Aspirante optimiste, peste 35 de ani (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Iulia, mai bine ca nu mai am globul ca e prea grea responsabilitatea asta cu ghicitul;

Goldi, sa stii ca mie maca mi-a adus menstra ca in vremurile bune de unde in ultimele luni eproape ca nu mai era; pofta mare de mancare de la ea o am doar inainte de menstra cu 4-5 zile;
parerea mea ca ai dureri in anume pozitii nu se datoreaza uterului retrovers (asa-l am si eu) ci unui eventual fibrom (Doamne-fereste)sau inflamatii (eu faceam des infectii urinere si se intindea si la ovar); nu ti-a zis niciodata la eco cum ca ai avea asa ceva? Si pe mine m-a durut cam toata viata asa, intr-o anume pozitie; de vreo doi ani de cand s-au rarit infectiile (sau le iau eu din pripa?) ori de cand a scazut activitatea hormonala si nu ma mai supara deloc fibromul, nu mai am acele dureri (devenise din cauza asta o corvoada prestatul); ai grija!
sper ca nu ti-am bagat in cap noi prostii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Fetelor, sunt suparata. Azi am aflat ca am RH negativ si sunt data peste cap. Mai e cineva in situatia asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Copilutzu, mie imi trece cu eternul algocalmin, dar iau 2 o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Fetelor,
Daca tot vorbiti de ciclu, vreau sa va intreb si eu ceva : pana acum trei luni aveam un ciclu de vreo 4-5 zile la un interval de 24-26 zile.De trei luni, am un ciclu la 26 zile, ffff abundent 2 zile, apoi brusc, foarte putin.Ma cam sperie aceasta trecere brusca la un alt fel de ciclu....poate ca am schimbat prefixul?
Nusy, un pupi de la mine...
Miki, ti-am scris un PM.
pt toate fetele aspirante...Avalon, dj_mama,Copilutzu,Liana30 etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Andrabirni, ma faci sa rad. Care varsta? 30? Floricica la palarie ; poate ca este o usoara schimbare dar posibil sa fie trecatoare si in orice caz nu inseamna neaparat de rau; mai repeta-ti estradiolul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

quote:
Originally posted by Mirela_1

Fetelor, sunt suparata. Azi am aflat ca am RH negativ si sunt data peste cap. Mai e cineva in situatia asta?




Eu!Si din pacate am aflat destul de tarziu,dupa trei sarcini pierdute!Deh,doctorii!

"Nu exista culmi de neatins ci numai aripe prea scurte"

sheherezada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Shehe, da' ce matinala esti! Si ai facut vreo dozare de anticorpi? Am citit si eu un pic pe net ai am inteles ca trebuie facut un vaccin dupa fiecare avort/sarcina etc. Tie ce ti-au zis medicii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nucutza spune:

Copilutz, mie imi trece cu antinevralgic (2 dintr-un foc).
Goldi, este de la estrogeni. Probabil daca-ti faci acum estradiolul, iti va iesi un pic sub limita inferioara. cit despre dureri, eu aveam tot de la inflamatii/raceli, de obicei doar in perioada ovulatiei. De un an, de cind cu inseminarile (banuiesc ca de cind cu pregnylul), nu mai am nimic. Nu stiu daca de la el sau de la alte tincturi, supozitoare cu carpicon, etc. Eu inclin sa cred ca dat. pregnylului care imi sparge foliculii.
Mirela, Shehe, nu va faceti pb. cu RH-ul. De obicei anticorpii apar dupa prima sarcina dusa la termen sau dupa intreruperi de sarcina mai mari de 3 luni. Nu apar in primul trimestru de sarcina. Deci daca cineva cu RH negativ are sarcini oprite in primul trimestru, in principiu nu va avea pb. la prima sarcina dusa la termen. Vaccinul se face dupa prima nastere sau dupa intreruperi de sarcina mai > de 3 luni. In orice caz, una din analizele obligatorii in timpul sarcinii este pt. depistarea RH-ului. Daca este negativ, se fac dozari ale anticorpilor anti-RH pe toata durata sarcinii si daca apar se provoaca nasterea. Cumnatul meu a fost nascut la 6 luni jumate (acum 27 ani!!!), intr-un tirgusor de provincie si e cit usa acum!!!
Andrab, cum iti zise si dj-mamuca, sezi blind, in primul rind esti foarte tinerica, in al doilea rind cred ca toata lumea are modificari de CM pe parcursul vietii.

Mey, da matinale mai sinteti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

buna fetelor,
goldi si eu m-am confruntat cu problema asta si pot sa-ti spun sigur ca aveam o problema clara: endometru foarte mic, nepregatit sa sustina o enetuala sarcina. De aceea la stimulare luam neaparat estrofem ( binenteles la recomandarea dr) si monitorizare atenta. Chiar si asa endometrul meu avea max.7.5-8 mm ( dar se putea sa fie si de 5.5). Lucrul asta nu se intampla decat cand luam clomifen, care se stie ca inhiba cresterea endometrului. Din cauza asta ar fi urmat sa fac stimulare cu menogon ( care are efecte bune asupra endo) dar nu a mai fost cazul.
Nici nu trebuie sa te gandesti la endometrioza, care are ca efect un ciclu foarte abundent nicidecum unul tarait si anemic.
nusy burtica face bine sper, bb creste. Eu am fost cam suparata zilele astea ca la analize mi-a iesit ca am chlamysia si eu si sotul, dupa ce o tratasem cu trei luni inainte. Mi-am sunat medicul disperata si m-a mai linistit ( probabil voi face tratament dupa 20 saptamani). Oricum un ghimpe am inca infipt pt ca am citit ca poate provoca avort spontan, nastere prematura sau boli grave ale ochilor sau plamanilor lui bb la nasterea naturala)
Sper totusi sa fie bine, ma rog sa fie asa. Doamne ajuta!
va pup petoate si va doresc numai teste pozitive

gabi

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nucutza spune:

Gabiu, stai linistita si bucura-te de burticutza ta! Nu te mai stresa, ca mai rau faci. Ai sa vezi ca ai sa ai un bb super sanatos. Daca DD ti-a dat minunea asta, fii sigura ca are El grija ca bucuria sa-ti fie deplina!

Mergi la inceput