Aspirante optimiste, peste 35 de ani (5)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Manuela, bine ai venit printre noi si iti urez sa pleci cat mai repede la gravidutze.Sfaturi,din pacate eu nu pot sa-ti dau,pt.ca nu m-am confruntat cu niciuna dintre problemele tale.Insa,aici,sunt o gramada de fete dragute care te pot ajuta!

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agerica spune:

Manuela-bine ai venit si sper si eu sa treci cat mai repede la gravidute.

Fetelor ce stiti de analiza:Anti Cardiolipine G/M .
Este o analiza recomandata de dr.meu. Rezultat 30.49 EU/mL-valori normale <20.Inteleg deci ca nu este bine.Dar ce inseamna analiza asta?Am cautat dar nu am gasit in romana mai nimic,iar engleza mea lasa mult de dorit(ca sa fiu indulgenta cu mine...)
Va rog,stie cineva?
va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Manuela, esti asa de tanara ... Ai toata viata inainte si pana la urma tot nimeresti tu o ovulatie unde trebuie. N-ai ce face decat sa perseverezi si sa te inarmezi cu muuuulta rabdare. Bine ca ai luat-o din timp.
Nu fii trista. Vei reusi dar sa fii sigura ca nu mai sunt si alte dereglari gen prolactina marita, etc. Iar sotul, desi ai tot ramas gravi, sa aiba o spermograma acceptabila ca la barbati, cand e sa aiba probleme, de la o luna la alta se poate schimba situatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Piticule, Ioana, Mirela

Ai dreptate, Gabitzu, trebuie sa ignoram tristetea care ne cuprinde uneori, nu duce la nimic bun.

Manelutza, bine ai venit printre noi!

Agerica, anticorpii cardiolipina sunt o parte din analizele care se fac pentru depistarea sindromului antifosolipidic (SAFL)- cauza imunologica a opririi din evolutie a sarcinilor sau a infertilitatii:
"Exista 6 fosfolipide cu rol deosebit de important in functia membranei celulare, si anume: Cardiolipina, Etanolamina, Fosfatidilglicerol, Fosfatidilinozitol, Acidul fosfatidic si Fosfatidil serina. Lezarea celulara repetata insotita sau nu de distrugerea acestora, poate conduce la formarea de anticorpi impotriva uneia sau mai multor fosfolipide. Acesti anticorpi influenteaza negativ functia anumitor celule dintre care cele mai importante sunt trombocitele, rezultand intr-o stare de hipercoagulabilitate cu aparitia de tromboze, ceea ce intr-o sarcina in plina dezvoltare poate avea consecinte dezastruoase. Trombozele situate la nivelul vaselor placentare, prin care embrionul sau fatul se hraneste, intrerup circulatia sanguina si schimbul de nutrienti si oxigen dintre mama si fat, astfel ca in scurt timp sarcina este compromisa si se declanseaza avortul spontan."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agerica spune:

Avalon-multumesc mult pentru informatie.
Esti o draguta si te rog primeste o de la mine.
Eram aproape sigura ca imi vei raspunde .
Te
si pe voi aspirantelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor!!
Nusy sa dea Domnul sa va reparati cat mai repede si sa veniti la Bucuresti la dr. Soare. Noi inca nu am fost la dansul pentru ca nu l-am sunat inca. Mi-a fost frica sa nu ne programeze chiar saptamana asta, fiindca avem multa treaba si mi-era teama ca nu o sa ajungem! O sa sun vineri si o sa ne programam.
Avalon, Piticul, Felicia
Manuelutza mult noroc la stimularea de luna asta, sa fie pe partea cu trompa si sa iasa cu ochisori!
Agerica mult noroc la laparo pt. luna viitoare si ca sa scapi cat mai repede de raceala, ia si multa vitamina C, sau mananca multa lamaie cu miere. Eu le iau in combinatie cu paracetamol si scap de raceala in trei zile(daca o iau din pripa).







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

nusy, ma bucur sa te mai "vad " pe aici. Chiar nu stiam ce mai e cu tine. Nasol fara caldura, noi avem deja de mai bine de o saptamana si e super bine. Bafta multa cu reparatul masinii si drum intins spre dr. S.

gabi

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasha_4as spune:

fetelor dragi ajutati-ma si pe mine cu orice sfat,va rog muuullt...sint dispe! am stafilococul alb(epidermitis) luat din spital si nu stiu ce sa mai fac!!! mi-am ciuruit curu' de gentamicina(1 la 12 h),am luat toate antibioticele din antibiograme(2 in lab diferite) si nimik...citesc de o sapt pe net ca asta e rezistent la antibiotice,pai ce sa fac...pls! nici autovaccinul nu da rezultate...ce mai fac???


PS: liana si miki eu la vaduva nu ma mai duc,revin la parerea mea initiala,pai sa nu stie el ca epidermitis=alb...ce dreq de medicina a facut


miki, edit: ce stii pt cresterea imunitatii organismului te rog mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Fetelor,
Va citesc zilnic si va pupicesc.sunteti niste luptatoare!
Nusy, Miki, multi pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Miki,Gabi_66, Lachione , Liana30 si toate celelalte Gabriele si Mihaele, un sincer "La multi ani"!Si sa dea Domnul sa aveti la unul un/o Gabita sau Mihaita.

Mergi la inceput