medicul meu e la CLUJ .Merg la Cluj in fiecare luna ziua 12-14-16-18 a CM .Totul este OK daca pot spune asa ,numai ca am un ciclu foarte neregulat si asta este foarte rau.Am incercat sa-l reglam dar nu am reusit .Am un ciclu de 40-42 zile . Cum am obtinut testul de ovulatie am luat branca ursului fetelor ,doctorul nu stie bineinteles de aceea nici nu stiu ce sa fac, sa mai merg la Cluj sau sa iau branca ursului in continuare asa de capul meu pentru ca de clostylbegit m-am saturat ,iau de 1 an si am inteles de la fete ca nu e bine sa iau mai mult de 3 luni ,trebuie si o pauza, dar daca dr.mi-a dat atata timp eu am facut ce a zis el, am avut incredere in el .Acum sincer nu stiu ce sa zic .(am facut si HSG trompele sunt OK,sotul este si el ok). Astept si sfaturile voastre, voi ma intelegeti cel mai bine .Nimeni nu ma intelege doar mama si sotul meu ,saracul, are atata rabdare cu mine ,prietenele mele toate au copii,cumnatele la fel,colegele la fel , ele nu inteleg prin ce trec eu . Va pup pe toate si va doresc o zi buna.

LEONORA

Mergi la inceput